Výlet kolem Deštné - Kamenný vrch, Sedloňovský vrch.

Srdcem Orlických hor je obec Deštné, sbíhají se sem turistické i lyžařské trasy, jsou zde lyžařské vleky se sjezdovkami, je zde možnost ubytování, stravování, informační centrum, Muzeum turistiky, zimních sportů a řemesel, kostel atd. Deštné má nádherné okolí, takže my se dnes vydáme na výlet, abychom ho poznali.

Deštné v Orlických horách:

Obec Deštné je známá již od 14. století. Život zde asi nebyl žádný med, jak dříve v horách bývalo. Zdejší bohaté lesy však v 16. století přitáhli skláře a jejich výrobky, tzv. kolovratský křišťál, získal věhlas po celé Evropě. Jakou slávu přineslo sklo obci, tak na druhou stranu způsobilo vykácení tehdejších okolních lesů. Dnes se sice okolní stráně opět zelenají, ale jde již většinou o umělé sázené monokultury. A tak se vydáme do lesů a do hor.

Start - Kamenný vrch:

Centem obce je křižovatka, u které stojí kostel, hotel Národní dům, je zde autobusová zastávka, nedaleko je škola i obecní úřad. Zde stojí i turistický rozcestník, ovšem v zimě nejde vždy po turistických trasách chodit pěšky, raději na lyžích. Za Národním domem vlevo u silnice začíná upravovaná lyžařská trasa, kterou se vydáme přes pláně k severovýchodu. Značky, jde i o cyklotrasu č. 4328, nás povedou serpentinami k vrcholu Kamenného vrchu (1037 m). Zde již se zelenou a NS Okolím Deštné narazíme na řadu betonových řopíků a můžeme si odpočinout v turistickém přístřešku.

Sedloňovský vrch:

To největší stoupání máme již za sebou a značky nás již vedou skoro po vrstevnici pod vrchol Sedloňovského vrchu (1051 m). Hřeben Sedloňovského vrchu vybíhá z hlavního hřebene Orlických hor, konkrétně jižním směrem od Polomského vrchu. Cesta nevede přes vrchol, ale i ze strání je výhled na Deštné a jeho okolí. Přímo pod vrcholem malý potůček ze začátkem Zlatého potoka, kterým se po skoro 60 kilometrech pouti až v Třebechovicích pod Orebem pod jménem Dědina vlévá do Orlice. Na odvrácené straně hřebenu pramení Bělá. Oblast je také největší přírodní rezervací v Orlických horách.

Cesta stále vede podle řady řopíků, tady se však oddělíme od turistických značek a odbočíme s cyklostezkou 4071 vlevo. Pak budeme v serpentinách klesat zatáčkou vlevo a pak vpravo. Za tou však z hlavního směru se musí prudce odbočit vlevo jižním směrem opět do údolí Zlatého potoka. Vrstevnicovou cestou údolí přejdeme a narazíme nad Horním Sedloňovem na modrou turistickou značku.

Zpět do Deštné:

S modrou značkou sjedeme k prvnímu domku Horního Sedloňova (čp. 163). U něho se opět oddělíme vlevo a opět jižním směrem přejedeme kolem křížku přes louku, kde u cípu lesa narazíme na upravovanou lyžařskou trasu. Dáme se po ní vlevo a sjedeme k silnici a podle ní opět vlevo do Deštné. Zde projedeme po trase lyžařského areálu a jsme v cíli.

Trasa měří 15 km. I když se dostaneme do výšek nad 1000 metrů, a to 1012 na horním úbočí Sedloňovského vrchu, je to převýšení proti startu jen 360 metrů, v součtu ale nastoupáme asi 550 metrů.  

Nad Sedloňovem.
Lesy nad Deštným.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků