Výlet okolo Ralska, Mimoň, Česká tabule, Vranovský Hrádek, Hrad Ralsko.

Je zajímavé, že lidi vždy toužili se dostat nejdál, nejhlouběji, ale i nejvýš. Takže můžeme vybírat nejvyšší horu na světě, v Evropě, v ČR, ale i v různých pohořích. Dnes se tedy vydáme na jednu horu, která je se svými 695 metry nad mořem také nejvyšší, a to v České tabuli, a jde o Ralsko. 

Česká tabule:

Když někdo jde na hory, tak jsou to Krkonoše, Jeseníky  a podobně, ale nikdo nikdy neslyšel, že bychom šli na Českou tabuli. Ty totiž nechápeme jako horské pásmo, ale jako oblast středoseverovýchodních Čech, kde do ní patří několik menších celků, konkrétně Středočeská, Východočeská a Severočeská tabule, a v ní dvě oblasti Jičínská a Ralská pahorkatina. A jsme u našeho Ralska, které má i další prim.

Ralsko:

Hora Ralsko je přírodní rezervací, ale to není výjimka, na vrchu stojí zřícenina hradu, což mají i jiné hory a vrchy, ale ten hrad je nejvýš položený v celé republice. A to je pravda, na žádný jiný hrad v republice se nemůžete vypravit, aniž byste museli vždy překonat převýšení kolem 400 metrů. Nejvyšším hradem v republice je sice Vítkův hrádek na Šumavě, ale z Frýdnavy na břehu Lipna je to sem pouhých 310 metrů převýšení, a dokonce ze Svatého Tomáše pouhých 50 metrů.

Mimoň:

Našim místem startu bude město Mimoň. Jde o o velmi staré místo, podle archeologie s nálezy z mladší doby kamenné, Slovany osídlené snad již v 9. století. Podle písemných zpráv páni z Mimoně patřili mezi naši nejstarší šlechtu (1256), obec se uvádí až v v době Karla IV., kdy šlo o významný bod na kupecké stezce do Lužice, konkrétně do Žitavy. Městečko se zdárně rozvíjelo, od roku 1570 mělo i zámek. Nakonec vše ale špatně dopadlo, Mimoň je snad jediné město v republice, které si kolem roku 1985 zbouralo nejen zámek, ale i starou radnici, a nic nového dodnes na jejich místě nevybudovalo. Náměstí proto dnes se dvěma stranami bez budov vypadá sice vzdušně, ale určitě ne městsky. Nenechme se ale odradit demoliční činností, protože tu stojí jiné významné budovy a celky, zejména farní kostel sv. Petra a Pavla a Boží hrob se starým špitálem, dnes Městským muzeem.

Start:

Začátek výletu si dále tradičně na náměstí u turistického rozcestníku. Prochází tudy červená od České Lípy na Ještěd, a to přes Ralsko. Cesta je tedy jasná, projdeme po severní straně náměstí, vpravo zde stával zámek, radnice, pokud chcete vědět, stávala naproti. Přejdeme most přes Ploučnici, vpravo zeď nás odděluje od zámeckého parku. Tady se k nám připojily značky naučné stezky Ralsko, kterou vytvořilo zdejší gymnázium jako učební pomůcku pro školní kolektivy v roce 2006. Obě značky nás teď dovedou až na vrchol Ralska.

Projdeme sídlištěm a pokračujeme Vranovskou aleji, která vnikla v roce 1898 na počest 50, výročí panování císaře Františka Josefa I. Nad aleji kolem kaple dojdeme do Vranova. 

Vranovský hrádek:

Vranov je malá osada vniklá v 16. století. Najdeme tu několik starých chalup, dominantou je ale skalní věž Džbán na jejím severním konci. Skálu obejdeme a začneme lesem podle značek stoupat, jenže ne k vrcholu, ale jen ke zvláštní stavbě po levé ruce. Kameny zde tvoří jakousi plošinu, na které kdysi stával drtič kamene pro ralský lom. V tomto okamžiku po pravé ruce přes malé údolíčko máme skálu, na které stojí zbytky tzv. Vranovského hrádku. Dostaneme se na něj přes malé sedlo po levé ruce. 

Hrádek byl objeven teprve nedávno a stále vyvolává spory odborníků, o co vlastně jde,. Je zde na západní straně mělký příkop a část skály na vrcholu byla ručně otesána. Zapřemýšlejte, zda jde o středověký hrádek či jen vojenské opevnění? 

Juliina vyhlídka:

Vrátíme se na značku a za chvilku jsme u další odbočky na Juliinu vyhlídku. Tu v roce 1822 nechal vybudovat majitel mimoňského panství František Hartig pro svou manželku Julii. Při otevření tu stával gloriet, po němž zbyly kruhové základy, ale výhled je velmi pěkný dodnes. 

Juliina vyhlídka je součástí přírodní památky Vranovské skály. Ty jsou zajímavé po mnohých stránkách, třeba střídáním červeného a bílého pískovce na některých místech, skalními věžemi a podobně.

Hrad Ralsko:

Opět se vrátíme na rozcestí a pokračujeme bez obtíží na vrchol. Pod ním ještě projdeme skalní uličkou, která již patřila k širšímu opevnění hradu. Nebudeme zde popisovat historické traktáty, jen se zmíníme, že hrad byl postaven někdy na konci 14. století a na začátku 16. století se uvádí již jako pustý. Příčinou zániku je zřejmě náročný výstup, ale to je i důvodem, že se hrad dochoval v poměrně dobrém stavu, protože nebyl rozebírán na stavební materiál jako hrady v nižších polohách. Od hradu je překrásný výhled do kraje, je odsud vidět tak na třetinu Čech.

Červený kámen:

Po prohlídce hradu začneme po červené značce klesat až na okraj lesa na úpatí nad Novinami pod Ralskem. Rovnou cestou pak namíříme k silnici, ovšem doporučujeme malé odbočení. Po pravé ruce v lesíku vystoupejme na vrchol skal. Ty sice na mapách najdeme pod názvem Na Skalce, ovšem na starších mapách sed nazývají Červený kámen. Při pouhém pohledu zjistíme, že je to přiléhavý název. Z vrcholu jsou sice jen omezené výhledy, ale určitě se nám zdejší scenérie bude líbit.

Srní Potok:

Vrátíme se na značku, ale na zakrátko ji opustíme. Na silnici se totiž dáme vlevo a bez značení dojdeme od malé osady Srní Potok. Ta byla založena také v 16. století, ale největší slávu zažila na počátku 20. století, kdy zde byly vybudovány poměrně úspěšné "vzdušné lázně" a malá rozhledna. Narazíme zde na žlutou značku z Vranova na vlakovou zastávku Pertotlice pod Ralskem. Po té se tedy dáme vpravo a přejmeme po mostě přes Ploučnici.

Cíl v Mimoni:

Pokud si chceme cestu zkrátit, můžeme dojít na zmíněnou zastávku a vlakem dojet do Mimoně. Jinak ovšem hned za mostem opustíme značku a dáme se na polní cestu po pravém břehu Ploučnice. Pokračujeme rovinatou cestou loukami i lesy, až dojdeme pod mímoňské sídliště Letná a k Letenské lávce. Zde se cesta od řeky odkloní vpravo a dojdeme na rozcestí s ulicí V Lukách. Tady zahneme vlevo a po můstku přes Panenský potok dojdeme na náměstí.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je most přes Ploučnici v Mimoni 435 m n.m., nejvyšším samozřejmě Ralsko. Celkové převýšení je asi necelých 450 metrů, trasa není vhodná pro cyklisty. 

Hrad Ralsko.
Juliina vyhlídka.
Vranov a skalní věž Džbán.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků