Od Kašperku ke Kašperku - Tip na rodinný výlet.

Většina výletů má nějaký ústřední cíl, tentokrát to ale uděláme zcela jinak. Dnes se vypravíme na výlet z Kašperku a dojdeme zase ke Kašperku.

Kašperk:

Dominantou kraje kolem Kašperských hor je hrad Kašperk. Ten nechal vystavět v letech 1356 až 1365 Karla IV. pro ochranu zemské hranice proti Bavorsku, ochránit významného naleziště zlata a zabezpečit obchodní trasy Zlaté stezky. Od roku 1617 se uvádí jako pustý a po třicetileté válce jeho zdi dokonce záměrně pobořeny. Dnes je přístupný veřejnosti, pořádají se tu různé akce, zkrátka vždy se sem vyplatí dorazit. Dnes tedy kvůli výletu.

Start - Sedlo:

Jako východisko si dnes dáme rozcestí pod hradem. Zde se sbíhá, resp. rozbíhá mnoho cest, my si vybereme žlutou k Novému Dvoru, tedy na sever. Na rozcestí U Nového Dvora přejdeme na červenou, která nás dovede na vrchol Sedla. Ve vrcholové oblasti se vyskytuje mnoho skalních útvarů, na vrcholovou vyhlídku v jižním směru navazuje prudký skalnatý sráz hluboký několik desítek metrů. V roce 2009 zde byla otevřena sedmiúhelná dřevěná volně přístupná rozhledna, která nabízí výhled na Šumavu, Český les i jižní část Plzeňského kraje.

Na vrcholu jsou patrné valy keltského hradiště někdy po roce 600 př. n. l., ale bylo využíváno i v době římské a Slovany v 9. a 10. století. Hradiště je dlouhé přes čtyři sta metrů a široké 32 až 114 metrů, val má délku 920 metrů. Po 2. světové válce zde existovala vojenská hláska.

Bohdašice:

Z vrcholu sestoupíme zpět po červené až na lesní silničku v sedle proti Nadějovu (873 m). Zde se odpojíme od značky a pokračujeme vpravo po silničce. Projdeme osadou Humpolec, ale zde Hliníka nehledejme, jde o jiný Humpolec.

Za Humpolcem začneme výrazněji klesat a před táhlou levotočivou zatáčkou odbočíme vpravo na místní komunikaci. Dospějeme k prvním domkům Platoře. Pak na křižovatce u křížku zahneme vlevo a dojdeme k velké válcovité kapličce se čtyřmi výklenky. Pak již klesneme do Bohdašic s další kapličkou na rozcestí.

Dolní Dvorce:

Na rozcestí se dáme vlevo a na konci vsi na křižovatce jdeme rovně, tedy pravou cestou. Po ní klesneme k Račímu potoku a pak narazíme na žlutou značku. Za studánkou Příčná odbočíme vlevo do osady Dolní Dvorce. Osada se uvádí v roce 1584, od roku 1617 patřila Kašperským Horám. Ves si dodnes dochovala starobylý ráz.

Pokud si ves prohlédneme, vrátíme se na její začátek, kde v prudké zatáčce odbočíme ze žluté neznačenou lesní cestou do vršku jihovýchodně.

Cíl - Kašperk:

Lesní cestou údolím levobřežního přítoku Račího potoka stoupáme stále jihovýchodním směrem až do sedla po Kašperkem, kde na rozcestí u křížku narazíme na zelenou značku a NS Strážců hranice. Po té se dáme vlevo a vystoupáme pak později se zelenou a modrou na cílové rozcestí pod hradem. Trasa měří 14 km, nejnižším místem je mostek přes Račí potok pod Bohdašicemi 565 m, nejvyšším pak Sedlo 902 m. Celkově nastoupáme necelých 600 metrů, což není mnoho. Trasa není vhodná pro cyklisty, zejména pro stoupání na Sedlo a pak lesní cestu od Dolních Dvorců. 

Kašperk.
Kaplička - Bohdašice.
Sedlo.
Rozhledna Sedlo.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Další nabídka pobytových balíčků