Krkonoše-Ze Rtyně v Podkrkonoší podle Úpy do Babiččina údolí

 

Každý z nás, buď četl knihu Boženy Němcové Babička, nebo viděl některé z filmových zpracování tohoto díla. Jedním ze způsobů, jak se do míst, ve kterých se děj odehrával, dostat je pěšky nebo na kole podle řeky Úpy ze Rtyně v Podkrkonoší.

 

Do Rtyně se pohodlně dostanete vlakem z Jaroměře. Město, o kterém jsou první zmínky ze třináctého století, leží pod Jestřebími horami ve Rtyňské brázdě. Z historie stojí za zmínku velké selské povstání v roce 1775, vedené místním rychtářem Antonínem Nývltem. Na vývoj města měla významný vliv těžba černého uhlí. S historií hornické tradice se můžete seznámit v místním muzeu. Na hřbitově vás jistě zaujme dřevěná štenýřová (s předsazeným zvonovým patrem) pozdně gotická zvonice z roku 1544.

 

Vyrazíte-li ze Rtyně po červeně značené turistické cestě směrem na Havlovice, dojdete za touto obcí k Úpě, která vás povede dalších patnáct kilometrů do Babiččina údolí a Ratibořic. Cesta podle řeky je velice příjemná. Úpa je na tomto úseku také vyhledávána vodáky, se kterými se tu při dostatku vody jistě setkáte.

 

Babiččino údolí bylo v roce 1978 prohlášeno národní kulturní památkou. Nejnavštěvovanější je Staré bělidlo u Viktorčina splavu. Do tohoto domku č. p. 7 přenesla Božena Němcová své vzpomínky z dětství prožité s babičkou Marií Magdalénou Novotnou. Z díla Boženy Němcové znáte jistě i zámek Ratibořice, který v popisované době patřil vévodkyni Kateřině Vilemíně Zaháňské, která si jej oblíbila a používala ho jako letní sídlo. Na místě zámku stávala původně tvrz, kterou majitelé přestavěli na začátku osmnáctého století na barokní zámeček. Do stávající podoby v duchu pozdního empíru zámek nechala upravit v devatenáctém století právě vévodkyně Zaháňská. /Odkaz/.

 

Budete-li z údolí pokračovat po červené turistické cestě, dojdete po třech kilometrech do České Skalice, kde stojí za návštěvu Muzeum Boženy Němcové (odkaz) a Barunčina škola. Ze Skalice se můžete ze svého výletu vrátit buď vlakem anebo autobusem, které odtud odjíždějí do všech směrů.

Rtyně v Podkrkonoší. - Kraj B. N..
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků