Šumava - Kašperské Hory, Hrad Kašperk.

 

Město se nachází v blízkosti horního toku zlatonosné řeky Otavy. První osadníky sem ve třináctém století přivedlo hlubinné dolování zlata. Právě díky těžbě zlata se Kašperské Hory mohly v následujících staletích rozvíjet a  zdejší zlatonosný revír se stal nejvýznamnějším v zemi.                          

Jan Lucemburský povýšil město na horní město. V té době zde pracovalo více než tři sta mlýnů na zpracování rudy.  Jeho syn Karel IV. dal zřídit novou obchodní stezku, tzv. Zlatou stezku, která vedla z bavorského Pasova přes Kašperské Hory do vnitrozemí. Na ochranu této cesty  a zlatých dolů nechal Karel  v roce 1356 postavit hrad, dnešní Kašperk. Prosperita, díky dolům a Zlaté stezce, pokračovala i v šestnáctém století, kdy Rudolf II. povýšil město na královské horní město. Ve druhé polovině šestnáctého století už výnosy z dolování nebyly zdaleka takové, jako v době předhusitské. Těžba a zpracování zlata byly postupně nahrazovány sklářstvím, pro které bylo v okolí dostatek surovin.

Do současnosti se zde zachovala řada historických památek. Je to především hrad Kašperk, který je součástí majetku města Kašperské Hory. Dominantou historického centra, které bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou rezervací, je gotický kostel svaté Markéty ze druhé poloviny 14. století s cennou vnitřní výzdobou. Na náměstí vás jistě upoutá i původně renesační, v osmnáctém století barokně upravená, radnice se třemi štíty.

Ve městě má sídlo Muzeum Šumavy s galerii Odkaz, jehož stálé expozice jsou věnovány přírodě a historii Šumavy. Vystaveny tu jsou doklady k dějinám zlatorudného hornictví, dřevařství a sklářství. V jednom z historických domů z přelomu třináctého a čtrnáctého století můžete navštívit soukromé muzeum historických motocyklů, hraček a muzeum pivovarnické.

V zimním období láká do Kašperských Hor především ski areál, který najdete jižně od města. Terény jsou tu vhodné především pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi. I v létě zde turisté naleznou spoustu zajímavostí, např. na naučných stezkách Cestou zlatokopů nebo Strážců hranice. 

Hrad Kašperk
Hrad Kašperk
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků