Za vyhlídkami a mlýny - Výlet okolo Hřenska.
Oblast širšího Českého Švýcarska nejsou jen skály, ale také vesničky s poli, loukami. vršky s výhledy a podobně. Dnes se o tom můžeme přesvědčit na půvabném výletu, který začneme v jednom z nejznámějších míst oblasti, ve Hřensku.
Hřensko:
Hřensko je pro Čechy výjimečné místo, zde Labe opouští zemi, a tak je to obec s nejnižší nadmořskou výškou 115 metrů. Je zde i hraniční přechod do Saska a Hřensko je východiskem na proslavené plavby po Kamenici v Edmundově a Divoké soutěsce a na Pravčickou bránu. Tato místa ale nejsou dnes na trase.
Osada vznikla v hlubokém Labském údolí na přítoku řeky Kamenice, v 15. století zde stávala krčma pro voraře, v 16.století se tu začali usazovat také dřevaři, uhlíři a jiní řemeslníci. 19. století znamenalo prudký růst cestovního ruchu. Z památek stojí za pozornost kostelík sv. Jana Nepomuckého z roku 1787. Obec je ohrožovaná při povodních, naposledy v roce 2002.
Do Hřenska se můžeme dostat po silnici č. 62 od Děčína na Drážďany, ale také lodní dopravou z Děčína a vlakem, když ze saského nádražíčka Schöna využijeme před Labe převoz.
Start - Janov:
Trasu začneme na rozcestníku na nábřeží, ale vydáme se po neznačené silnici proti toku Kamenice po jejím levém břehu. Nad kostelíkem přes most k nám zamíří zelená značka, po které odbočíme do stráně vpravo. Za chvilku přejdeme na pravý břeh Janovského potoka a pokračujeme po zalesněném hřbetu kolem několika řopíků do vsi Janov. Ves vznikla již ve 14. století.
Na nejvyšším bodu obce stojí telekomunikační věž z roku 2013, která slouží i jako volně přístupná rozhledna. Z výšky 30 metrů je vidět panorama Českého Švýcarska, Lužické hory a Ještěd atd.
Růžová:
U rozhledny končí zelená, takže budeme pokračovat po žluté, která nás dovede kolem golfového hřiště a pak lesem na kraj Růžové. Zde od května do konce školních prázdnin vždy vyroste indiánská vesnička Rosehill, kde se můžeme dozvědět mnohé ze života amerických indiánů.
Zde se odpojíme od značky a kolem trafostanice se stočíme a stoupáme polní cestou podél potoka k jihu. Na kraji lesa se dáme vlevo, kde pak narazíme na značky NS Růžová. Po nich opět budeme stoupat až na vrchol Pastevního vrchu (402 m). Zde stávala do roku 1932 restaurace a kde je dnes dřevěná vyhlídka. Ovšem připravuje se zde výstavba rozhledny.
Od vrcholu se dáme po značkách směrem ke vsi, neodbočíme vpravo, ale jdeme rovně až na silnici u kravína. Až zde odbočíme vpravo a nad kostelem narazíme na žlutou značku. Kostel sv. Petra a Pavla je z počátku 18. století a se schodištěm a zdí tvoří velmi pěknou scenérii.
Jinak pokračujeme v klesání severozápadně po žluté až na hlavní silnici a pod obcí na zast. autobusu Hájenky.
Větrný mlýn Janov:
Od Hájenky pokračujeme po silnici bez značek zpět do Janova, ale do jiné části vsi. Kousek za rozcestím se silnicí od Arnoltic a Bynovce odbočíme po místní komunikaci vlevo a u rybníčka narazíme na žlutou značku. Zde kousek vlevo stojí janovský větrný mlýn. Ten byl postaven v polovině19. Století, ale dnes je již bez mlecího zařízení a slouží k rekreačním účelům.
Cíl - Hřensko:
Za mlýnem se nedáme po žluté, ale odbočíme vpravo a jdeme cestou podél lesa. Na žlutou opět přijdeme na konci pole, značka nás pak již dovede do Hřenska, jistě se ale zastavíme na Labské vyhlídce.
Trasa měří 14 km, nejnižším místem je samozřejmě Hřensko se 120 metry nad mořem, nejvyšším pak Pastevní vrch 402 m., postupně ale nastoupáme 500 metrů, což je průměrné stoupání. Trasu lze absolvovat i na kolech, je jen třeba dávat pozor na časté změny trasy.