Za tajemstvím Rejvíze - Koberštejn - Würzlův mlýn - Lurdská jeskyně.

Jeseníky skrývají různá tajemství, ani nemusíme být mágy, abychom některá nevytušili. Dnes budeme takové jedno řešit, nevěříte? Ale k tomu se dostaneme, nejdřív pěkně od počátku.

Start - Rejvíz:

Osada Rejvíz je jedním z hlavních turistických středisek Jeseníků. Najdeme zde přírodní zajímavosti, něco z kouzla bývalých časů, kříží se tu mnoho turistických značek, je zde ubytování, stravování a podobně. Doprava je sem možná pouze po silnici, takže autobusy nebo auty, když vynecháme vrtulník či možnost seskoku padákem.

Výlet začneme u turistického rozcestníku za kostelíkem, poblíž zastávky Chata Svoboda. Mimo tradičních značek pěších i cyklistických zde začíná NS Údolím lapků z Drakova. My se tedy vydáme zmíněnou NS, protože postupně nás ostatní barvy opustí a zůstane s námi pouze cyklotrasa 55. Mineme domky Starého Rejvízu, přejdeme po lesní silničce místní potok a následně klesneme do údolí Černé Opavy. Zde najdeme rozcestník u mostu, jmenuje se také tak, a vydáme se dál po NS s cyklotrasami 55 a 6074 po směru toku Černé Opavy.

Koberštejn:

Od mostu přijdeme po 200 metrech k rozcestí, kde opustíme značku a vydáme se vpravo po neznačené do strání Zámeckého vrchu. Asi po 350 se silnička zlomí vlevo, nesmíme pokračovat rovně, to bychom cíl výletu minuli. Pak už v poklidu stoupáme pozvolna svahem až do sedla Jelení cesta. tady narazíme na zelenou, se kterou se vlevo dáme na vrchol Zámeckého vrchu se zříceninou Koberštejna. Hrad existoval od konce 13. do počátku 15. století a byl chráněn mohutným příkopem. Podle výzkumu je patrné, že prošel určitým stavebním vývojem, od jednoduššího po náročný gotický hrad. Nejznamenitějším pozůstatkem je střep zdiva hlavní věže. Ze skalisek je i výhled do krajiny,

Würzlův mlýn:

Po prohlídce hradu budeme pokračovat po zelené severovýchodním směrem a klesneme opět k Černé Opavě na rozcestí Pod Koberštejnem. Tady opět narazíme na lapkovskou NS, tak si ji trochu užijeme a dáme se po ní vlevo, jakoby zpět do Rejvízu. Po 350 metrech dorazíme k rozcestí U první pily, kde odbočíme vpravo po červené. Klesneme k Černé Opavě k místu, kde dřív stával Würzlův či ještě dříve Lockerův mlýn. Mlýn to byl jen podle podoby, jinak to byla pila na zpracování dřeva.

Poutní místo Lurdská jeskyně:

Po překročení řeky stoupáme po červené směrem k Rejvízu na rozcestí Starý Rejvíz. Tady se dáme odbočkou k Lurdské jeskyni. Je o poutní místo zasvěcené Panně Marii Lurdské, které zde bylo vytvořeno pod skalním převisem v roce 1908. Kdysi tu stávala socha, dnes je dominantní obraz Panny Marie.

Od jeskyně s vrátíme na rozcestí a pokračujeme po červené a modré Starého Rejvízu, kde se dostaneme na úsek, kterým jsme již šli. My ale odbočíme vpravo do lesa.

Cesta za tajemstvím:

Tak teď jsme se dostali k onomu tajemství. Krátce řečeno, místa zvaná Zámecký vrch byla v naprosté většině skutečně místem, kde stával nějaký hrad či zámek, tvrz, resp. tu bývalo dříve hradiště. A my nyní stojíme na úpatí Zámeckého pahorku. Nejde o žádný novotvar, kopec se tak jmenoval již v 18. století (Schlosshübel). 

Dostali jsme se na lesní cestu, která se vine po severním úbočí vrchu. Asi po 800 metrech vpravo kolmo míří k vrcholu další cesta, ale již méně udržovaná. Tou se dostaneme přímo pod vrchol. Ten tvoří skoro kruhová plošina, částečně odlesněná. Z těch míst je vcelku pěkný rozhled na prostější vrcholy Jeseníků. Zatím zde v kamenité půdě byly hledány zbytky starého sídla marně. 

Cíl:

Od vrcholu se dáme po mírném hřbetu na jih, kde spatříme po levé ruce strmá skaliska. I ty stojí za pozornost. Po prohlídce místa se dáme po mírném hřbetu západním směrem a lesnickou cestou začneme klesat. Držíme se stále vpravo, abychom došli zpět do Starého Rejvízu. Odtud pak je to do cíle, ale již po známé cestě, jen kousek.

Trasa výletu měří 14 km, nejvyšším místem je Zámecký vrch 934 m, nejnižším pak Černá Opava u Würzlova mlýna 7410 m n.m., celkové převýšení je to, že jsme v horách, pouhých asi 450 metrů. Trasa je méně vhodná i pro cyklisty.

 

Koberštejn.
Skály zámeckého pahorku.
Výhled ze zámeckého pahorku.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků