Železnorudsko-Černé a Čertovo jezero, Bílá Strž výlet.

 

Na Šumavě najdete celkem osm jezer ledovcového původu. Tři z nich leží na české straně a jsou to jediná jezera ledovcového původu na území naší republiky. Zvolíte-li za výchozí místo Železnou Rudu, můžete během jednoho dne poznat dvě největší, Černé a Čertovo jezero. Obě jsou dostupná pouze pěšky, nejsou dovolena ani kola.

Na výšlap k jezerům je nejlépe vyrazit po žluté turistické značce ze Špičáckého sedla. „Žlutá“ vás dovede po pohodlné cestě až k Černému jezeru, které svou rozlohou 18,4 ha a hloubkou 39,8 m je největším a nejhlubším jezerem Šumavy. Stejně jako ostatní šumavská jezera vzniklo ve čtvrtohorách, kdy ustupující ledovec zahloubil do Jezerní hory (1348 m n. m.) tzv. kar, který se zaplnil vodou. Jezero je součástí přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero, vyhlášené již v roce 1911.  Za zmínku stojí technická památka přečerpávací elektrárna, postavená hluboko pod jezerem v údolí řeky Úhlavy v letech 1929-30. Byla to první přečerpávací elektrárna, vybudovaná na našem území.

Na další cestu se vydejte po červeně značené turistické cestě. Tento úsek již není tak pohodlný. Čeká vás balvanitá pěšina, stoupající prudce vzhůru do svahu. Asi po půl kilometru dojdete na rozcestí Na rozvodí. Je to místo, kudy prochází hlavní evropské rozvodí Labe – Dunaj. Vody Černého jezera odtékají Labem do Severního moře, vody Čertova jezera Dunajem do Černého moře. Od rozvodí pokračujte po, v tomto úseku již pohodlnější, „červené“, dovede vás už přímo k Čertovu jezeru. Rozloha 10,34 ha a hloubka až 36,7 m ho řadí na druhé místo ze šumavských jezer. Pozor!!! Je zde přísný zákaz koupání.

Pokud jste své auto zanechali na parkovišti na Špičáckém sedle, vraťte se tam od Čertova jezera po „žluté. Celková délka popsaného okruhu je necelých deset kilometrů

Zdatnější si cestou mohou odskočit i k nejvyššímu šumavskému vodopádu Bílá strž. Nachází se v údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m, jeho výška dosahuje 7 m. Od Černého jezera se tam dostanete po „červené“ – asi 4 km. Nevýhodou je, že vracet zpět k jezeru se budete stejnou cestou.

Čertovo jezero
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků