Výlet okolo Děčína - Muří skály, Papertův vrch, Pastýřská stěna.

Obejít Děčín není na jeden výlet, proto berme název jen jako místo určení. Děčín nabízí mnoho pro turisty, kteří ujdou více kilometrů za den, i rádobyturisty, kteří všude dojedou autem. Ve městě je spousta památek, i když mnohé byly vcelku v nedávné době zbořeny, jiné zas byly opraveny. Vše však na jeden článek také není, proto se věnujme severozápadnímu okraji Děčína.

Start - cesta k ZOO v Děčíně.

Trasu výletu začneme na děčínském hlavním železničním nádraží, protože to najde, nebo se zeptá, každý návštěvník i obyvatel Děčína. Tady ale není žádný turistický rozcestník, proto se budeme zpočátku řídit názvy ulic. Před nádražím se dáme severně po ulici Čsl. mládeže a před muzeem se dáme vlevo Tržní ulicí. Mineme Husovo náměstí a nad Katastrálním úřadem zahneme vpravo a přes Teplickou dojdeme k synagoze. Nad ní zahneme vpravo a Žižkovou dojdeme na parkoviště před zoologickou zahradou. Ta samozřejmě stojí za návštěvu, ale ta je mimo trasu.

Bělá:

Před ZOO se dáme pěšinou vlevo a podle oplocení a dál ve stejném směru dojdeme až na červenou značku. Ta nás provede nádhernou skalnatou částí Pastýřské stěny, tím se ale nemyslí jen známá vyhlídková restaurace, ale širší skalnatá oblast kolem děčínské ZOO. Značka pak klesne do místní části Žlíbek a dál k Terezínskému rybníku. Za jeho hrází odbočíme ze značky vpravo do Saské ulice a proti toku Bělského potoka dojdeme do Nové Bělé jako poslední výspy intraviánu Děčína.

Muří skály:

Z Nové Bělé pokračujeme lesní silničkou stále vzhůru do nádherného skalnatého údolí pod Muřími skalami, resp. pod návrším Falter. Je zde spousta horolezeckých věží, ale my je sledujeme zatím jen od úpatí. Vystoupáme na náhorní plošinu u Maxiček, tedy u Rybníka u Zotavovny (zast. autobusu).

Papertův vrch:

Od Zotavovny po silnici vpravo dojdeme na žlutou značku, po které pokračujeme podél toku potoka Ostružník. Dojdeme až k lesnímu přístřešku, kde značka odbočuje s potokem vpravo, ale my pokračujeme rovně již opět po neznačené lesní cestě. Vystoupáme k rozcestí se čtyřmi cestami před námi, jdeme druhou zprava či třetí zleva. Cesta se zlomí vpravo a pak vlevo a na dalším odbočení se stále držíme na hraně skalních stěn Papertova vrchu. I zde najdeme věže (Tlustá jehla, Hradní kužel atd.), pěkné vyhlídky atd. Stále se držíme na horním okraji cest, až je celé projdeme a dostaneme se na hranu hřbetu na východní straně návrší.

Pastýřská stěna:

Na hřbetu máme dvě možnosti, buď odbočíme prudce vpravo a serpentinově klesneme na zelenou značku od Horního Žlebu, nebo se na ní dostaneme přímo po hraně hřbetu. V každém případě se na zelené dáme vpravo a přes železniční trať se dostaneme na ulici Labské nábřeží. Kolem pověstného Hladového kamene, který je vidět za velkého sucha, se dostaneme na levobřežní konec Tyršova mostu. Zde na turistickém rozcestí přejdeme na červenou, která nás vyvede k restauraci Pastýřská stěna, o které jsme se již zmínili. Romantická restaurace v podobě hrádku byla na exponovaném místě s překrásným výhledem na Děčín dokončena v roce 1905.

Cíl:

Od restaurace nepůjdeme po příjezdové cestě, ale po pěšině jižně, která nás dovede na horní konec Resslerovy ulice. Zde ale zahneme vlevo a klikatě sestoupíme do nám již známé ulice Čsl. mládeže, kterou dojdeme podle muzea zpět k nádraží.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je start u nádraží 129 m, nejvyšším Zotavovna u Maxiček 412 m, ale celkově nastoupáme 687 metrů, což dává výletu punc horský, ale je to po pěkných cestách. Trasu nedoporučujeme cyklistům, protože za řídítky ve složitějším terénu těžko oceníte krásu krajiny.

Další výlet v okolí Děčína zde: Odkaz.

Maxiček
Terezínský rybník
Papertův vrch
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků