Okolí Teplic, jak ho neznáme - Zábrušany, Přehrada Všechlapy - Výlet pro rodinu.

Hřebeny Krušných hor nabízejí turistům v zimě i v létě nepřeberné možnosti tras, ale co takhle v podhůří? Tady nemůžeme čekat náročné trasy, zato se tu můžeme setkat s významnými památkami. Dnes se proto vydáme na takovou trasu, a to v nejbližším okolí Teplic, tedy jejich části Řetenice.

Řetenice:

Je pověstnou pravdou, že díky Řetenicím vznikly Teplice. Zde totiž sídlil rytíř Kolostuj, jehož prasátka objevila v roce 762 teplé léčivé prameny. Jeho sídlo mělo stát údajně na řetenické návsi, asi na vyvýšeném pahorku s dnešní střední školou AGC či v místech restaurace U Pramene, na které je vyobrazení rytíře Kolostuje s nápisem: "Já to byl, kdo Teplice proslavil."

První zmínka o vsi je až z roku 1281, kdy se zde uvádějí Víšek a jeho synové Bojslav a Vojtěch z Řetenic. I jejich tvrz je dnes zaniklá. Větší část vsi ve středověku patřila teplickému panství a další díly drobné šlechtě. Velkou tradici měl zdejší zájezdní hostinec u obchodní cesty do Mikulova. Z původně zemědělské vsi se stávalo průmyslové centrum, pálilo se tu vápno a cihly a v 18. století se začalo těžit uhlí. V roce 1890 byla založena sklárna na ruční výrobu okenního plochého skla, tehdy zde žilo 890 obyvatel a obec měla pouhých 59 domů. Dnes zde žije asi 4 tisíce obyvatel v 313 domech, zejména na sídlišti.

Start - Na Kudlichu:

Do Řetenic se dostaneme pohodlně i vlakem, takže si právě nádraží zvolíme za začátek naší trasy. Zde ale není žádný rozcestník, ale užijeme si pěkný začátek výletu, protože přejdeme po kryté lávce přes koleje a průmyslové objekty do Tolstého ulice, kde se dáme kousek vlevo a vejdeme do Sklářské ulice. Tou jdeme až na konce, pak pokračujeme rovně Buzuluckou a na jejím konci, kde přechází v Anglickou, zahneme vpravo Bratislavskou, a to již po modré značce. Projdeme pod železnicí a kolem garáží a zahrádkářské kolonie konečně vejdeme od přírody, do zalesněné stráně výšiny s Kudlichovým pomníkem na vrchu.

Všechlapy:

Na začátku plošiny vyjdeme z lesa, kde se za úzkým polem stočíme opět bez značky vpravo a jdeme po okraji řídkého lesíka. Vlevo od nás je letiště pro malá letadla. Držíme se ale stále jihozápadním směrem, opatrně pak kráčíme po horní hraně velkého lomu (f. Bazalt) a dojdeme do osady Štěrbina s kapličkou z roku 1839. Pak dojdeme do Všechlap, které jsou známé od roku 1406, ale určitě jsou mnohem starší. Velkou zajímavostí je zde údolní přehrada, ale i tu spatříme později.

Zábrušany:

Ve Všechlapech projdeme kolem statku, rovně přes křižovatku a začneme stoupat do návrší. V místech, kde končí domky Všechlapů, začne po pravé ruce zarostlá stráň. Cesta tam pěkná není, ale doporučujeme vyjít na hranu stráně, je to jen pár metrů, a staneme na okraji jednoho z nejvýznamnějších slovanských hradišť Zábrušany o rozloze 5 hektarů.

První osídlení zde bylo již v pozdní době kamenné i halštatské, ale v 9. století tu vzniklo mohutné opevnění, které se hypoteticky spojuje se sídlem knížete Vistracha, známého z roku 857. Hradiště bylo významným centrem státní správy do poloviny 10. století, kdy jeho význam klesá na úkor nového přemyslovského hradiště v Bílině. Poslední stavební úpravy zde proběhly ještě na přelomu 11. a 12. století.

Přehrada Všechlapy:

Obejdeme část hradiště, i když z jeho významu zde mnoho neuvidíme, sejdeme kolem kostela a pod ním se dáme rovnou ulicí vpravo. Obejdeme dům čp. 127 a pak odbočíme na můstek vpravo a přejdeme přes potok Bouřlivec. Pak již dojdeme ke zmíněné údolní nádrži Všechlapy. Ta byla vybudována v roce 1961 na soutoku potoků Bouřlivec a Loučenského jako záložní zdroj vody pro elektrárnu Ledvice a zároveň chrání kraj před povodněmi. V létě se zde dá i koupat.

Lahošť:

Podle břehů přehrady pokračujeme na její konec a pak podle Loučenského potoka až k místu, kde naši polní cestu kříží asfaltová silnička. Po ní se dáme vpravo a vstoupíme mezi domky Lahoště. Jde o velmi zajímavou obec, kde ve 14. století stávala tvrz místních zemanů, ale později patřila k Duchcovu. Největší zajímavostí je Obří pramen, který je tak silný, že poháněl vodní mlýn. Je teplý 15 až 20 st. C a jeho složení je podobné pramenům v Teplicích, takže je to možná na našich potomcích, že zde jednou budou lázně. Pramen teče v hloubce asi 35 m, roku 1882 byla jeho jáma vyzděná a při této příležitosti byl objeven významný keltský poklad. Dnes zde stojí kamenná věž z časů, kdy se voda za Valdštejnů vedla do Duchcova, do lázní Grenzu. Projdeme celou vsí Švermovou ulicí a na křižovatce s Teplickou před sebou vidíme výše zmíněnou věž Obřího pramene.

Lom Barbora:

Lahošť opouštíme Teplickou ulicí severovýchodním směrem k Řetenicím. Jenže za vsí odbočíme vlevo a dojdeme na okraj bývalého kamenolomu Barbora v Jeníkově. Těžilo se zde od poloviny 19. století hnědé uhlí, zbytková jáma má 65 ha a je zatopena velmi čistou vodou. Proto je zde v létě možnost koupání a vodních sportů.

Jdeme po silničce podél jámy, ale za lesíkem zahneme vpravo a pozvolna stoupáme na výšinu vlevo nad Oldřichovem.

Újezdeček:

Na vrcholu jdeme kousek po pravém okraji lesíka, ale opět polní cestou dojdeme na silničku z Oldřichova do Hudcova. Tu přejdeme a dál severovýchodním směrem dorazíme na silnici z Košťan do Hudcova, jmenuje se Košťanská. Tu také přejdeme a podle průmyslového objektu (automobily) pokračujeme do ulicí Ke koupališti. Mineme průmyslové objekty, přejdeme přes železnici a jsme v Újezdečku. Tato ves jako Malý Újezd byla uvedena při založení kláštera v Teplicích roku 1198. Ve středověku patřila pak různým vrchnostem, průmyslový rozvoj nastal v 2. polovině 19. století, byly zde doly, sklárny, pila atd.

Cíl - Řetenice:

V Újezdečku projdeme náměstí B. Němcové s obecním úřadem a pokračujeme Řetenickou ulicí a pak Za Drahou a jsme v cíli u řetenického nádraží.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je potok Bouřlivec (204 m) v Zábrušanech, nejvyšším pak výšina Na Kudlichu 352 m n. m., celkově nastoupáme asi 250 metrů, což značí cestu skoro po rovině. Trasa je vhodná i pro cyklisty, jen s tím, že občas jde o nezpevněné polní a luční cesty.

Náves v Újezdečku.
Lom Barbora.
Přehrada Všechlapy.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků