Pískovcové útvary trochu jinak - Výlet okolo Teplických skal.

Ten, kdo navštíví Teplické skály, určitě ho nadchnou vysoké pískovcové věže, stěny, úžlabiny a podobně. Je to samozřejmě nádhera, která sem přitahuje ročně tisíce lidí. Jenže na druhou stranu si řekněme, že to u nás zas takové zvláštnost není, takových podobných skalních měst máme více, i když rozsahem jen několik. Český ráj, Lužické hory, Česko-saské Švýcarsko, tam všude, ale i jinde, taková místa jsou. Pískovec ale dokáže i jiné věci, i když v mnohem menším měřítku. Třeba na Českolipsku je to odlučnost, kdy pískovcové sloupky připomínají odlučnost čediče či znělce, ale pískovec při tom neprošel stadiem žhavosti. Ale abychom nechodili zbytečně kolem horké kaše, právě nedaleko Teplic nad Metují leží další zvláštnost, pískovcové sloupky. Jinak ale projdeme pěknou krajinou s různými výhledy, zkrátka relax.

Start - Česká Metuje:

Začátek výletu, aby ho každý našel, bude u vlakového nádraží v Teplicích nad Metují. Před budovou stojí rozcestník turistických cest modré a žluté. Vydáme se po nich směrem do centra Teplic, ale po lávce pro pěší přejdeme vlevo přes Metuji a projdeme průmyslovým objektem na hlavní silnici A. Jiráska. Zde se dáme vpravo, ale hned u vodojemu narazíme na žlutou a s ní zahneme vlevo. Žlutá nás pak povede do vrchu pod skalní oblasti Růžek a Jiráskovy skály. Zde pak narazíme na rozcestí Pod Mariánskou kapličkou, kde se dáme vlevo po červené směr Javor. Asi po 300 metrech se červená odpojí vlevo, my však jdeme přímo po hřbetu. Nejdeme po značce, ale můžeme se kochat výhledy na obě strany, pozvolna pak klesneme do České Metuje.

Pískovcové sloupky:

Česká Metuje má dvě zajímavá místa, a to smírčí kříž u silnice směrem na Žďár a mohutnou Berkovu lípu. K té se zahneme na hlavní silnici vlevo a u obecního úřadu se dáme pravou ulicí k mateřské škole. A lípa je tu vpravo nad námi, jmenuje se po ní i penzion.

Jinak pokračujeme ulicí od školky dál na hlavní silnici a po ní zahneme vpravo. Za prvním domem narazíme na informační tabuli přírodní památky Pískovcové sloupky. Zde se dozvíme, o jakou zajímavost jde, i když nedosahuje velikosti Teplických skal.

Po prohlídce území pokračujeme po silnici až k hotelu Bouda a nad ním k železniční zastávce. Nedojdeme až k ní, protože se zastavíme u rozcestníku.

Dědov:

Na rozcestníku začíná modrá značka, po té se dáme vpravo. Přejdeme přes koleje a stoupáme na mírný hřbet podél lesa. Na hřbetu se značka stočí vlevo. Přejdeme mezi poli a opět vstoupíme do lesa. Po levé ruce máme ale mýtinu a stojíme na odbočce lesní cesty vlevo. Dáme se tedy již bez značení, trochu ještě vystoupáme, ale jinak klesneme svahem a zahneme vpravo takřka po vrstevnici. jdeme stále rovně (k severu), až přijdeme k prvním stavbám Dědova. Tady klesneme k potoku Pelegrinka a k malé vodní nádrži. zde se setkáme s červenou značkou, která nám bude dál průvodcem.

Klučanka a cíl:

Červená značka nás povede podél potoka údolím Klučanka. Jde o zalesněnou roklinu mezi Ostašem a Hejdou, kde mijíme několik dětských táborů. Po červené dojdeme až na rozcestí Údolí Klučanky, kde přehodíme výhybku a pokračujeme po žluté. Ta obejde skalnaté návrší Hejdu a dovede nás do Lachova. Tato osada se rozkládá ve svahu právě nad železniční stanoví Teplice nad Metují, odkud jsme vyšli.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je hřbet nad Mariánskou kapličkou 598 m, nejnižším pak most v České Metují 435 m n.m., celkově ale nastoupáme necelé 4 stovky metrů, což není na vzdálenost, kterou jsme ušli, mnoho. Trasa je vhodná i pro cyklisty.

Údolí Klučanky.
Pískovcové sloupky.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků