Kde je krásně? Přeci v Krásné Lípě! - Sněžná, Krásný Buk, Vlčí hora, Vlčí hrádek.

Centrum správy Národního parku České Švýcarsko je v Krásné Lípě. Stojí zde nový objekt, kde může návštěvník najít nejen informační centrum,ale i malé muzeum věnované zdejší krajině.My si ji ale zažijeme na vlastní kůži, protože se odtud vydáme na malý výlet, abychom mimo přírody poznali i některé zajímavosti a historické památky.

Krásná Lípa:

Obec Krásná Lípa byla založena někdy ve druhé polovině 13. století, ale listinně je doložená až v roce 1361. Byl to tehdy jediný "ostrov" s lidskými obydlími v celém okolí, mimo nedalekého hradu Krásný Buk, který také navštívíme, ale který v té době byl již zničen. Panství patřilo Berkům z Dubé či jejich příbuzným pánům z Lipé (z České Lípy). Centrem správy se zde stala rychta, později zvaná "Stará", která byla zbořena v roce 1731.

Majitelé panství se střídali, až roku 1614 ho získali Vchynští z Vchynic a Tetova, od roku 1619 zvaní Kinští. Ti se zasloužili o rozvoj kraje, zejména podporou textilního průmyslu. Na město byla Krásná Lípa povýšená roku 1870.

Start výletu - Krásný Buk:

Jak bylo řečeno, výlet začneme u Centra Českého Švýcarska, odkud půjdeme po červené, která jde společně z Köglerovou NS. Zpočátku jdeme podél Křinice zabydleným údolím města s několika továrními objekty, např. kolem již zničené Pletárny Gustava Jägera z roku 1893, po které zbyl jen komín.

Pod Ústavem sociální péče dojdeme do Krásného Buku, který se jako ves poprvé připomíná až roku 1485. Ze zajímavostí můžeme zmínit Antonína Lehmanna, který zde byl učitelem, než nastoupil jako varhaník a učitel ve Zlonicích. Tam se setkal s mladým Antonínem Dvořákem, kdy poznal jeho velký talent a přemluvil jeho otce, aby syna nechtěl za řezníka, ale dal ho na hudební studia. Vstoupíme do lesa a vystoupáme ke zřícenině hradu. Zůstal z něho kopeček, na kterém stával a zbytek kruhové věže, a mohutné příkopy a valy.

Sněžná:

U hradu se značené cesty dělí, ale můžeme jít kteroukoliv, protože se na kraji Sněžné obě opět spojí. Pak po sto metrech odbočíme vlevo a polní cestou dojdeme mezi domky Sněžné. Zde si můžeme prohlédnout soukromé parkově upravené Fritscheho arboretum s mnoha zajímavými dřevinami, upraveným alpinem a několika rybníčky.

Pozdně barokní poutní kostelík Panny Marie Sněžné byl postaven 1732 - 1734 a rozšířen roku 1847 o větší čtvercovou loď. Sousední dřevěná budova, bývalá škola, však chátrá. Od kostelíku se dáme nahoru vsí a dojdeme opět na červenou značku, po které se dáme vlevo.

Vlčí Hora:

Po červené značce klesneme k domkům Dlouhého Dolu a následně pozvolna vystoupáme do Vlčí Hory. Obec vznikla asi v 16. století, dominantou tu je stejnojmenný vrch s rozhlednou. Ta je ale mimo naši trasu, ovšem, ale to nebrání se na ní vypravit. Turistickou chatu v vsi má m.j. KČT Česká Lípa.

Vlčí hrádek:

Od křižovatky turistických cest se dáme již jen po značkách NS, které nás dovedou na výšinu za obcí a následně vstoupíme do lesa. Zde asi po 130 metrech odbočíme vlevo a údolím sejdeme k Malému Vlčímu potoku. Níže opět narazíme na značky NS, které nás povedou na západní hřeben Kamenného vrchu (509 m). Zde na lesní křižovatce s Englovým pramenem se vydáme na neznačenou cestou vpravo. Držíme se stále po hřbetu a levého směru, takže dojdeme ke skále se zbytky Vlčího hrádku. Z jeho historie není nic známo, ale existoval ve 13. a 14. století. Zůstal po něm příkop, čelní val a vytesaná místnost.

Dlouhý Důl:

Od hrádku se vrátíme na rozcestí se studánkou a budeme pokračovat po značkách NS jižními svahy Kamenného vrchu s občasnými výhledy. Na lesní silničce, kterou překřížíme, si můžeme všimnou tzv. traumatologického bodu označeného tabulkou. Pokračujeme dál po NS a pozvolna lesem budeme stoupat na západní svah mírného hřbetu, kde opět překřížíme již v lukách nám známou lesní silničku. Jako po dobré známé se po ní dáme vlevo a sejdeme kolem rybníčku do osady Dlouhý Důl. Ta je vyhlášenou vesnickou památkovou zónou s původními dřevěnými chalupami, mlýny a podobně. Vsí prochází silnice z Vlčí Hory do Kyjova a kousek na ní vpravo objevíme zelenou značku. Po té se dáme místní komunikací vlevo.

Cíl - Krásná Lípa:

Zalesněným úbočím dojdeme po zelené do Krásného Buku a pak již po červené a NS zpět známou cestou do centra Krásné Lípy.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je Dlouhý Důl 371 m, nejvyšším pak úbočí Kamenného vrchu 490. Celkem nastoupáme asi 650 metrů, ale jsou to jen malá stoupání. Cesta není vhodná po cyklisty.

Arboretum Sněžná.
Vlčí Hrádek.
Hrad Krásný Buk.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků