České Švýcarsko-Tiské stěny

 

Tuto přírodní památku naleznete u obce Tisá, vzdálené necelých dvacet kilometrů od Děčína. První zmínky o obci pocházejí z poloviny sedmnáctého století. V minulosti se zde obyvatelé živili hlavně zpracováním dřeva a tradičním knoflíkářstvím. V současné době je Tisá významným rekreačním a turistickým centrem.

 

Tiské stěny bývaly místem, kam se lidé báli chodit. Místní věřili, že skalní útvary jsou dílem ďábla. Pravdou je, že tu nebývalo bezpečno. Ukrývali se tu různí lapkové a nebezpečná byla i četná propadliště a zákruty, kde se dalo lehce zabloudit. Stěny byly také opředeny řadou legend o ukrytých pokladech a zlých skřítcích. Ke změně došlo až na konci osmnáctého století, kdy toto místo objevili první pěší turisté a domácí zjistili, že turismus je může uživit. Začali stavět turistické hostince, značit trasy a dávali se najímat jako průvodci.

 

Tiské stěny jsou krásně vyvinuté pískovcové skalní město. Dělí se na dvě části – Velké a Malé stěny, kterými vedou značené prohlídkové trasy. Při prohlídce budete procházet soutěskami, trhlinami. Pozorovat budete důsledky zvětrávání – různé otvory, výklenky, vrstvení jeskyně, okna, převisy. Z vyvýšenin jsou krásné výhledy na Labské pískovce, stolové hory Saského Švýcarska, České středohoří. Fantazii si procvičíte u nápaditě pojmenovaných skalních útvarů – Doga, Zpovědnice, Lesní brána, Zpovědnice, Žabí korunka, Orlí hlava, Indický slon apod. K prohlídce Malých stěn vám postačí asi jedna hodina. Na Velké stěny si vyčleňte alespoň dvě hodiny.

 

Tiské stěny a okolí lákají turisty v létě i v zimě. V létě využívají značené turistické a cyklistické cesty. Oblast je také tradiční lokalitou pískovcového horolezectví. První výstupy se zde uskutečnily na začátku dvacátého století. V zimě zde naleznou ideální terény běžkaři.

 

Možná vás překvapí, že před vstupem do skal narazíte na pokladnu. Dospělí zaplatí 30,- Kč, děti 15,- Kč. Vybrané vstupné slouží jako příspěvek na údržbu a provoz přístupu k vyhlídkám, prohlídkového okruhu a naučné stezky.

Tiské stěny.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků