Výlet na Štramberk a okolí - Jeskyně Šipka, Šostýn, Bílá Hora...

Štramberk znají lidí po celé republice, a to díky oplatkám Štramberské uši jako odraz dějin. My vás provedeme jeho okolím, takže pak můžete říct, že nejen "uši", ale i krajina tu městečku sluší.

Štramberk

V podhůří Beskyd stál na skalnatém návrší hrad Štramberk. O vsi jsou zmínky již z roku 1211, pak v roce 1359 se uvádí pod hradem zpustošené město, že je ho třeba znovu vystavět. Kdo ho ale zpustošil, to nevíme, je dokonce možné, že tomu tak bylo mnohem dřív, v roce 1241 Tataři. Obyvatelstvo se tehdy uchýlilo na vrch Kotouč a Tatary spláchl velký déšť a místními protržená hráz rybníka. A z té doby je i tradice Štramberských uší, protože Tataři svým poraženým nepřátelům uši jako kořist uřezávali. Hrozná doba.

Panství Štramberk ztratilo svou samostatnost v roce 1533, kdy připadlo k Novému Jičínu. Pro kraj je důležité, že v roce 1912 byla založena zdejší betonárka.

Trasa - Šipka

Náš výlet začneme na vlakové stanici Štramberk.Snadno se sem dostanou také automobilisté, je to hned nad benzinovou stanicí. Vydáme se po naučné stezce Lašská - Štramberk kolem benzínky a pak ulicí Haničky k rozcestníku Botanická zahrada. Vydáme se k ní do starého lomu Dolní Kamenárka (zastavení 13), roste zde vzácná květena, jsou zde jeskyně a kamenný labyrint s amfiteátrem.

Pokračujeme dál po NS k lomu Horní Kamenárka (PP Kamenárka), ale zde nebudeme pokračovat po značkách, sejdeme západně do města. Záuliční ulicí se dáme od hotelu Gong vlevo s modrou a žlutou k rozcestníku. Odtud pak pokračujeme do vrchu Kotouč opět po NS, která dovede ke známé jeskyni Šipka, kde byla roku 1880 nalezena tzv. Šipecká čelist profesorem K. J. Maškou z Nového Jičína. Pokračujeme dál do vrchu, kde projdeme Národní sad s galerií soch a památníků osobností české historie. Na vršku Jurův kámen, kde je pomník B. Smetany, stával ve 13. a 14. století hrad neznámého jména. Přímo pod Jurovým kamenem se ve svahu kolem Mírové studánky rozkládala středověká ves, ovšem tam nedojdeme.

Štramberk:

Z vrcholu pokračuje po značkách, kdy můžeme nahlédnout přímo do ohromného vápencového lomu, do středu města. Zde projdeme náměstí a ve výstupu ke hradu můžeme navštívit Panoptikum a muzeum loutek. Dál na hradě vystoupáme na rozhlednu Trúbu. Pak od Hrstkovy chaty nejdeme po značkách, ale sejdeme ke kostelu sv. J. Nepomuckého. Na náměstí je další muzeum Novojičínska a Zdeňka Buriána.

Podle kostela dojdeme do ulice Kopec, zahneme vpravo a ulicí Bělohorskou vystoupáme opět ke značkám NS u lípy Panny Marie.

Bílá hora:

Od rozcestníku se můžeme dát do vrchu po značkách v serpentinách, ale i rovnou po hřebenu. Na vrcholu Bílé hory ve výšce 557 v roce 2001 byla postavena telekomunikační věž s rozhlednou, kam schody obtáčí středový sloup do výšky 26 metrů. Výhled je na Beskydy a Hostýnské vrchy, Novojičínsko, Oderské vrchy a Ostravskou pánev.

Kopřivnice:

Přejdeme přes vrchol na rozcestí s modrou značkou a jdeme dál s dvojím značením až k zajímavé přírodní památce Váňův kámen, což je skalní útvar z jurského vápence. Sejdeme dál do Kopřivnice a po hlavní cestě k muzeu Fojtství, kde se můžeme seznámit se životem v minulých časech a s něčím i o městě a hradu Šostýnu, který také navštívíme.

Za muzeem se značkami odbočíme vpravo, ale na rozdíl od nich pak jdeme rovně do Štramberské ulice a po ní vpravo. Za restaurací Pod kaštany zahneme vlevo do Hřbitovní ulice, ale u mostu se nedáme rovně ani vlevo po ulici Jilemnického, ale pěšinou proti toku potoka Kopřivničky. Podejdeme po tratí a Havlíčkovou se dostaneme do ulice Pod stadiónem. Na jejím horním konci opět narazíme na značky NS Lašská - Kopřivnice a žluté.

Brdy:

Po značkách zahneme vpravo a lesem vystoupáme kolem Jasníkové studánky na vrchol Brdy 467 m. Zde stojí od roku 2012 dřevěná rozhledna se 45 schodů, které nás vyvedou na plošinku s výhled na Kopřivnici, Bílou horu a blízké okolí.

Šostýn:

Z vrcholu pokračujeme dál po značkách NS zalesněným hřebenem a kolem bývalé Hradní studánky dojdeme kolem Podhradního rybníka na zříceninu hradu Šostýn. Hrad byl založen na konci 13. století, ale nepřežil husitské války. Dnes je hrad prozkoumávaný a na konzervovaný.

Cíl:

Hrad opustíme kolem rybníčku vlevo po žluté, ne tedy po NS. Sejdeme na nám již známou cestu v Kopřivnici u koupaliště a jdeme stejně, ale obráceně, až k restauraci Pod kaštanem. Zde se dáme vlevo po Štramberské ulici, která nás dovede bez problémů k zastávce Štramberk.

Trasa měří 14 km, ale věříme, že vás neodradila její poměrná složitost, spousta křižovatek, značených i neznačených cest. Z důvodů náročnosti na orientaci nedoporučujeme cestu pro cyklisty. Nejnižším bodem trasy je křižovatka u Fojtství 332 m, nejvyšším pak Bílá hora 557 m, ale celkově nastoupáme asi 700 metrů, takže jde o kopcovitější výlet.

Šostýn
Bílá Hora
Štramberk
Jeskyně Šipka
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků