Říčky bez lyží - Letní výlet do Orlických hor.

Říčky jsou jedno z nejznámějších lyžařských středisek v naší republice, natož v Orlických horách. Dnes ale, protože není sníh, se sem vypravíme na turistický výlet, abychom poznali okolí i pěšky. Výlet je samozřejmě atraktivní i pro ty, kteří vůbec lyžování neholdují.

Říčky:

Osada byla založena někdy v polovině 16. století dřevorubci, první zmínka je ale z roku 1654. Poklid obce nejvíce vzrušily Prusko-rakouské války, mrtví byli pohřbeni na zdejším hřbitově. Od 19. století sem začíná pronikat sklářství a tkalcovství. Nejvýznamnější byla ale od počátku 20. století výroba „lubových“ krabiček na léky a cukroví ze smrkových hoblin. Říčky si vybral za své letní sídlo český malíř a spisovatel Adolf Hoffmeister (nar. 1902), který zde v roce 1973 zemřel. Roku 1790 byl položen základní kámen kamenného kostela Nejsvětější Trojice.

Start - Zakletý:

Dnes si můžeme vybrat, buď se trefíme do provozní doby letní lanové dráha, a ta nás vyveze na vrchol Zakletého, nebo vezmeme za vděk vlastním nohám a vyšlapeme horu pěšky. Z parkoviště pod lyžařským areálem a lanovým centrem se vydáme nahoru k objektům s horskou službou. Dáme se vlevo vzhůru sjezdovkou Můstek, až narazíme na žlutou značku, která nás dovede na vrchol Zakletý (992 m n. m.). Z vrcholu máme výhledy na polskou stranu Orlických hor, na Českotřebovskou a Žambereckou pahorkatinu, hřebeny Krkonoš a Jeseníky.

Zdobnice:

Z vrcholu pokračujeme po žluté na významné rozcestí turistických cest Pěticestí. Pokud jsme vyjeli lanovkou a pokud máme dost sil, doporučujeme malou odbočku ke Kunštátské kapli, je to tam asi 800 metrů.

Jinak od rozcestí pokračujeme dál po žluté svahy do Zdobnice. Ta se poprvé připomíná v roce 1550, ovšem v roce 1575, když ji od císaře Rudolfa I. získal mincovní úřad v Kutné Hoře, byli sem povoláni dřevaři, kteří káceli zdejší esy a dřevo se plavilo až do Kutných Hor. Když byly lesy vykáceny kolem roku 1630, začaly se osídlovat odlesněné svahy kolem říčky Zdobnice.

Zdejší kostel Krista Dobrého pastýře byl postaven v letech 1788 až 1789, památný je i most se sochou Panny Marie před kostelem.

Pustý:

Ze Zdobnice od kostela se dáme kousek zpět po žluté, ale ještě před tenisovým hřištěm odbočíme

vpravo neznačenou cestou a vyjdeme k lesu. Po jeho okraji se dáme vpravo a jdeme až ke kapličce sv. Anny. Za ní pak ve stejném směru vstoupíme do lesa a skoro po vrstevnici narazíme na lesní silničku. Po ní odbočíme vlevo a dorazíme na louky v sedle proti Pustému (798 m). Ze hřebenu jsou pěkné výhledy, ovšem jsem již nad Říčkami.

Pustý:

Do Říček máme ze sedla několik možností. My ale klesneme ve stejném směru, ve kterém jsme do sedla přišli a klesneme do osady Rysé. Zde se dáme vlevo a dojdeme k potoku Říčka. Až ho přejdeme, zahneme prudce vpravo, ale na dalším rozcestí nebudeme klesat podle potoka, ale zahneme mírně vlevo. Pak přejdeme přes žlutou značku a stále rovně přes zalesněný hřbet dojdeme na sjezdovku Můstek a po ní klesneme na cestu a dojdeme na parkoviště.

Trasa měří 14 km, nejnižším bodem je Zdobnice 663 m, nejvyšším samozřejmě Zakletý 992 m. Trasa je vhodná i pro cyklisty, pokud se vyvezou na vrchol Zakletého lanovou drahou.

Vrchol Zakletého.
Osada Rysé, sedlo Pustý.
Kostel v Říčkách.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků