Výlet okolo Nicova - Javorník, Královský kámen, Amálino údolí, Řetenice.
Dnes se podíváme do oblasti východně od Kašperských hor. Není to část Šumavy, kam míří tisíce lidí, ale najdeme tu přesto nádhernou přírodu i stavební památky, jen s občerstvením to bude trochu horší. Takže svačinu a pití do batohu a můžeme vyrazit, a to z Nicova.
Nicov:
Jméno Nicov je zajímavé, kde něco je, tam přece není nikdy nic, že? Asi to jméno ves dostala proto, že vznikla na místě daleko od civilizace, kde opravdu nic nebylo. Ovšem první písemné zmínky o Nicově jsou již z roku 1295, ale románský kostel svědčí o tom, že ves vnikla minimálně od 50 let dříve, jde také o nejvýše položenou románskou památka v Čechách. Ves patřila do roku 1420 klášteru v Ostrově u Davle, a když ho zničili husité, tak připadla k hradu Kašperku. Ten byl ale královský, takže panovník uděloval různé tituly a výhody. V obci se také do 19. století držela část sedláků "králováků", kteří měli dědičně různé výsady.
Start - Javorník:
Do Nicova se dostaneme pouze automobily či autobusy, rozcestník je zde u hlavní silnice. My se dáme po modré ke kostelu a za ním značku opustíme a pokračujeme po značkách cyklostezky 1142. Budeme stoupat kolem horních domků Nicova, mineme pár křížků, a pak lesem východním úbočím Královského kamene dospějeme k samotě Krankoty. Zde u rozcestníku zahneme vlevo a na hřbítku nad námi vede modrá značka. Po ní se dáme vpravo a Klostermannovu cestou dojdeme na vrchol Javorníku.
Javorník:
Na vrcholu s nadmořskou výškou 1065,7 metrů stojí od roku 1938 Klostermannova rozhledna s navýšenou částí z roku 2003. Najdeme zde i kapli sv. Antonína Paduánského z roku 1940. Javorník je nejnavštěvovanějším místem celé oblasti, krásný výhled, příroda, nemůžeme se divit. Po prohlídce a odpočinku se vydáme dál, tedy budeme se vracet Klostermannovu cestou po modré nad Krankoty a dál až na Královský kámen.
Královský kámen:
Královský kámen s výškou 1058m je ozdoben na vrcholu žulovými útvary, však také podle jedné pověsti zde stával hrad. Pověst sem dává i událost spojenou s českým králem, který se zde zachránil po porážce od cizího vojska. Z vrcholu skal jsou omezené rozhledy na Šumavu a její podhůří. Do nedalekého skalního bloku byl vytesán místními sedláky velký skalní oltář s datací 1899, opodál stojí historický mezník s letopočtem r. 1752.
Ždánov:
Královský kamen opustíme po červené značce severozápadně směr Ždánov. Pod vrcholem v plochém sedla narazíme na lesní silničku, po které se dáme bez červené vlevo.Ostatně na červenou značku opět přijdeme a dovede nás do osady Ždánov. Tady byla do roku 1990 vojenská střelnice, ovšem osada má středověkou tradici spojenou s hornickou činností. Za rozcestníkem odbočíme po louce šikmo vlevo a zkrátíme si tím cestu k samotě Peklo.
Amálino údolí:
Klesneme ze sedla pod Chlumem (962 m) na silnici I/145 do Kašperských Hor. Kdo si to chce trochu zkrátit trasu, může se vydat po silnici vlevo do Nicova, my ale pokračujeme kousek vpravo. Po 250 metrech silnici opustíme a vlevo po lesní cestě klesneme k pravobřežnímu přítoku Zlatého potoka a do tzv. Amálina údolí. Na stráni proti nám se rozkládá severní část stejnojmenné přírodní rezervace s rulovými skalisky, suťovými poli a chráněnými druhy rostlin a živočichů. V dolních Amálina částech údolí jsou památky na dávnou těžbu, štoly a sejpy, my tady ale narazíme na betonové bunkry (řopíky) z roku 1938. V této části údolí to jsou tři objekty, nad nimi pak vede cesta, kterou úbočím jihovýchodně nad levým břehem potůčku dojdeme k prvnímu domku Řetenic (čp. 22), osadě Nicova. Na hřbítku v poli pod stavením jsou další dva bunkry.
Řetenice:
Pokračujeme příjezdovou cestou k domku až do osady Řetenice. Ves se poprvé připomíná v roce 1584 a stojí zde kapička z 19. století. Nejvýznamnější stavbou je ale hotel Zlatý potok. zde si můžeme dát třeba jídlo či menší občerstvení. Zde jsme také narazili na žlutou značku, která nás bude doprovázet kousek po silnici k domu čp. 28.
Cíl - Nicov
Jmenovaný dům již patří k Nicovu, kam dojdeme ne po silnici, ale polní cestou začínající právě nad tímto domkem. Jižním úbočím Královského kamene dojdeme do cíle. Máma za sebou 14 km, nejvyšším bodem byl samozřejmě Javorník 1066 m, nejnižším Amálino údolí 739. Samotný Nicov leží ve výšce kolem 900 metrů nad mořem. Celkové převýšení je dnes vcelku malé, jen necelých 500 metrů. Trasa je vhodná i pro cyklisty, jen na Javorník doporučujeme vyjet přes osadu Javorník.