Javoří hory u nás i v Polsku - Vižňov, Kostrzyna, Lesní Pramen, Hranice Homole.

Dnes se opět vydáme za hranice, ne sice snů, ale za hranice státu, a to do Polska. Půjdeme tam pěkně pěšky, protože to není cesta daleká, ale uvidíme velmi pěkný kout Dolního Slezska. Náš výlet začneme ve Vižňově.

Vižňov:

Vižňov je malá ves severně od Meziměstí, severozápadně od Broumova. Leží roztáhlá v údolí podél potoka Dobrohošť. Spojení sem je pouze po silnici z Meziměstí. Ves se uvádí poprvé v roce 1408, ale určitě bude starší, protože pravděpodobně vznikla v době kolonizace. Jde o typickou lánovou ves, což je pro kolonizační vsi typické. Z památek je hlavní barokní kostel U svaté Matky Anny. Ten měl stát již roku 1355, dnešní jeho podoba je z let 1723 až 1727, kdy měl být postaven nově podle plánů Kryštofa Dientzenhofera. Vedle kostel si můžeme prohlédnout geopark zaměřený i na meteorit, který v této oblasti spadl v roce 1847.

Start - hranice:

Výlet začneme ve Vižňově nedaleko kostela a geoparku u turistického rozcestníku. Zde si vyberme modrou značku východně. Začneme pozvolně stoupat k osadě Pomeznice. Jde o pár domků na svazích Javořích hor, kdysi zde byla dokonce hospoda. Vystoupáme k lesu a pak i v něm neustále pozvolna stoupáme stráněmi Světliny (796 m) až na hraniční hřeben v sedle mezi polskými horami Grabnizcnik (801 m) na východě a na západě Goralec (763 m). Tady se tedy setkáme nejen s naší zelenou značkou, ale vlevo kousek u turistického přístřešku i s polskými značkami. Z nich si vybereme černou, která tu u polského rozcestníku na plochém sedle začíná.

Kostrzyna:

Po černé značce pozvolna opět stoupáme asi dva kilometry až na jihozápadní hřbet Suchawy (928 m), druhého nejvyššího vrcholu Javořích hor. Zde si hlavně pamatujme, že ač se zde značka prudce lomí vpravo, my jdeme neznačenou cestou rovně k severovýchodu. Asi po 300 metrech dojdeme do sedla mezi Suchawou a Kostrzynou (906 m). Zde narazíme na modrou značku, po které se dáme vlevo a po 200 metrech jsme na vrcholu Kostrzyny. Zde se nám naskytne úchvatný výhled zejména do Polska.

Lesní pramen:

Z vrcholu pokračujeme mírným na sousední vrchol Wlostowa (903m) a pak již začneme s klesáním. Modrá značka nás zavede ve stráních ke zřícenině zámečku či pavilonu Friedenstein. Od něho pak klesneme do jižního koutu města Sokolowsko. Zde si můžeme prohlédnou dřevěný pavilon s Lesním pramenem a také stejnojmennou boudu (restauraci). Kousek ní vpravo nad cestou stojí kaple sv. Michaela Archanděla.

Hranice - Homole:

horní části odlesněného zabydleného údolí narazíme na začátek černé značky. Po ní se vydáme po zalesněným hřebenu, až dojdeme na hraniční hřbet v sedle mezi vrchy Kozina (796m) a Obírka či polsky Šrednika (781 m). Zde narazíme na turistickém rozcestí na hřebenovku zelenou a sestupující žlutou.

Cíl - Vižňov:

Dáme se tedy po žluté a lesním údolím potoka Dobrohošť se dostaneme zpět do Vižňova. Při cestě vsí si můžeme prohlédnout zachované lidové statky a několik pěkných barokních křížků.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je start s výškou 467 m a nejvyšším pak polský vrchol Kostrzyna 906 m. Cesta je pro jízdu na kole náročná, i když není nemožná pro zdatného sportovce. Pěšky jde sice o stoupání, ale je pozvolné a po pěkných cestách, celkově totiž nastoupáme skoro 900 metrů.

Kaple Svatého Michala Archanděla.
Pod Wlostowou.
Kostel ve Vižnově.
Výhled na Rozprechtický špičák.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků