Šumava - Frymburk - Výlet kolem Frymburku.

Tento turisticky významný městys naleznete na poloostrově na levém břehu vodní nádrže Lipno.

Jeho doložitelná historie začíná na konci dvanáctého století, ze kterého jsou první zmínky o strážném hradu nad vltavským brodem hradu Fritburk. Postupně přecházel do majetku různých pánů a během třicetileté války byl vypálen Švédy. Časem se po zpustošení vzpamatoval, ale v roce 1865 zde vypukl ničivý požár, při kterém lehlo popelem celé historické centrum. Po napuštění lipenské přehrady v roce 1959 se Frymburk i okolní krajina postupně změnily na rekreační oblast.

Břehy Lipna patří mezi významné rybářské revíry a rybáři jsou nazývány rybářským rájem. Vyžití zde naleznou i milovníci vodních sportů. Pro plavce i neplavce jsou ideální písečné pláže s pozvolným přístupem do vody. Příznivé podmínky jsou tu i pro ostatní aktivity, např. jachting a windsurfing.  

Oblast je protkána řadou značených cyklotras. Nejvýznamnější je zřejmě cyklostezka, vedoucí po levém břehu Lipna z Vyššího Brodu přes Lipno nad Vltavou do Nové Pece. Cyklisty je velmi vyhledáván i pravý břeh nádrže, kde projíždějí neporušenou přírodu při rakouských hranicích po málo frekventovaných silničkách.

 

Frymburk má ideální polohu i pro pěší turisty. Leží na křižovatce turistických cest, které vás zavedou na atraktivní místa v okolí. Na krátký výlet z města vás zavede cesta po stezce pro pěší ke křížové cestě, po které dojdete na vršek Sv. Marta ke zrekonstruované kapli. Odtud je překrásný výhled na celý frymburský poloostrov.

 

V letních měsících turisté využívají k cestě na pravý břeh nádrže tři přívozy. První je v Horní Plané, další v Dolní Vltavici. Poslední vás dopraví z Frymburka do Frýdavy.

 

Tato oblast nezklame návštěvníky ani v zimě. Oblíbené je bruslení nebo běh na lyžích po zamrzlém Lipně. Pro sjezdaře jsou připraveny svahy Sv. Marta nebo deset kilometrů vzdálený Kramolín. Běžkaři využijí desítky kilometrů strojově upravených běžeckých stop mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.

 

V nedalekém okolí najdete i řadu historických měst, která stojí za návštěvu. Např. Český Krumlov, jenž je zapsán do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nebo Vyšší Brod s gotickým cisterciánským klášterem z roku 1259.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků