Vysočina - Želiv - Výlet na Vysočině.

 

Obec naleznete asi deset kilometrů od Humpolce nad soutokem Želivky s Trnávkou. První zmínka o ní je z r. 1139, kdy zde Soběslav I. nechal založit benediktinský klášter, který od roku 1149 do současnosti patří premonstrátům (Odkaz). Želiv je známa právě díky tomuto klášteru, umělému slalomovému kanálu na Trnávce, jenž je jedním z nejtěžších v Evropě, a specializovanému pracovišti psychiatrické léčebny Havlíčkův Brod pro léčbu závislostí.

 

Nebývalého rozkvětu klášter dosáhl za doby premonstrátského opata Gotšalka. Jinak se o jeho nejstarších dějinách mnoho podrobností neví. Do gotické podoby byl přestavěn po požáru roku 1375. Zásadnější úpravy, podle návrhů Jana Blažeje Santiniho, ve stylu barokní gotiky, pocházejí ze začátku osmnáctého století.

 

Před husity se premonstráti zachránili v opevněném královském horním městě Jihlava, které bylo věrné katolické církvi. Klášter byl v té době dvakrát vypleněn, ne však vypálen. Za věrnost opata papeži a církvi byl klášter potrestán konfiskací všeho majetku, který byl v letech 1467 až 1468 zastaven věrnému královu stoupenci lipnickému pánovi Burianu Trčkovi z Lípy. Trčkové vyhnali opata i řeholníky, klášter zabrali a jeho západní část nechali přestavět na pozdně goticko-renesanční panské sídlo tzv. Trčkův hrad.

 

V letech 1950 až 1956 sloužil klášter komunistickému režimu jako koncentrační tábor pro protizákonně internované významné členy katolických řádů. Mezi vezněnými byli například i kardinál František Tomášek a arcibiskup Karel Otčenášek. Jména všech vězněných 464 řeholníků a kněžích si přečtete na stěně v ambitech kláštera.

 

V Želivi najdete i další památky. Dominantou okolí je vysoký gotický, barokně upravený, kostel Narození Panny Marie. Z kláštera pocházel vůdce pražské husitské chudiny Jan Želivský, jehož socha stojí v parku. Mezi barokní památky patří i kaple Nalezení sv. Kříže z roku 1738, stojící na kopci Kalvárie nebo fara a škola z roku 1840.

K odpočinku slouží nedaleká vodní nádrž Trnávka, kde najdete i různé služby pro rekreanty. Břehy jsou vhodné pro rybaření, upravené pláže pro milovníky koupání. 

Želiv na Vysočině
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků