Na Javorníček - Kyčera, Příschlop, Štrčková, Pluskove.

Údolí Vsetínské Bečvy tvoří skoro nepřetržité osídlení, od Vsetína to jsou Hovězí, Huslenky, Halenkov, Nový Hrozenkov, Karolinka a Velké Karlovice. Od severu je údolí chráněno hřebenem Hostýnsko - vsetínské hornatiny (Tanečnice 912 m), na jihu to je hřeben Javorníku (Velký Javorník 1071 m).

Velké Karlovice:

Velké Karlovice jsou jednou z mála obcí, které mají přesné datum založení, ale je to určitě tím, že její stáří není příliš vysoké. Ves byla založena majitel rožnovského panství Karlem Jindřichem ze Žerotína 8. listopadu 1714, jenže to bylo na území panství Vsetín. Jeho majitelé Illésházyové se svého nároku nevzdali, což vedlo k odtržení Velkých Karlovic od rožnovského panství a ke vzniku Malých Karlovic v roce 1774. Zdejší významné sklárny ukončily provoz již v 1. polovině 20. století. Dnes tu najdeme spoustu starých valašských usedlostí a domů, obec je také významným zimním střediskem.

Z památek tu najdeme Karlovské fojtství, dřevěný kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754, muzeum, bývalou synagoga a židovský hřbitov, kapli se zvonicí a další.

Trasa - Kyčera:

Výlet začneme u budovy Karlovského muzea a informačního centra, a dáme se kolem kostela k železniční trati po zelené. Přejdeme přes koleje u zastávky a odbočíme po zelené vlevo. Vstoupíme do lesa a pokračujeme vzhůru po hřbetu až ke konci lyžařského vleku. Pak již jdeme mírnější cestou po hřbetu, ale v místech, kde hřbet končí, odbočíme ze značky vlevo a vystoupáme na vrcholovou louku a pak na samotný vrchol Kyčery (743 m). Je odsud pěkný výhled na protější hřbety a také tu vede žlutá značka.

Příschlop:

Po žluté se dáme zpět k zelené na rozcestí Pod Kyčerou. Zde žlutá končí a proto pokračujeme opět po zelené lesy, loukami a kolem několika horských samot až na západní svahy Koncové (895 m). Obejdeme západně i vrchol Gilugy (951 m) a staneme na rozcestí nad Příschlopem. Odbočíme malý kousek a ke známé horské chatě se podíváme.

Javorníček:

Od chaty se vrátíme do lesa, ale pokračujeme po žluté jižními svaky Gilugy. Až vyjdeme z lesa, nezapomeňme se pokochat výhledem, ale jinak klesneme do osady Javorníček. Zde najdeme pěknou malou zděnou kapličku v dnešní úpravě z roku 1930, ale na částečně zalesněném vrcholu (860 m) s loukami krásný kruhový výhled na sever Vsetínské vrchy a vrcholy Beskyd západně od vrcholu a k jihu na hlavní hřeben Javorníků.

Štrčková:

Ještě na vrcholu se od žluté, která tu vede k severu po okraji lesa, odpojíme západním směrem neznačenou luční cestou. Ta kopíruje vrchol hlavního hřbetu západně a pak severozápadně, takže nemůžeme zabloudit, ale držme se stále vrcholu hřbetu. Dostaneme se k samotám Malých Karlovic, ale neodbočujeme k nim, zejména ne v té po pravici (čp. 815). Pak se totiž dostaneme ke kapličce na Štrčkové. Jde o zajímavou oválnou stavbu z roku 1915, kdy ji nechal postavit Petr Bukovjan jako poděkování za to, že přežil boje 1. světové války. V roce 1999 byla kaple opravena a je zde soška Panny Marie a dřevěný kříž.

Pluskovec:

Od kaple se dáme k severu a začneme klesat a stále jdeme vrcholovou hřebenovou cestou. Přejdeme přes zalesněný vrchol (728 m) a klesneme do sedla Kantorka (628 m). Můžeme pak vyjít krátce na před námi se ležící vrcholek, ale můžeme se i stočit vpravo, abychom došli k hornímu konci sjezdovky Ski areálu Kyčerky. Po pravé straně sjezdovky pak klesneme až k hospodě Kyčerka a od ní na hlavní silnici.

Tady doporučujeme se kousek vpravo projít údolím, protože tu najdeme velmi zajímavé dřevěné chalupy. Jdeme jen na rozcestí k horskému hotelu, a pak se vrátíme po silnici, prohlédneme si galerii dřevěných soch od místních valašských řezbářů a dojdeme v pohodě do cíle našeho výletu.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je bod startu 512 m n.m., nejvyšším pak jižní úbočí Gilugy 903 m. Celkově ovšem nastoupáme necelých 700 metrů, ale jsme v horách, tak se zdoláváním vyšších převýšení musíme počítat. Na druhou stranu nám odměnou je nádherná trasa plná výhledů i různých zajímavostí.

Kaplička ve Strčkově.
Příschlop
Kaplička Javorníček
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků