Dvě skaliska Hrubého Jeseníku - Ucháč, Tři kameny, Rejhotice, Přemyslovské sedlo, Bukovická skála.

Každé hory mají části frekventované, a na druhou stranu místa, kam zavítá noha turisty zřídka. Proč, to je samozřejmé - popularita, dostupnost a služby. Nic nemůže překonat kouzlo rekordu - být třeba nejvýš, ale jsou to i známá místa třeba z literatury a podobně. Našim úkolem je ale nabídnout místa, která jsou dostupná a nějakým způsobem zajímavá a kam se moc nechodí. Tak třeba dnes to bude na jednu tisícovku a dvě významná skaliska. Budeme se pohybovat v Hrubém Jeseníku, v Keprnické hornatině a ještě detailněji v Přemyslovské hornatina a v její části Ucháčské hornatině. Že je to složité? Nedivíme se, ale napíšeme to jednoduše. Autem či vlakem pojedete ze Šumperka do Koutů nad Desnou, ale zastavíte v Rejhoticích.

Rejhotice:

Rejhotice je dnes osada patřící k obci Loučná nad Desnou na okrese Šumperk. Ves leží v polovině cesty z Loučné do zmíněných Koutů. Poprvé se ves uvádí v roce 1494; ale žádné významné památky zde nejsou, snad jen křížek u železniční zastávky, zdejší neslohový kostel připomíná spíš hasičskou zbrojnici. Zajímavý je ale určitě ranč Mustang a v zimě jsou Rejhotice vyhledávaným lyžařským střediskem, například přímo ve vesnici je několik lyžařských vleků, nejnovější je v osadě Přemyslov. Ten má osvětlenou sedačkovou lanovku, po cestě ji uvidíme.

Start - Přemyslovské sedlo:

Začátek výletu, protože zde není žádné turistické rozcestí, si dáme u křižovatky mezi vlakovou a autobusovou zastávkou Dřevostyl. Můžeme tu vidět značky cyklostezky 6156, dáme se směrem na Nové Losiny a přejdeme přes železniční trať. Tady je orientace naprosto jednoduchá, stoupáme podle Přemyslovského potoka do osady Přemyslov. Také ta je součástí obce obce Loučná nad Desnou.

Jdeme po silnici, nad chatou Zuzana přejdeme místní rozcestí a přijdeme do první zatáčky serpentin. Podle potoka a elektrického vedení odbočuje vozová cesta, ale my jdeme ještě kousek a za zatáčkou odbočuje pěšina vpravo, vlastně pěší zkratka další zákruty silnice. Pak dál po silnici mineme zdejší skiareál a dál o přírodní rezervaci Přemyslovské sedlo. Tady ale nečekejme nějaký zázrak, pro laika to jsou jen podmáčené louky, byť s bohatými rostlinnými společenstvy. Nad rezervací dojdeme do nejvyššího bodu silnice, do Přemyslovského sedla.

Tři kameny:

Ani v sedle se nedočkáme turistických značek, dáme tedy za vděk stále cyklotrase 6155, a zahneme s ní vlevo směr Tři kameny. Stoupáme serpentinově lesem až k útulně a rozcestí konečně se značkami, tady s modrou a zelenou. Zde v plochém sedle odbočíme po modré na Tři kameny. Prolezeme zde skalky, obdivujeme se výhledy a vracíme se zpět k útulně. 

Ucháč:

Od rozcestí se pak vydáme do sedla Ucháče po modré značce, ale v sedle se opět odpojíme. Jdeme kousek neznačenou lesní silničkou od modré vpravo, ale Ucháč je plochý vrch, takže neznačená cesta od rozcestí z lesní silnice šikmo vlevo není náročná. Zato výhled od kraje, včetně Kralického Sněžníku, je úchvatný.

Bukovická skála:

Sestupujeme zpět do sedla, ovšem ve dvou třetinách odbočíme právě v místech, kde vkročíme na lesní silničku, vpravo do dlouhého přímého průseku s lesní cestou. Průsekem klesáme stále pozvolna 900 metrů, až dojdeme k další skupině skal, Bukovické skále. Opět jde o významný rozhledový bod.

Cíl - Rejhotice:

Vrátíme se na průsek a dokončíme sestup na lesní silnici s červenu značkou. Zde se po ní dáme vlevo, obejdeme údolí potoka Losinky a setkáme se zde na další rozcestí s modrou značkou. Pokračujeme nyní po obou značkách na rozcestí Bukovice - okraj. Odtud pokračujeme zas jen po červené a klesáme do sedýlka, kde se od nás odpojuje zase ta cyklotrasa 6155. Jenže opustíme tady i červenou a zahneme na luční cestu v remízku kolmo vlevo. Klesneme do údolí Přemyslovského potoka, kde na okraji Rejhotic přejdeme přes trať, podél říčky Desné se dáme vlevo a zakrátko jsme v cíli.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je samozřejmě Ucháč 1009, nejnižším pak start 507, celkově nastoupáme necelých 550 metrů. I když jde o cestu vlastně jen stoupání a pak klesání, dá se projet na kole, cesty jsou jen v dobrém stavu.

 

Přemyslovské sedlo.
Tři kameny.
Vrchol Ucháče.
Výhled z Ucháče.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků