Beskydy: Jeskyně plné netopýrů
Na severovýchodní Moravu, přímo do Beskyd vyrážíme hned z jara. Jsme na Valašsku, o kterém toho slýcháme dost, ale ještě nikdy jsme tu nebyli. Překvapuje nás zalesněné pohoří s oblými vrcholy.
Jeskyně v Beskydech
I takové hory jako Beskydy mají své tajemství. A na nás čekaly místní jeskyně. Byli jsme akorát v Macoše, kde se nám líbilo, ale jsme zvědavý, co nás čeká tady.
Místní jeskyně, které jsou pod místní správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Tyto přírodní památky tady v Beskydech jsou veřejnosti přístupné. Ale i tak se musíme mít na pozoru a rozhodně do jeskyní nevstupovat sami. Některé jeskyně jsou opravdu nebezpečné.
Jak se v jeskyních chovat?
Musíme především chránit přírodu a chovat se velmi tiše. Víme, že se můžeme jen koukat, i přesto, že si nesmíme sáhnout, ta podívaná stojí za to. Nesmíme rušit obyvatele, ani nám by se nelíbilo, kdyby nám někdo hulákal v obýváku. Žijí tu netopýři: vodní, drápkatý, velký a další jiné druhy, velmi vzácné a chráněné. Tady, například v Kněhyňské jeskyni, můžeme pozorovat ojedinělou zoologickou lokalitu s koloniemi ohrožených druhů netopýrů.
Kněhyňská jeskyně
Přes Čeladnou na Frýdecko-Místecku přicházíme až ke Kněhyňské jeskyni. Je to nejhlubší jeskyně v Beskydách, spouštíme se do hloubky až sedmapadesát a půl metru. Dlouhá je téměř tři sta metrů. Z důvodu ochrany netopýra velkého je tato jeskyně uzavřena železnou mříží. Proto ji můžeme navštívit jen se správcem CHKO Beskydy. Podle odborníků jde o pseudokrasovou puklinovou a rozsedlinovou jeskyni. Sestupujeme po železných žebříčcích, procházíme výklenky a nejrůznějšími chodbičkami. Příčné chodbičky jsou místy dlouhé až patnáct metrů. Vlhkost je tu značná, kapičky vody se srážejí na stropě. Potkáváme malé obyvatele jeskyně - pavouky rodu Meta jeskynní. V jeskyni se rozrůstají různé plísně. Dole je splavený usazený písek.