Podšumaví nabízí skvělé výlety - Přední Zborovice, Smiradice, Kbilský dolmen.

Podšumaví je asi nedoceněný kraj po stránce turistiky, většina návštěvníků míří na Šumavu, případně do velkých měst, jako jsou třeba Strakonice, a přitom je tu velmi hezky, zachovalá příroda, pěkné vesničky, mnohé památky, rozhledny, takže vyražme, a to z Přední Zborovice.

Přední Zborovice:

Přední Zborovice na malá obec jižně od Strakonic na říčce Volyňce. Do obce je dobré dopravní spojení, prochází jí železniční trať č. 198 ze Strakonic do Vimperka a přes Nové Údolí dál do Německa. Silniční spojení sem je po silnici I/4 ze Strakonic do Volyně. Silnice zde kopíruje starobylou obchodní cestu z bavorského města Mýto (Mauth) do Strakonic a dál do středu Čech. První zmínka o obci je z roku 1318. V minulosti zde byly dva mlýny, mlýnská strouha je zde dodnes,ovšem z jednoho mlýna je penzion (čp. 9) a druhý zanikl.

Ze zajímavostí zde najdeme pamětní Zborovické lípy, kapličku Ukřižování Páně u rozcestí do Sousedovic a Radošovic z 1. poloviny 18. století, právě mezi zmíněnými lípami. Velmi vysoká Boží muka ze17. století stojí v poli k Radošovicím.

Start - Sousedovice:

Výlet začneme u vlakové zastávky Přední Zborovice, kde začíná cyklostezka Volyňka,.ovšem my se dáme po silnici do vsi a za řekou odbočíme vpravo. Na rozcestí u zmíněných lip odbočíme vlevo na místní komunikaci. Ta nás dovede za ves, kde se stočí vlevo a severozápadním směrem dojdeme do Sousedovic. Ty se uvádějí již roku 1243, kdy Bavor I. daroval část Strakonického hradu s několika vesnicemi, včetně Sousedovic, konventu řádu sv. Jana Maltézského. Z památek tu stojí opravená kaplička . Po cestě mineme objekt oblastní charity, kde je umístěn Dům klidného stáří sv. Anny.

Na křižovatce u Coopu se dáme vlevo a pak u malého rybníčka vpravo, sledujeme tak cyklotrasu č. 1068.

Smiradice:

Silnička nás dovede do Smiradic, osady pařící pod Sousedovice. Z památek si všimneme památné usedlosti čp. 12 a Smiradické lípy na severním okraji vsi.

Projdeme kolem rybníčků a za poslední usedlostí zahneme prudce vlevo. Nad zadním břehem rybníčka u křížku se polní cesta stočí vpravo a jižně začne stoupat k lesu.

Kbilský dolmen:

Vstoupíme do lesa a mírně vlevo vystoupáme skalnatým svahem do sedla. Zde na křižovatce zahneme vlevo do kopce a pak vpravo strání dostoupáme na křižovatku se žlutou značkou. Po žluté se dáme vlevo a vystoupáme na křižovatku s odbočkou ke Kbilskému dolmenu. Jde o magické kameny, konkrétně dva stojící a třetí položený přes ně. Dřív se věřilo, že jde o lidský výtvor, ale útvar vznikl postupným zvětráváním rulových desek. Dolmenem se lze protáhnout z jedné strany na druhou.

Rozhledna Kbíl:

Vrátíme se na rozcestí a pokračujeme dál po žluté a pak odbočíme opět vlevo k rozhledně. Jde o typizovanou příhradovou ocelovou konstrukcí vysílače s možností výstupu na vyhlídkový ochoz po točitém schodišti. Věž byla otevřena v roce 2008 a nabízí výhled na část Šumavy a na Strakonice s okolím.

Libětice:

Opět se vrátíme na žlutou značku a sejdeme do jižního sedla Kbilu. Zde odbočíme po neznačené cestě vlevo a klesneme na kraj lesa. Po okrajové cestě se dáme vlevo a pak se začneme stáčet vpravo a podle východního hřbetu Kbilu, posléze i loukami a kolem rybníčku dospějeme do vsi Libětice. Ty se připomínají také v roce 1243 jako Sousedovice. Na rozcestí u kapličky zahneme prudce vpravo a po silnici dojdeme na rozcestí s křížkem. Zde odbočíme vlevo na místní komunikaci a stoupáme pak přes otočku kolem usedlostí čp. 27 a 28 a podle plotu k okraji lesa.

Hradiště:

Vpravo pak stoupáme podle okraje lesa do rohu louky, kde se stočíme vlevo. Lesem pak jdeme podle hřbetu stále vzhůru a pak na vrcholový hřeben hory Hradiště, na jeho přední a zadní vrchol. Jistě si zde povšimneme příkopů a valy, jde totiž o velmi zachovalé pradávné hradiště. Poprvé zde bylo opevnění ve starší době železné v 6.-5. stol. př. n.l. a předhradí bylo připojeno až za Slovanů, kteří zde žili od 9. až do 12. století. Na vrcholovém sedle je i zdroj pitné vody. V minulosti (18.století) se kopec nazýval Švédské šance.

Cíl - Přední Zborovice:

Vrátíme se na předhradí, kde odbočíme vlevo východně, a dále již svahem klesáme. Nesmíme odbočovat na křižovatkách vlevo, držme se stále k východu. Na okraji lesa se pak dostaneme na silničku vedoucí k chatkám nad Volyňkou. Po silničce se dále ale vlevo a sejdeme do cílové Přední Zborovice.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je most přes Volyňku 411 m, nejvyšším pak rozhledna Kbil 554 m n.m., celkově nastoupáme asi 500 metrů. Trasa není vhodná pro cyklisty.  

Kbilská Rozhledna.
Kbilský dolmen
Libětice - les.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků