Za šumavskými vlky - Pěkný výlet na Šumavě, výlet za vlky.
Vlci byli jedním ze symbolů Čech, než je lovci vybili. Na Šumavě se tak stalo 2. prosince 1874 v polesí Lipka u Vimperka, památník Vlčí kámen leží jižně od Světlé hory. V mysliveckém a rybářském muzeu v zámku Ohrada u Hluboké je vycpaný k vidění dodnes. Zastřelil ho knížecí stavitel Jan Štěrbík z Vimperka (1830–1895), který postavil například v Kvildě kostel sv. Štěpána po požáru v roce 1892. Navštívíme ale i jiné zajímavosti v okolí Srní.
Srní:
Horská obec byla založena majitel panství Stodůlky baronem Schmiedel pro dřevaře v roce 1727, ovšem nebylo to na zcela pustém místě, dodnes se tu nalézají zarostlé haldy po těžbě zlata. V roce 1788 zde byl postaven kostelík a pak v letech 1804 až 1805 kostel Nejsvětější Trojice s hranolovou věží, kostel je na návětrné straně krytý šindelem. V roce 1818 zde byla umístěna jedna z prvních meteorologických stanic, která pracovala do roku 1845. Mlýn s pilou byl v provozu do roku 1949. Na hřbitůvku jsou pohřbeni někteří příbuzní spisovatele Karla Klostermanna a také postavy z jeho děl. Zachovala se zde původní stavení horského typu, např. čp. 8, 9 a 24.
Start - Vchynsko-tetovský kanál:
Začátek výletu si dáme u turistického rozcestníku nedaleko informačního centra před kostelem. Dáme se po modré a žluté, a pak dále jen po žluté až k rozcestníku Plavební kanál. Zde se dostáváme k Vchynicko-tetovskému plavebnímu kanálu, který byl postaven k plavení dřeva v délce skoro 14 km mezi Vydrou (od Antýglu) a Křemelnou schwarzenberským projektantem Josefem Rosenauerem v letech 1799-1800. V roce 1939 byla vybudována odbočka do nádrže nad Srním, ze které je napájena hydroelektrárna na Čeňkově pile.
Podél celého kanálu vede značka zelená a NS, po kterých se dáme vlevo.
Hakešická cesta:
Jdeme tedy pěknou cestou podle kanálu. Pozvolna stoupáme a přejdeme postupně rozcestí Odbočka ke kapli, Pod Kostelním vrchem a dojdeme na Hakešickou cestu. Odtud budeme ještě postupovat podle kanálu 900 metru a dojdeme na louku s chatou po levici pod námi. Před chatou vede cesta do dolní části louky a podle další chaty přes ploché údolí s potůčkem na silnici z Antýglu do Srní.
Vlčí stezka:
Dáme se po silnici vlevo a za penzionem Zvoneček asi 500 metrů odbočíme vpravo na parkoviště u návštěvnického centra Srní. Odsud podle značek naučné stezky dojdeme kolem Dolnohrádeckého pramene k bráně Vlčího výběhu. Zde se můžeme seznámit s mnoho zajímavostmi o životě vlků a také se na ně po vysoko nadzemí postavené lávce podívat.
Cíl - Srní:
Od Vlčího výběhu jdeme kousek zpátky, ovšem nestočíme se vlevo k parkovišti, ale pokračujeme rovně až na další parkoviště a žlutou značku, která zde vede souběžně s Klostermannovou NS. Po nich se dáme vlevo a pozvolna klesáme až do Srní, do cíle naší cesty.
Trasa měří 14 km, nejnižším místem je přechod přes Hrádecký potok 810 m těsně před Srním, nejvyšším pak oblast Vlčího výběhu 906 m n.m. Celkově nastoupáme asi 350 metrů, což je na Šumavu opravdu málo. Trasa je vhodná i pro cyklisty, jen je nutno počítat s travnatým povrchem cesty od plavebního kanálu.