Šumava - Kašperské Hory, Hrad Kašperk.

 

Město se nachází v blízkosti horního toku zlatonosné řeky Otavy. První osadníky sem ve třináctém století přivedlo hlubinné dolování zlata. Právě díky těžbě zlata se Kašperské Hory mohly v následujících staletích rozvíjet a  zdejší zlatonosný revír se stal nejvýznamnějším v zemi.                          

Jan Lucemburský povýšil město na horní město. V té době zde pracovalo více než tři sta mlýnů na zpracování rudy.  Jeho syn Karel IV. dal zřídit novou obchodní stezku, tzv. Zlatou stezku, která vedla z bavorského Pasova přes Kašperské Hory do vnitrozemí. Na ochranu této cesty  a zlatých dolů nechal Karel  v roce 1356 postavit hrad, dnešní Kašperk. Prosperita, díky dolům a Zlaté stezce, pokračovala i v šestnáctém století, kdy Rudolf II. povýšil město na královské horní město. Ve druhé polovině šestnáctého století už výnosy z dolování nebyly zdaleka takové, jako v době předhusitské. Těžba a zpracování zlata byly postupně nahrazovány sklářstvím, pro které bylo v okolí dostatek surovin.

Do současnosti se zde zachovala řada historických památek. Je to především hrad Kašperk, který je součástí majetku města Kašperské Hory. Dominantou historického centra, které bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou rezervací, je gotický kostel svaté Markéty ze druhé poloviny 14. století s cennou vnitřní výzdobou. Na náměstí vás jistě upoutá i původně renesační, v osmnáctém století barokně upravená, radnice se třemi štíty.

Ve městě má sídlo Muzeum Šumavy s galerii Odkaz, jehož stálé expozice jsou věnovány přírodě a historii Šumavy. Vystaveny tu jsou doklady k dějinám zlatorudného hornictví, dřevařství a sklářství. V jednom z historických domů z přelomu třináctého a čtrnáctého století můžete navštívit soukromé muzeum historických motocyklů, hraček a muzeum pivovarnické.

V zimním období láká do Kašperských Hor především ski areál, který najdete jižně od města. Terény jsou tu vhodné především pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi. I v létě zde turisté naleznou spoustu zajímavostí, např. na naučných stezkách Cestou zlatokopů nebo Strážců hranice. 

Hrad Kašperk
Hrad Kašperk
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků