Vřesová studánka - Jeseníky

Vřesová studánka (1313 m n. m.) je pramen na úbočí Červené hory na hlavním hřebenu Jeseníků. Podle pověsti jej v patnáctém století objevil lovec, který nedaleko postřelil jelena, který se dobelhal k prameni a napil se z něho. Během nedlouhé chvíle se poranění zacelilo a jelen se uzdravil. Lovec, který trpěl oční chorobou, na sobě také úspěšně léčivou moc vody vyzkoušel. Z vděčnosti zde pověsil svatý obrázek. Pověst o studánce se roznesla daleko do kraje, a tak se z ní stalo nejvýše položené poutní místo na Moravě.

Ve druhé polovině sedmnáctého století byla vedle studánky postavena kaple, která však po zásahu bleskem vyhořela. V polovině devatenáctého století byl na stejném místě vystavěn kostelík, který v roce 1946 také po zásahu bleskem vyhořel. V roce 1927 byl vlastní pramen zastřešen kamennou kaplí, která zde stoji doposud.

Příkrý svah pod studánkou vznik v roce 1921. Během průtrže zde 1. června tohoto roku během dvou hodin napadlo přibližně 180 l na m2. Následně se uvolnila lavina kamení i lesního porostu, která zcela zahradila údolí Hučivé Desné. Prolomení této nestabilní přehrady znamenalo katastrofu pro celé údolí řeky Desné.

Ke studánce se dostanete pohodlně pěšky, na kole nebo běžkách (3,5 km) z Červenohorského sedla, kde můžete odstavit své auto na parkovišti. Již cestou se vám naskytnou krásné výhledy na Praděd, Dlouhé stráně, Červenohorské sedlo, do údolí Hučivé Desné. Od studánky a z vrcholu Červené hory uvidíte vrcholy Keprníku (1423 m. n m.), Vozky (1377 m. n m.), Spáleného vrchu (1313 m. n m.).

Pro návrat si naplánujte čas západu Slunce, to jsou výhledy na okolní hory i do údolí nejkrásnější. 

Vřesová studánka
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Další nabídka pobytových balíčků