Okolí Krásné Lípy je krásné - Výlet - Mlýn Světlík, Velký rybník, rybník Cimrák.

Krásná Lípa je střediskem Národního parku České Švýcarsko, byla tu postavena na náměstí krásná budova, kde sídlí nejen ředitelství NP, ale je zde i informační centrum a malé muzeum.

Krásná Lípa a textil:

Krásná Lípa byla jedním z významných středisek textilního průmyslu, který se tu začal rozvíjet již na počátku 18. století. V roce 1713 přijal majitel panství hrabě Filip Josef Kinský do svých služeb anglického textilního odborníka Johna Barnese, který zde založil manufakturu na přízi, roku 1731 byla Krásná Lípa císařem Karlem VI. povýšena na městys. V roce 1766 zde byl založen cech punčochářů, který zároveň s bělidly a niťařskou výrobou vytvořil základ průmyslového rozvoje. K povýšení na město došlo v roce 1870, kdy textilní výroba již měla průmyslový charakter. Například v provozu zde byl známý niťařský závod Antona Friedricha. Fungovaly zde téměř dvě desítky průmyslových podniků, mezi nimiž převažovaly textilky, pletárny, přádelny a barevny. V době rakouské monarchie se centrem výroby punčoch stala právě Krásná Lípa a značku Elite jistě mnozí ještě pamatují dodnes. Textil se zde vyrábí v malé míře i v současnosti, pokračovatelem Elite je to společnost Novia s výrobou punčochového zboží, svetrů a svrchního ošacení a Color-Tex jako barvírna textilu.

Start výletu - Klabeček:

Takže jsme si prošli Krásnou Lípu, zejména pěkné okolí kostela a náměstí, ale dál to je již na samostatný výlet. Start si dáme u turistického rozcestníku u náměstí, kde se sbíhá několik značek, ale my si momentálně žádnou nevybereme, jen případně cyklotrasu 3013 ve směru na Varnsdorf. Přejdeme přes náměstí do Masarykovy ulice, za městským úřadem odbočíme vpravo do Dvořákovy ulice. Po Dvořákově se dostaneme do Varnsdorfské, která nás provede pod pěkným kamenným viaduktem za město. Připojí se k nám zleva modrá značka, po které pak v lese odbočíme vlevo k rybníčku Klabeček. U něho si můžeme posedět na lavičkách, sem míří kroky mnoha Krásnolipáků na vycházku.

Prameny Křinice:

Od rybníka pokračujeme po modré proti toku říčky Křinice. Stružek tu je nepočítaně, ale značka nás dovede k pěkně upraveným Pramenům Křinice. Místo je pěkně upravené, je zde možnost si posedět a trochu v lesním tichu rozjímat. Místo zvané i Tři studánky bylo upraveno již v roce 1908, naposledy v roce 1990, ale k dalším úpravy se zde dějí neustále.

Světlík:

Tady se odpojíme od značky, protože od odbočky půjdeme jižním směrem a pak v esíčku jihovýchodně. Musíme dojít na silnici od Studánky do Krásné Lípy. Jdeme jen pár metrů směrem ke Studánce a musíme odbočit prudce vpravo na lesní rovnou cestu, směr jihozápad. Jižně odtud teče malá stružka. Po zmíněné rovné cestě jdeme asi 400 metrů. Jen tak mimochodem, jsme teď na nejvyšším místě celé trasy. Dojdeme na lesní rozcestí, kde zahneme prudce vlevo, tedy k východu. Cesta se v širokém oblouku stáčí k jihu, kde vstoupíme na louky s remízkami. Je to i cyklostezka č. 301. Za chvilku jsme na křižovatce a vpravo máme krásně zachovalý větrný mlýn Světlík. Mlýn byl postaven roku 1843 a skončil s mletím v roce 1945. Je to jediný mlýn holandského typu se zachovalým mlecím zařízením v republice.

Horní Podluží:

Po prohlídce mlýna pokračujeme k jihu kolem Žofína s malým letištěm a kozí farmou. Přejdeme koleje u zastávky Horní Podluží a u obecního úřadu zahneme vpravo. Mineme autobusovou zastávku, penzion Jana, barokní sochu a malý rybníček po levé ruce. Hned za ním odbočíme na malou asfaltku vpravo, opět přejdeme koleje a po stočení vlevo pokračujeme po cestě zhruba ve směru kolejí. Koleje se odkloní vlevo a my vpravo dojdeme k severnímu okraji Velkého rybníka.

Velký rybník:

Velký rybník je největší volní plochou děčínského okresu s rozlohou 36 ha. Je to i přírodní památka. Projdeme se vlevo na hráz, když je hezky, jistě je to i místo k odpočinku. Rybník byl zřejmě založen v 16. století, poprvé se připomíná v roce 1571.

Cimrák:

Pokračujeme polní či luční cestou podél severozápadního břehu rybníku, až vstoupíme do lesa, kde překročíme několik potůčků napájejících rybník. Obejdeme po východní a severní straně lesní políčko a pokračujeme dále k severozápadu. Když vystoupíme z lesa, držíme si i v lukách stejný směr. Od leva se k nám bude přibližovat železniční trať, kterou přejdeme u zastávky Krásná Lípa město. Sejdeme na hlavní silnici, přejdeme ji a pokračujeme Štursovou ulicí do Křižíkovy. Po ní se dáme vlevo a narazíme u penzionu Rybníček na zelenou značku. Po ní pak sejdeme k potoku Lužnička a vpravo k rybníku Cimrák. Ten je upraven jako sportovně relaxační centrum pro obyvatele Krásné Lípy, a samozřejmě ne jen pro ně.

Cíl -Krásná Lípa náměstí:

Od rybníka pokračujeme po zelené značce a kolem moderních budov (hostel a aparthotel Lípa) dojdeme na náměstí.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je start 419 m, nejvyšším, jak jsme již zmínili, cesta nedaleko silnice od Studánky 509 m n.m. Celkově nastoupíme jen málo přes 200 metrů, takže jde skoro o rovinatý výlet.. Trasa je vhodná i pro terénní kola.

Krásná Lípa.
Větrný mlýn Světlík.
Velký rybník.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků