Betonová hranice- Tvrz Bouda, Lichkov

Dnešní výlet jsme nazvali podle naučné stezky Betonová hranice. Historie však na beton nevěří, někdy jsou více čtyři podpisy a betonová hranice je zbytečná. Ale nechme historii historií a vydejme se na výlet.

Lichkov:

Obci prochází železniční trať z Ústí nad Orlicí a Letohradu, která se zde rozděluje na trať do polského Międzylesie) a do Dolní Lipky, Králíků nebo Hanušovic. Silnice č. 312 sem vede ze Žamberka a pokračuje do Králík. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1577, i když se předpokládá, že tu ještě dříve působili horníci. Ves zřejmě založili skláři, huť ale zanikla kolem roku 1640. Pak se již obyvatelé živili převážně zemědělstvím. Byl zde od nepaměti mlýn a dvůr, myslivna, od 18. století škola a kostel z roku 1892.

Start - Vysoký kámen:

Start výletu si dáme na zdejší nádraží, kde je rozcestník s probíhající zelenou a začátkem modré. Po té se také vydáme, přejdeme přes silnici, překonáme Tichou Orlici a začneme stoupat lesem k rozcestí U křížku, kde přejdeme NS Betonová hranice. Tady opustíme značky a jdeme podél elektrického vedení pěšinou nyní již z kopce, až dojdeme opět na značky NS a na červenou, po kterých se dáme vlevo. Tady budeme přecházel prameniště s několika prameny (radioaktivní Rostislav, Šalamoun aj.), později začneme serpentinově stoupat až na Vysoký kámen (843 m). Zde na vrcholu stojí jeden z pevnostních objektů.

Na Sedle:

Z vrcholu pokračuje dál po značkách, až klesneme k pěchotnímu srubu K-S25 Na sedle, kde je i muzeum. Jde o jediný objekt opevnění s dochovaným původním vnitřním vybavením, ale prezentují se tu i tři objekty lehkého opevnění. Otevřeno je v sezoně každou sobotu a ve dnech konání akcí.

Bouda:

Pokračujeme dál po značkách k dělostřelecké tvrzi Bouda. Jde o jednu z pěti stavebně dokončených tvrzí v rámci československého opevnění proti Německu. Objekt a celý areál je přístupný veřejnosti jako muzeum, popis ale přesahuje možnosti tohoto článku.

Po prohlídce opět pokračujeme po značkách na rozcestí Nad Boudou, a dál na vrch Bouda (845 m).

Cíl - Lichkov:

Z vrcholu Boudy klesáme po značkách kolem několika řopíků na rozcestí Pod Boudou, odkud pak se necháme vést jen zelenou. Ta postupně klesá lesem a pal podle potoka k Lichkovskému dvoru, kolem kostela sv. Josefa k nádraží.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je most před Tichou Orlici 523 m, nejvyšším Bouda 845 m a Vysoký kámen 843. Trasu lze projet i na kole, ovšem je tu poměrně prudké stoupání na Vysoký kámem, jinak to není vysloveně horská túra, nastoupáme jen asi 550 metrů.

Srub na Sedle
Tvrz Bouda
Lichkov
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků