Levín je i v Polsku - Výlet - Jarkow, Lewin Kłodzki, Olešnice.

Levínů máme v ČR několik, nejznámější je zřejmě ten u Úštěku na Litoměřicku, dostal se i do Starých pověstí českých. Další hrad Levín je v Podkrkonoší, a pak máme několik malých osad Levínů, a to u Českých Budějovic, Chocerad, Chlumce nad Cidlinou, Králova Dvora, u Šternberka na Moravě, a ještě se najde několik pomístních názvů, například vrch levín 612 u Milína. My se ale dnes vydáme do polského Levína, přesněji do Lewina Kłodzkého.

Olešnice v Orlických horách:

Dnes se na cestu vydáme z Olešnice v Orlických horách, malé obce s bohatou historií. Zdejší řemeslníky v minulosti proslavily zejména dřevěné výrobky a železo ze zdejšího hamru. Dnes je hlavním unikátem Utzův mechanický betlém, který si zde můžeme prohlédnout. Jinak najdeme v dolní části náměstí turistický rozcestník a vydáme se na cestu.

Start - Jarkow:

Po červené se dáme směr Nový Hrádek, ovšem v Dolní Olešnici nezahneme po silnici vlevo, ale jdeme rovně a za domkem čp. 40 zahneme na polní cestu vpravo. Vystoupáme ke státní hranici, přejdeme ji a loukami dojdeme na silničku a zelenou značku. Po té pokračujeme rovně polní cestou a krátce po okraji lesa. Za ním jdeme opět polem, ale asi po 250 metrech, kde se cesta stáčí vpravo, odbočíme vlevo a bez značek dojdeme do Taszówa. Jde o drobnou osadu a malou kapličkou z roku 1891.

Pokračujeme po silničce osadou vpravo stále do mírného kopce, vyjdeme z osadní zeleně na volné louky. Za rohem lesa se stočíme vlevo a vystoupáme na návrší Borowa a pak přímo po hranici na Strážnici 691 m. Jsme na nejvyšším místě trasy, takže pokračujeme v klesání po hraniční pěšině a stáčíme se k západu. Zde od hranice kolmo cesta do Polska, takže se dáme po ní. Přejdeme mělké sedlo a na křižovatce odbočíme vlevo. Projdeme lesem a za ním se dáme vpravo do Jarkowa.

Jarkow:

Osada Jarkow nabízí unikátní soukromou japonskou zahradu o rozloze asi jednoho hektaru. V roce 1980 ji začal budovat Edward Majcher a dnes je to druhá nejvýznamnější japonská zahrada v celém Polsku. Zahrada je přístupná veřejnosti.

Lewin Kłodzki:

Jarkow opustíme po místní silničce, za viaduktem ale odbočíme na zkratku vpravo a dostaneme se na hlavní silnici pod secesním viaduktem, státem uznávanou památkou.

Od viaduktu nepokračujeme po hlavní silnici, ale po pravé místní komunikaci podél říčky Klikawy. Městečko vzniklo někdy v 14. století na Jantarové stezce, v 18. a 19. století se stalo střediskem textilní výroby. Z památek nás zaujme renesanční kostel św. Michała Archanioła a několik soch a křížků.

Cíl - Olešnice:

Lewin Kłodzki opustíme po modré značce kolem kostela a hřbitova. Zde modrou opustíme, zahne vlevo, my pokračujeme po silnici kolem tří rybníků. U posledního je restaurace a kemp. Za ním pak projdeme osadou Lasek Miejski s kaplí sv. Jana Nepomuckého. Z ní je rozcestník zelené značky. Tady se dáme silnicí vpravo přímo ke státní hranici. Projdeme osadou Kociol a jsme "doma", tedy zpět v české republice. Serpentiny ve stoupání do Olešnice si můžeme zkrátit pěšími náběžkami.

Trasa měří 14 km, nevyšším místem je, jak jsme již prezentovali, Strážnice se svými 691 metry nad mořem. Nejnižším bodem byl pak památkový viadukt 422 m, celkově jsme nastoupali asi 600 metrů, ale po pohodlných cestách. Trasu je možno vcelku zvládnout i na kolech. 

Japonská zahrada Jarkow.
Lewin Klodski.
Viadukt u Lewina.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků