Výlet v Krkonoších nad 1000m, Špindlerova Bouda, Luční Bouda, Krkonoše pro rodiny!

Dnešní výlet bude výjimečný, protože celou trasu půjdeme ve výšce nad tisíc metrů nad mořem. Je samozřejmé, že se budeme pohybovat ve vrcholových částech Krkonoš. Na druhou stranu jsme v národním parku, a tak se budeme pohybovat jen po značených cestách. Ostatně jiné možnosti, abychom alespoň rámcově dosáhli trasy kolem 14 kilometrů, stejně nemáme. Na druhou stranu tato trasa nebývá tak obvyklá, ale jistě vás zaujme svou rozmanitostí. A začneme přímo u Špindlerovy boudy.

Špindlerova bouda

Špindlerova bouda je hotel na hranicích s Polskem, je to ale také významné východisko na rozmanité výlety po Krkonoších. Je to proto, že se sem snadno dostaneme po silnici, ovšem platí se mýtné, ale i autobusem kyvadlovou dopravou ze Špindlu. Výhodou totiž je, že bouda stojí ve výšce zhruba 1200 metrů nad mořem, takže nám odpadají náročné výstupy na hřebeny. Ze Špindlerova Mlýna to je sem po silnici vybudované v roce 1914 asi 8 kilometrů. Špindlerova bouda byla sice postavena v roce 1784, ale její dnešní stav je pozdější, a to po dvou požárech a několika přestavbách.

Start - Čertův důl:

Výlet začneme u rozcestníku přímo vedle Špindlerovy boudy. Setkávají se zde všechny čtyři barvy, ale z nich si vybereme žlutou. Ta zde začíná, takže se nemusíme trápit s problémem, kterým se směrem po ní máme vydat. A tak klesneme k Lužickou boudě, projdeme pod Erlebachovou boudou, mineme kapličku sv. Františka z roku 2007. Jdeme po silnici, ale i zkratkou, a pak již lesem klesáme až do k Čertově strouze do Čertova dolu. Zde můžeme na chvilku z trasy odbočit, a to po NS Čertův důl, která vede podél umělých kaskád, se vydat ke zbytkům staré kovárny. Ta byla vybudovaná na konci 19. století právě v souvislostech s budováním zmíněné kaskády.

Luční bouda:

Vrátíme se na žlutou značku a sejdeme k boudě U Bílého Labe. Zde se můžeme občerstvit, ale jinak pokračujeme po modré značce po silnici podél Bílého Labe. Zde v úseku asi 3,5 km můžeme obdivovat peřeje a několik vodopádů. Postupně jak stoupáme, se odpojujeme od Bílého Labe a dojdeme na Bílou louku a za chvíli i k Luční boudě. Ta také patří jako Špindlerova bouda k nejznámějším místům Krkonoš. Před námi je již vidět Sněžka, ale jinak se zde můžeme opět občerstvit. Luční bouda je zřejmě nejstarší krkonošskou boudou s tradicí do 17. století, resp. k roku 1623. Dnešní tvář ale bouda získala přestavbou v letech 1939 až 1940, odkdy patří k největším horským boudám na světě.

Ruiny Schroniska im. Księcia Henryka:

Od Luční boudy se vydáme směrem ke státní hranici po žluté značce. Přejdeme do Polska a zde narazíme na červené značky Cesty česko - polského přátelství. zde se dáme vlevo a pozvolna klesáme k příkrým stěnám nad Malým jezerem (Maly Staw) a následně i nad Velkým jezerem (Wielki Staw). Zde narazíme na trosky chaty Prince Henryho (Schronisko im. Księcia Henryka) ve výšce 1415 m n.m. z let 1888-1889. Chata dostala jméno podle prince Henryho Hohenzollerna, bratra císaře Viléma I., který s manželkou toto místo navštívil v roce 1888. Chata vyhořela za záhadných okolností v roce 1946 a nebyla již obnovena.

Polední kámen - Slonecznik:

Od trosek chaty pokračujeme po červené k výrazné dominantě před námi, ke skále Polední kámen či polsky Slonecznik. Jde o žulové skalisko vysoké 12 metrů.Od roku 1906 je zde kamenná lavička a pamětní deska, samotná členitá skála je opředená mnoha pověstmi.

Cíl - Špindlerova chata:

Od Poledního kamene cesta pokračuje kamenitým hřebenem až k Špindlerově boudě v mírném klesání. Po cestě míjíme další z vrcholů hlavního Krkonošského hřebene Tępy Szczyt o výšce 1387 m a Malý Šišák 1440 m.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem cesty je hraniční přechod u Luční boudy 1423 m, nejnižším pak bouda U Bílého Labe 1004 m, celkově nastoupáme necelých 600 metrů, ale je to po pohodlných cestách. Pro zákazy nedoporučujeme trasu absolvovat na kolech.

Bílé Labe.
Mali Staw.
Polední kámen.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků