Rozsochatec - Výlet - Ronovec, Chrast, Dolní Krupá.

Vysočina je výjimečné pohoří, pokud se dá o ní v tomto směru hovořit. Nejsou zde žádné vysoké hory, mohutná údolí, vodopády, zkrátka Vysočina je kraj mírně zvlněný, s říčkami, potoky, rybníky, pěknými lesy, není to drahokam, ale diadém. A dnes se o tom přesvědčíme v oblasti severně od Havlíčkova Brodu.

Rozsochatec:

Rozsochatec je obec, která si jistě zaslouží pozornost, pro historii, památky a tajemná místa a pověsti. Dostaneme se sem po silnici II. třídy č. 344 od Havlíčkova Brodu do Chotěboře či po železnicí po trati Pardubice – Havlíčkův Brod. Na tvrzi se roku 1283 uvádí Jan řečený Moraws z Rozsochatce. Tvrz měla dvojitý příkop napájený rybníčkem a dodnes je vidět hráz i stopy hradeb a paláce. Tvrz obnovil na konci 16.století Zikmund Haugvic z Dobřenic, některé místnosti se dochovaly dodnes. Zámek by rozšířen barokně o křídlo s věžičkou. Dnes je v zámku penzion. V zámeckém parku jsou dva keře tisu staré asi 900 až 1000 let.

Start -Ronovec:

Začátek výletu si stanovme pod zámek na rozcestí u Zámeckého rybníka. Dáme se po zelené a žluté východním směrem po hrázi rybníka. Na jejím konci se zelená odpojí a my jdeme již jen po žluté vpravo. Projdeme Novými Dvory, mineme i Novodvorský rybník a vstoupíme do lesa. Zde je hodně cest, ale nás bezpečně vede žlutá značka. Přejdeme údolíčko se silničkou a potůčkem Bělsko od Kojetína a přijdeme k upravené studánce Prdlavka.

Pak je to již kousek ke zřícenině hradu Ronovec. Tento hrad byl původně dřevěný, vyhořel někdy v polovině 13. století a pak byl již vystavěn jako kamenný Smilem z Lichtenburku. Ten měl ve znaku ostrve a podle jejich německého názvu "Ronne" byla hrad nazván. V roce 1544 je již uváděn jako pustý.

Chrast:

Od hradu pokračujeme po žluté značce k jihu, až vyjdeme na okraj louky. Zde po levici odbočují dvě cesty do lesa, když odbočíme druhou jihovýchodním směrem, dojdeme k pověstmi opředené Stříbrné studánce, ale je to mimo naši trasu. Od studánky, pokud se k ní vydáte, jděte pak k jihu na silnici a po ní vpravo kolem rybníka a u autobusové zastávky Břevnice, lesní školka, je potřeba po žluté odbočit vpravo a asi po70 metrech vlevo.

Jinak ostatní jdeme stále po kraji lesa a za samotou (obec Kojetín) odbočíme na neznačenou polní cestu vpravo, kde se setkáme s těmi, kteří jdou od studánky. Polní cesta nás dovede kolem lesíka na stráně nad Břevnickým potokem k domkům Na stráni, patřící k obci Břevnice. Zde se stočíme vpravo proti toku potoka a v lese se stočíme vpravo, pak asi po 300 metrech se stočíme prudce vlevo. Klesneme k potoku, přejdeme ho a podejdeme železniční trať. Tu vstoupíme do osady Chrast. Jdeme rovně kolem řady domků, zahneme vlevo na náves a zde vpravo, tedy ne směrem k hlavní ulici. Místní komunikace se na konci osady změní na luční cestu, kterou dojdeme k pěkné Chrastecké kapli.

Dolní Krupá:

Od kaple pokračujeme stále údolím Krupského potoka od k rybníčku a prvním domkům obce Dolní Krupá. U hráze rybníka Pod Vsí zahneme vlevo a dojdeme na hlavní silnici u zámku.

Dolní Krupá se připomíná od roku 1283, tvrz, resp. zámeček, zde vznikla až v 16. století, obnovená byla po roce 1651 jako zámek. Ten byl později několikrát upravován. Dnes jde o velmi pěknou stavbu, ve které je vlastivědné muzeum, kde se ukazují zejména archeologické nálezy z Ronovce.Vedle stojí kostel sv. Víta, původně dřevěný někdy z roku 1300. Dnes má barokní podobu z roku 1683.

Hájek:

Od kostela pokračujeme po hlavní silnici k rybníku Nad Vsí a za hrází se dáme směrem na Horní Krupou. Od autobusové zastávky se stočíme na místní komunikaci vpravo a jdeme stále rovně, neodbočíme vlevo k cihelně. Polní vestou kolem křížků pozvolna vystoupáme na výšinu, kde narazíme na zelenou značku. Ale po té jdeme stejným směrem jen do rohu pole, kde pokračujeme našim směrem do lesa již opět neznačenou cestou.

Podle pověst zde v lese Hájek či V Hájcích bývala studánka se zázračnou vodou uzdravující oči. U studánky stála kaple svatého Vavřince, kterou přeložili kdysi do nedalekého Čachotína, ale dlouho prý bylo na jejím původním místě slyšet vyzvánění zvonu.

Cíl - Rozsochatec:

V lese asi 100 metrů za odbočením od zelené značky se stočíme vpravo a klesneme k potoku od Čachotína. Přejdeme ho a jihovýchodním směrem dojdeme do jižní části Rozsochatce a po silnici a zelené značce k místnímu zámku, kde jsme výlet začínali.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je přechod přes Břevnický potok před Chrastem 446 m, nejvyšším pak polní křižovatka se zelenou značkou před Hájkem 533 m, celkově nastoupáme asi 370 metrů, takže jde poměrně o rovinatý výlet. Jde také vcelku snadno projet na kole.

Rozsochatec
Studánka Prdlavka.
Dolní Krupá.
Zřícenina Ronovec
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků