Výlety kolem Deštného v Orlických horách - Sedloňov, Špičák, Šediviny, Hrádek Hluky.
Deštné v Orlických horách je centrem Orlických hor, sbíhá se sem spousta turistických i lyžařských cest, na své si přijdou hledači adrenalinu i poklidného trávením dovolené. Asi pár řádků nevystihne vše, přijeďte, uvidíte a zažijete. My se ale dáme na výlet, kdy se budeme kochat nejen pěknou přírodou, ale poznáme i některé zajímavé památky v okolí.
Deštné v Orlických horách:
Spojení do Deštného je pouze po silnicích, vedou sem silnice II/321 z Rychnova nad Kněžnou, II/309 z Dobrušky, II/310 z Olešnice do Rokytnice a II/311 z Jablonného nad Orlicí. Veřejnou dopravu zajišťují nejen místní autobusové linky, ale i spojení z Hradce Králové či z Prahy. Autobus či cyklobus doveze zájemce až na vrchol Šerlichu.
Historie:
Ves Deštné se poprvé uvádí v roce 1362, ovšem důležité bylo, že na konci 16. století tu vznikla sklárna, která dosáhla evropského významu. Jak se pro ni vykácely lesy, sklárna se stěhovala, takže až do roku 1760 působila na úbočí Malé Deštné ve výšce 940 m n.m.
Památky:
Dominantní barokní kostel sv. Máří Magdaleny je dnes po vnějšku opravený, ale uvnitř prázdný. Nás jistě zaujmou pěkné výhledy přímo od stavby. Muzeum turistiky, zimních sportů a řemesel je umístěno v čp. 133 a přibližuje zejména život a práci dávných horalů.
Start - Sedloňov:
Výlet začneme u turistického rozcestníku na křižovatce před kostelem a pře hotelem Národní dům. Zde se nevydáme po značkách, ale po silnici severním směrem k obecnímu úřadu. Za zatáčkou za penzionem Hofman zahneme vpravo podle chaty Detecha. Pokračujeme severním směrem a na křižovatce za vysokým vedením odbočíme vlevo. Podle vedení a podle potoka přejdeme malý lesík k samotě Víska (čp. 83). Po kraji lesa se pak dostaneme ke kapličce a silnici v Ošerově, patřící pod Sedloňov.
Špičák:
V Ošerově se dáme vlevo a hned vpravo a dostaneme se na hlavní silnici z zastávce autobusu. Zde začíná zelená značka, po které se dáme silničkou až ke kamenolomu. Po jeho pravé straně neznačenou stezkou vystoupáme na vrchol Špičáku (841 m), který patří k vynikajícím rozhledovým místům.
Šediviny:
Sejdeme zpět na značku, kde se setkáme i se žlutou. Obě značky nás pak povedou k samotě Pod Špičákem, kde se na rozcestí žlutá odpojí vlevo. Zelená nás pak dovede do Horních Šedivin ke kostelu sv. Josefa z roku 1907. Secese je z kostela znát na první pohled. Zde se napojíme na červenou a klesneme podle domků Šediviny a podle potoka na hlavní silnici (309). Zde se odpojíme od červené a dáme se po silnici vlevo a klesneme do údolí k rozcestníku, kde začíná zelená značka.
Hluky:
Hluky je název potoka a vsi, ale také hradu, který máme přímo před sebou. Od zastávky autobusu vede k vrcholu pěšina. Historie hradu je zcela neznámá, ale snad byl součástí pevnostního systému Drslaviců, když koncem 13. a počátkem 14. století kolonizovali Orlické hory. Hrad měl za úkol ochranu obchodní stezky v údolí Zlatého potoka. Hrad Hluky celkově měří na délku asi 120 metrů, ale skládal se z menších staveb spojené s přirozenými skalní útvary. Z budov se však zdivo již nedochovalo.
Od hradu se pak dáme po hřebeni průsekem a na kraji louky vlevo k samotě (čp. 8) a od ní na silnici. U potoka pak narazíme na zelenou, po které sem mohou dojít ti, kteří se nevydají na obtížnější výstup na hrad.
Dříš:
Pokračujeme dál po zelené až do Roverské Šediviny k Prázově boudě. Zde opět narazíme na červenou a ta nás dovede do Dříše. Tady je pěknou památkou Křížová cesta. Ta se stala poutním místem na přelomu 18. a 19. století, kaplička je však novodobá (1996) a stojí na místě starší dřevěné kaple. V jejím okolí stojí množství křížků.
Cíl Deštné:
U kaple se dáme vlevo a po silničce s modrou a žlutou značkou dojdeme do Deštné.
Trasa měří 14 km, nejnižším místem je údolí pod hradem Hluky 564 m, nejvyšším je vrchol Špičáku 841 m n.m. Celkově cestou nastoupáme kolem 500 metrů, což na to, že jsme přímo v horách, není zas tak mnoho. Trasa je vhodná pro zkušené cyklisty, samozřejmě až na výstup na hrad Hluky.