Stráně nad Vsetínem - Výlet okolo Vsetína - Výlet Vsetín - Lysný, Janovské paseky, Valova Skála.

Vsetínsko po značkách i mimo ně:

Dnes se vydáme ze Vsetína na cestu do strání kolem, kde najdeme pěkné lesy a ještě překrásné výlety. Nebude to vycházka na nějaké významné místo, ale protože i cesta může být cíl, jdeme tedy cíleně po cestách, jak bylo naznačeno, značených i neznačených.

Dnes si nedáme start na nádraží a ani na náměstí, ale u rozcestníku turistických cest Vsetín- Ohrada. Je odsud nedaleko nádraží, kousek za železničním mostem přes Vsetínskou Bečvu, a je zde i pěkné parkoviště u obchodního domu Albert, případně vedle u Kauflandu. Turistický rozcestník je na začátku již zmíněného mostu přes Vsetínskou Bečvu a sbíhají se zde zelená a žlutá značka.

Lysný

Vydáme se zpočátku po žluté značce východním směrem. Projdeme kolem nákupní galerie a základní školy a pozvolna stoupáme po hřbetu nad osadou Hluboké na hřbet Lysé hory. Tato má však jen 577 metrů, ale dva vysílače. Pokračujeme dál hřebenovkou a vystoupáme až pod vrch Lysný (654 m), který obejdeme ze severu. Mírně stoupáme hřebenem s nádhernými výhledy na západní část Vsetínských vrchů, Javorníky až po Makytu a východní část Vizovických vrchů.

Janovské paseky:

Po hřbetu dojdeme k význačnému místu, ke Kolibě na Janovských pasekách. Dnes je to centrum vyznavačů koní, ale i zábavy a dobré pohody. Je to nádherné místo s kouzlem hor i dobrých lidí.

Proti kolibě vidíme zpola zalesněný vršek, jdeme tedy po okraji lesa přes něj a za ním z nejužšího cípu loučky běží hřebenová pěšina severním směrem. Z hřebenu nesmíme sejít, až ale dorazíme na louku, na jejímž dolním konci stojí další vysílač. Na kraji louky zahneme podél lesa vlevo a pěšinou pokračujeme lesem západním směrem dolů. Za chvilku jsme již mezi domy Vsetína.

Valova skála:

Dojdeme na Jasenickou ulici a po ní se dáme vlevo až na rozcestí u zastávky autobusu Kovárna. Tady se setkáme se značkami naučné stezky Okolo Vsetína. Dáme se tedy po ní a stoupáme jižním směrem silničkou mezi domky ulicí Velký Skalník. Dojdeme až na kraj lesa a vpravo nad námi se tyčí romantická Valova skála. Skála je vysoká asi 35 metrů, je tvořena z pískovců a slepenců, a je využívána horolezci. Ti zde mají i malé tábořiště. Odvážnější se jistě mohou k ní vydat, ti starší si zase mohou přečíst na informačním panelu podrobnosti o skále a odpočinout si u malé studánky u silnice.

Vsetín - cíl:

Kousek nad krajem lesa odbočuje vlevo lesem silnička právě k usedlosti U Valů, po které má skála jméno. Projdeme kolem objektů usedlosti a vystoupáme na holý hřbet. Za ním je vidět ve stráni před námi usedlost Zádliský, cesta tu obíhá po vrstevnici doleva klesající údolí okrajem lesa. Za tímto lesem se octneme na úzkém hřebeni, po kterém naše cesta klesá skoro k jihu. Mineme chatovou osadu a stále klesáme opět k domům Vsetína. Měli bychom se octnout v ulici Hanžlov I a pak Starou cestou stále klesneme až k potoku Jasenica. Podle potoka vpravo pak jsme již zakrátko na křižovatce se silnicí Gen. Klapálka. Jdeme kousek po ní a za restaurací U Růžičků zahneme vpravo a jsme v cíli u rozcestníku Ohrada.

Trasa měří 14 km, nejvyšším místem je vršek před Kolibou na Janovských pasekách 654 m, nejnižším místem je pak start 348 m n.m., celkové převýšení je asi 600 metrů, což na to, že jsme v horách, zas tolik není. Cesta je částečně vedená po cyklostezce, ale celkově trasa, jak je vedena pro pěší, pro kola vhodná není.

Lysný.
Janovské Paseky.
Valova skála - Beskydy.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků