Cesty kolem Jílového, Výrovna, Čermná, Javorský Vrch.

Jílové u Děčína je jedním z východisek na Sněžník, my se ale vydáme úplně na druhou stranu, tedy na jih od města. Poznáme pěknou krajinu, výhledy, studánky, skály, zkrátka takový malý výběr toho nejhezčího, co Děčínsko nabízí.

Jílové u Děčína:

Jílové leží asi 7 km západně od Děčína, 13 km severovýchodně od Ústí nad Labem, a to na silnici 1. třídy č. 13. Byla tu i železnice, ale její budoucnost je buď v úplném uzavření, nebo v rekreačních jízdách.

Jílové vzniklo zřejmě na počátku 14. století, i když tu nebyla země "nikoho", například zde v okolí v roce 1126 proběhla bitva mezi knížetem Soběslavem I. a německým císařem Lotarem III., známá jako bitva u Chlumce. Jílové se jako Eulow připomíná v roce 1348, kdy král Karel IV. povolit ústeckým měšťanům dobýt opevněný dvorec pána v Jílovém. Kde toto sídlo stálo, nevíme, ale ještě se k němu vrátíme.

Jílové bylo i dále sídlem drobné šlechty, 16. století jako součást panství Blanska a pak rytířů z Bünau a později děčínským Thunům.

Zámek stojí na místě tvrze a jeho úprava je ze 17. století. Dnes slouží ke společenským účelům města. Barokní kostel Nejsvětější Trojice byl postaven v roce 1682, ale přestavěn po požáru v roce 1859.

Start - Výrovna:

Začátek výletu si stanovíme na turistickém rozcestí u železniční zastávky, kde probíhá zelená a začíná žlutá značka. My se dáme právě po žluté, ale nejdřív jdeme společně se zelenou. Jdeme údolím Hornojílovským potoka, odbočíme ke hřbitovu a stoupáme podél hranice přírodní památky Jílovské tisy. Chrání se to lokalita tisů červených.

Na vrcholu Výrovny je na skalní výspě vyhlídka na údolí Jílovského potoka a Sněžník. Podle tradice zde stávalo ono sídlo loupežného majitele v roce 1348. Pozůstatky opevnění tu sice nejsou, ale nalezla se tu středověká keramika. Kdo ví?

Čermná:

U vrcholu klesáme lesem po žluté značce až do vsi Čermná. Ves se připomíná v roce 1364, z památek tu stojí za pozornost pěkný kamenný jednoobloukový most z 1. poloviny 18. století a nad ním kostel sv. Mikuláše u pramene železité vody, který se připomínaného poprvé 1169. Kostel, uváděný 1352, je však barokní z 1. poloviny 18. století na místě kostela starého.

Na začátku osady se odpojíme od značky vpravo, abychom ještě viděli památnou lípu. Pak po silnici dojdeme ke kostelu, kde se opět napojíme na žlutou u další památné lípy.

Javorský vrch:

Od kostela v Čermné jdeme po žluté východně jakoby zpět, ale neodbočíme vlevo na Výrovnu, nýbrž polní cestou jdeme rovně stráněmi k vrcholu Javorského vrchu. Držíme se stále směrem k vrcholu a využíváme polní cesty kolem remízek. Na vrchol dorazíme po západním úbočí.

Holý vrchol Javorského vrchu je vynikajícím rozhledovým místem, odkud můžeme vidět Děčínský Sněžník, stolové hory v Sasku, Lužické hory, České Středohoří a také bližší části Krušných hor.

Javory:

Na vrcholu opět narazíme na žlutou značku, která nás dovede do osady Javory. Střed osady je mimo značku, ale určitě centrum stojí za malou odbočku. Najdeme zde některé dochované lidové usedlosti a kostel svatého Františka Xaverského z roku 1772, kdy vznikl přestavbou starší kaple.

Cíl - Jílové:

Na okraji Javorů stojí rozcestník, od kterého do Jílového dojdeme po zelené značce. V Horním Jílovém najdeme také studánku U vodníka, hůře přístupnou, a níže hezky upravený Čertův mlýn a pak i Karolínu. Pak již v pohodě dorazíme do cíle.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je start, nejvyšším pak Javorský vrch 617 m, celkově nastoupáme asi 600 metrů. Trasa není vhodná pro cyklisty.

České Středohoří z Javorského Vrchu.
Zámek Jílové.
Kostel Čermná.
Výhled z Výrovny na Tiské stěny.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků