Výlet na lyžích kolem Ještědu - Zimní výlet.

Symbolem Libereckého kraje je Ještěd. Tato hora dominuje takřka celému kraji, zejména je známá budova na jejím vrcholu, i když ji mnozí za budovu nepovažují, protože její tvar je zcela netypický. Jde o rotačního hyperboloid a je něm vysílač, hotel s restaurací a další prostory. Tento světový architektonický unikát navrhl architekt Karel Hubáček a byl vystavěn v letech 1966 až 1973. Postupně byl interiér měněn, ale v poslední době se mu vrací jeho původní podoba.

Ještěd v zimě:

Na Ještěd se dostaneme z různých stran, ale nejčastěji to bude z části Liberce z Horního Hanychova kabinkovou lanovkou. Ovšem není to jediný dopravní prostředek, lyžařům tady slouží další dvě lanovky čtyřsedačkové a jedna dvousedačková, a ještě pětice vleků. Na svahu je upravováno celkem 9,2 km sjezdových tratí v počtu jedenáct v různých délkách i obtížností. Navíc je zde skokanský areál, který prošel velkou změnou, protože v roce 2009 se zde konalo mistrovství světa. Areál nabízí veškerý komfort, ale my jsme tu kvůli výletu, tak si některé věci necháme až na závěr.

Vyrážíme...

Vrchol Ještědu má proti úpatí v Horním Hanychově o víc jak 400 metrů převýšení, proto většina lidí volí cestu nahoru již zmíněnou kabinkovou lanovkou. Výhledy z ní jsou báječnou předehrou toho, co nás čeká na vrcholu. Od hotelu je totiž kruhový rozhled snad na polovinu Čech, ale i do Polska a Německa. Počítat vrcholy hor v dálce také počítat nebudeme, užijeme si jich ještě cestou.

Vrchol Ještědu:

Samotný vrchol Ještědu je velice zajímavý. O hotelu a vysílači jsme se již zmiňovali, ten je samozřejmě dominantní, ale jsou tu i jiné zajímavosti. Například kříž na vrcholu má tradici již k roku 1737, současný je však z roku 1990. Rohanský kámen z roku 1838 byl na vrcholu postaven na památku návštěvy Adély Rohanové. Jsou zde i různá skaliska, nejhezčí asi je Krejčík ve svahu směrem na Liberec.

Pokud jsme připraveni na výlet, dáme se z vrcholu po příjezdové silnici na parkoviště s turistickým rozcestníkem Ještědka. Odtud pokračujeme hřebenovou cestou přes Černý vrch (950 m) k pamětní desce Vladimíra Vele. Ten byl kdysi náčelníkem Horské služby. Mineme po pravé ruce vrchol Černého kopce (887 m) a před začátkem sestupu skalky Skalky. Ve svahu pod nimi projdeme místo, kde cestu protíná 15. poledník, jsme proto přesně severně od Jindřichova Hradce, který se touto zajímavostí v naší republice pyšní nejvíce.

Pláně pod Ještědem

Pokračujeme dál až k chatě Pláně, kde chata slouží turistům již od roku 1927, v okolí je i několik rekreačních chalup. Můžeme se zde občerstvit nebo rozhlédnout po krajině. Pokud budeme pokračovat, tak jen malý kus zpět a odbočíme vlevo po žluté značce. Mineme horní stanici lanovky od Světlé, projdeme pod vlekem a dorazíme k turistickému přístřešku u Machovy skály. Jde o 13 metrů vysokou holou skálu. Pak již pokračujeme jižní zalesněnou strání Ještědu. Mineme několik studánek a pramenů Asi 600 metrů od rozcestníku z modrou žlutá značka obočí vpravo a vystoupáme k Červenému kameni.

Červený kámen:

Za odbočkou ve stoupání mineme několik potůčku, které jsou některými vlastivědci považovány za začátky řeky Ploučnice. Obvykle se ale setkáme s tím, že její pramen je u Osečné, a že toto není Ploučnice, ale Ploučnický potok. Tady na Ještědu tento problém nevyřešíme, tak si raději vychutnáme pěkný výhled z Červeného kamene. To je konec skalnatého hřbítku a je poměrně hodně odlesněný, takže výhledy do nitra Čech skoro nic neruší.

Výpřež:

Na Červeném kameni jsme atakovali i červenou značku, ale přesto pokračujeme dál po žluté. Ta nás dovede k nejzajímavější ještědské skále, ke Kamenným vratům. Je to křemencová skálu necelých 20 m dlouhá a asi 8 m vysoká, kterou prochází skalní okno připomínající bránu. I zde se nám nabízejí hezké výhledy. Odtud nás žlutá dovede do horského sedla a na rozcestí Výpřež. Kdysi tudy vedla kupecká cesta a povozníci si najímali koně na výpomoc, a zde po zdolání převýšení je vypřáhli a poslali domů, proto i současný název. Je zde zastávka autobusu, setkávají se tu turistické značky všech barev, je tu i možnost občerstvení.

Horní Hanychov:

Po odpočinku se vydáme na další cestu stále po žluté značce.Lesními cestami podél silnice dojdeme ke křížku lesníka Dvořáka, kde přestoupíme na modrou. Ta nás již dovede do Horního Hanychova. Pokud jsme přijeli tramvají, dojdeme na konec značky k zastávce, pokud autem, asi stojíme pod lanovkou, proto musíme z modré odbočit pod bobovou drahou na silnici vpravo.

Trasa měří 12 km a pokud jde vůbec mluvit o stoupání, které tu skutečně máme, a to necelých 300 metrů, celkové klesání je tím pádem víc jak 700 metrů. Trasu je možno za dobrých zimních podmínek absolvovat jak pěšky, tak na lyžích. To si musí každý rozhodnout podle sněhových a povětrnostních podmínek sám.

Ještěd od Skalek
Výhled od Skalek k Pláním
Ještěd z letadla
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků