Výlet kolem Kaplice - Blansko, Mostky, Louzek.

Město Kaplice zná každý, kdo míří od Prahy na jih k Dolnímu Dvořišti a tam do Rakouska. Myslíme si ale, že většinou město zná podle směrové značky, což je veliká škoda. Město nabízí nejen historické památky, ale i pěkné okolí, kterým se dnes projdeme.

Kaplice:

Město Kaplice vzniklo na obchodní stezce do Dolních Rakous, která se pak nazývala kaplická, ale také cáhlovská (Cáhlov, německy Freistadt). Po stezce se dopravovala hlavně sůl. První písemná zmínka je z roku 1257, kdy se připomíná zdejší mariánský kostel. Městem se Kaplice stala v roce 1382, i když později byla vedena jako městys. Novodobě je městem od roku 1936.

Nejvýznamnější památkou je dvoukostelí, kde dominuje větší kostel sv. Petra a Pavla ze 14. století s věží, která snad byla původní zvonicí staršího kostela a měla i obrannou funkci. Sousední menší kostel sv. Floriána byl postaven na místě v roce 1507 vyhořelého starého mariánského kostela, tedy "kaplice". Ve městě je i protestantský kostel sv. Josefa a Barbory ze 16. století, dnes je zde ZUŠ. Další památkou je radnice, původně renesanční, dnešní vzhled má až z poloviny 19. století.

Start - Blansko:

Začátek našeho výletu bude na rozcestí turistických cest u autobusového nádraží, odkud se vydáme po červené, modré i zelené, ale jen kousek do Pohorské ulice. Tu přejdeme a jdeme po neznačené ulici na Bělidlo, projdeme parkem kolem Stradovského potoka na most. Po hlavní ulici si to namíříme do Blanska, částečně i po červené značce. V Blansku, které bylo založeno ve14.století jako městečko nedalekého hradu Sokolčí, za návsí odbočíme vpravo a dojdeme k poměrně významné památce. Jde o kostel sv. Jiří, který se připomíná roku 1359. Stavba ze 14. století prošla dalšími gotickými a barokními úpravami a kostel obklopuje hřbitov.

Mostky:

Od kostela pokračujeme jižně po silničce, lesem klesneme do údolí Malše. Mineme velký Nový rybník, u kterého býval starý Scheinerův mlýn. Ten je ale mimo naši trasu. Dojdeme do Mostků, kde je velký hospodářský podnik, pokračovatel starobylého zemědělského dvora. Narazíme zde na žlutou značku, po které se dáme vpravo směrem k Malši.

 

Údolí Malše - Louzek:

Po žluté značce přejdeme silnici z Kaplic do Malontů, projdeme Markovým lesem a staneme na rozcestí Pod Strmým vrchem. Odtud pokračujeme dál po žluté a připojíme modrou značku. Ty nás společně s NS Řemeslo na řece provedou krásným kaňonovitým údolím Malše. Asi po třech kilometrech dojdeme ke zřícenině hradu Louzek. Ten vznikl asi na přelomu 13. a 14. století na ochranu zemské stezky, opuštěn byl asi na konci 15.století, 1541 je uváděn jako pustý. Dnes tu jsou valy, příkopy a zříceniny paláce a věže.

Před hradem u rozcestníku stával hradní dvůr, my se dáme dál zase jen po žluté.

Cíl - Kaplice:

Podejdeme hlavní silnici a přijdeme k pomníku amerických letců. Od pomníku se trochu promotáme lesy, abychom nemuseli do cíle jít jen po silnici. V místech, kde se značka lomí vlevo do Zdíků, opustíme ji a po kraji lesa a luční cestou dojdeme na silnici do Bujanova, kam vlevo odbočíme. Na začátku osady se dáme vpravo a lesní cestou, částečně po okraji louky u Skoronic, dojdeme ke skupině rybníků, z nichž největší je spodní Pivovarský. Od rybníka pokračujeme stále našim směrem (SSV) a po okraji lesa dojdeme na křižovatku hlavní silnice s odbočkou do f. Hauser.

Odtud již musíme po hlavní silnici ke kamenolomu. Za ním se dáme vpravo Lineckou ulicí a po červené již dojdeme do cíle na autobusovém nádraží.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je na začátku most přes Mašli 531 m, nejvyšším pak les u Bujanova 629 m, celkově ale po malých kouscích nastoupáme asi 400 metrů. Trasu lze zvládnout i na terénních kolech. 

Kostely - Kaplice.
Hrad Louzek
Blansko.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků