Zaječí hora - Turistický rodinný výlet v Jeseníkách.

Dnešní výlet v Jeseníkách nepovede na žádné turisticky významné místo, spíše nám půjde o uklidňující procházku lesy, doly a hory s výhledy a také cestu podle bystrých krásných vod. Za výchozí bod si dáme obec Bělou pod Pradědem.

Bělá pod Pradědem:

Při slučování osad se jméno někdy vyřešilo tím, že některé ze jmen stalo dominantním, jindy se navrhlo spojením obou názvů (Frýdek.-Místek), ale někdy se volí název kompromisní. A to je případ Bělé pod Pradědem, která jako obec vznikla v roce 1964 sloučením Domašova a Adolfovic. Nové jméno bylo převzato od říčky Bělé a osady Bělé, dřív součástí Domašova. Přívlastek "pod Pradědem" je jasným odlišením od ostatních stejnojmenný obcí v republice. Z historického hlediska jsou Domašov a Adolfovice stejně staré, připomínají se roku 1284, ale většího významu zpočátku dosáhly Adolfovice, které se staly samostatným sídlem s malým hrádkem. Jeho zbytky najdeme na malé výšině nedaleko vtoku Javořického potoka do Bělé, kde stával od začátku 14. do poloviny 15.století. Byl zde i farní kostel a později se zde zpracovávala železná ruda.

Domašov během 14. století zcela zpustnul a byl obnovena až v polovině 16. století. Do 18.století se rozšířil tak, až byl největší vsí jesenického panství. V roce 1730 byla na hranicích s Adolfovicemi postaven kostel sv. Tomáše s farou se školou. Ještě na konci 18. století byl postaven další kostel sv.Jana Křtitele v horní části vsi. Za 2. sv. války zde byly zajatecké pracovní tábory Rudohoří a Borek hlavně po sovětské válečné zajatce.

Start - Seifertova kaplička:

Jak začátek výletu jsme si stanovili rozcestí značek nad obecním úřadem. Je zde i zastávka autobusu, dostaneme se sem z Jeseníku, vlakové spojení do obce však není.

Začínají zde dvě značky, zelená na Červenou horu a do Kout nad Desnou, ale my se vydáme po modré k východu přes mosty nad Bělou a nad Borovým potokem,do jehož údolí, kterému se říká Kinsai, značka míří. Za posledními domy Bělé nás uzavřou prudké zalesněné stráně, silnička nás dovede k dřevěné Seifertově kapličce. Tu nechal postavit v roce 1938 sedlák Wilhelm Seifert s manželkou Emmou, ale dnešní stavba je z roku 2001, kdy byla nově postavena po dlouhých letech nezájmu.

Nad kapličkou se ve stráni nachází Kolafovičova plotna, zbytek lomu, který byl upraven jako místo relaxace a her. Skalní lomová stěna je cvičným horolezeckým terénem. Kousek nad kapličkou je místo, kde byl v roce 1942 popraven jeden polský zajatec za znásilnění německé dívky.

Pod Zaječí horou:

Pokračujeme dál údolím po modré značce, až na rozcestí Borový potok. Zde značená cesta odbočuje vpravo, ale my jdeme rovně po asfaltce, ale po pár metrech odbočíme šikmo vpravo na lesní cestu. Jdeme údolím levobřežního přítoku Borového potoka asi 700 metrů. Zde se cesta dvojí, vpravo jde ještě kousek podle potoka a pak začne prudce stoupat do stráně, my ale přejdeme vlevo přes můstek a pokračujeme po druhém břehu potoka, i když se od něhou trochu vzdálíme. Cesta nás vyvede na lesní silničku s modrou značku, tu, kterou jsme opustili dole v údolí. Cestu jsme si tak zkrátili asi o jeden kilometr. Zde jsme se dostali na rozcestí Pod Zaječí horou.

 

Pramen Zaječího potoka:

Pokračujeme po modré vlevo, cesta se ve stráni pěkně stáčí, až dojdeme k pramenu Zaječího potoka. Jde o pěkně upravený pramen se stříškou a posezením. Od rozcestí vede krátká odbočka ke Kamzičí skále. Z ní se nám naskytne pěkný výhled do okolí.

Zaječí hora:

Nyní se vydáme na hlavní cíl naší cesty, na Zaječí horu. Vrátíme se kousek pod pramen, kde sejdeme šikmo vpravo na neznačenou lesní cestu, která nás dovede po 300 metrech do sedla,. Zde se dáme vlevo k chatě Zaječí skok a pokračujeme dál až na vrchol 1012 m n.m.. Vrchol je částečně odlesněný, takže nabízí široké výhledy do okolí, například na Rychlebské hory.

Cesta zpět:

Kolem chaty se vrátíme do sedla a dáme se vlevo, až dojdeme na lesní silničku s cyklostezkou 6074. Po levé ruce máme hluboký důl Borového potoka, do kterého sejdeme pěšinou z další táhlé levotočivé zatáčky. Na pěšinu odbočíme vlevo, až klesneme k potoku a pak se ho již držíme až do Bělé. Poslední úsek je s cestou nahoru společný.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je start s výškou 509 m, nejvyšším pak místo, kde jsme při cestě zpět začali klesat k Borovému potoku - 1044 m. Celkově nastoupáme necelých 700 metrů, ale je to po vcelku slušných cestách, kolařům ale doporučujeme na významná místa využít více asfaltových cest, a jak jsme se zmínili, v některých úsecích dokonce jako cyklostezky značených.

Výhled na Praděd.
Pramen Zaječího potoka.
Kostel v Domašově.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků