Velký a Malý Javorník - Tip na pěkný výlet v Beskydech.

Kolik je u nás vrchů a hor, kterou jsou "velké" a "malé", a jeden z nich, většinou "malý" je zcela nebo i úplně neznámý. Je ale pravda, že většinou je to tím, že menší stejnojmenný vrch není tak významný. Takže jen namátkou - Velký a Malý Blaník, Velký a Malý Bezděz atd. Dnes se podíváme na dva mnohem mohutnější "bratry", Velký a Malý Javorník. Najdeme je v Moravskoslezských Beskydech, v Radhošťské hornatině a její části Veřovické vrchy. Východiskem nám bude Frenštát pod Radhoštěm.

Frenštát pod Radhoštěm:

Osada byla založena někdy kolem roku 1300, ale jako město připomíná roku 1382. Největší rozmach zaznamenal Frenštát v 16. století, ale 30letá válka a požár roku 1661 ho velmi zničily. Později se zde rozšířil textil a nábytkářství.

Frenštát má místní dopravu zajišťovanou autobusovou dopravou v rámci kraje a železniční trať (323) spojující Frenštát s Ostravou a Valašským Meziříčím. Město leží na silnici I. třídy č. 58 z Ostravy přes Příbor a dál na Rožnov p. R., dále sem vede silnice II. třídy 483 z Frýdlantu na Nový Jičín. Silnicí 58 je pak možno dojet na silnici I/48 (E462) od Olomouce na Český Těšín a do Polska.

Z památek jsou hlavní novorenesanční radnice z roku 1889 a kostel sv. Martina postavený roku 1680 na místě staršího, který zdobí známý obraz A. Liebschera „Valašská Madona“. Ještě připomeneme hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele, původně gotický, ale barokně přestavovaný.

Start - Horečky:

Jako místo startu jsme vybrali hotel Bartoš a zimní stadion, kde se dá pohodlně zaparkovat, není to daleko ani od centra města a vlakové zastávky "město".

Po zelené značce a NS Velký Javorník přejdeme přes říčku Lubinu a stoupáme velmi frekventovanou turistickou cestou až do sedla mezi Horečky (565 m) a Vlčina (532). Zde si můžeme prohlédnout kapli Panny Marie Lurdské postavené v podobě stylizované jeskyně manželkou měšťana Bumbaly v roce 1902 jako dík za navrácené zdraví. Pravidelně se zde o sv. Duchu se konají poutě.

Velký Javorník:

Nyní nám již nic nebude bránit ve výstupu na Velký Javorník. Po cestě máme nějaké studánky a místa výhledů. Na vrcholu byla útulna již v roce 1895, od roku 1897 patřila Pohorské Jednotě Radhošť. Po požáru v roce 1915 byla nově vystavěna roku 1935. Stará rozhledna z roku 1934 dosloužila v roce 1967, ale v letech 2012 a 2013 byla postavena úplně nová celodřevěná o výšce 25 m. Ta dnes nabízí výhled ze dvou plošin na Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Palkovické hůrky či Ondřejník, vrch Kotouč a Štramberk, Frenštát, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kopřivnice a za dobré viditelnosti Ostrava a Havířov.

Malý Javorník:

Po prohlídce a občerstvení z vrcholu odejdeme po červené značce a NS Veřovické vrchy na rozcestník Malý Javorník a dál po modré a zelené na rozcestí Zadní Javorník. Zde značky opustíme a z rozcestí se dáme severovýchodně pěšinou na vrchol Malého Javorníku. Ten nabízí jen omezené výhledy.

Pramen Rokytné:

Z vrcholové plošiny se stočíme k západu a na začátku svahu k jihozápadu, cesta nás dovede na značky modrou a zelenou. Tady ale neznačenou lesní cestou klesneme údolím k severu a na dolním konci paseky na křižovatce zahneme vlevo a další pasekou dojdeme ke pramenu Rokytné. Kousek od pramenu pak narazíme na modrou značku.

Lyžařský areál:

Modrá značka nás povede klesáním lesem až do Trojanovic a na silnici. Zde se odpojíme od modré a zahneme po silnici vlevo kolem autob. Zastávky „Konečná“ nad Sadovým potokem. Za autob. zastávkou Horečky proti Žabárně odbočíme vlevo přes potok. Serpentinou vystoupáme pod restauraci Rekovice, kde si můžeme odpočinout u přístřešku Javorník. Od restaurace klesneme podél lyžařského areálu a po červených značkách dojdeme k mostu přes Lubinu do cíle.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je most přes Lubinu 386 m, nejvyšším samozřejmě Velký Javorník 917 m, tedy přes 500 metrů převýšení, celkově nastoupáme asi 800 metrů. Je to však po pěkných upravených cestách, jsme ale v horách, takže s tím musíme počítat.

Trasa nebude pro cyklisty jednoduchá, oficiální cyklostezky na vrchol Velkého Javorníku nevedou, ale zdatní sportovci jistě vrchol zvládnou. Ale ani v tomto případě jim ale naši trasu nedoporučujeme.

Skokanské můstky Frenštát.
Rozhledna Velký Javorník.
Výhled z Velkého Javorníku.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků