Kousek za hranice Českého ráje - Krnsko, Málkov, Niměřice, Nový Stránov

Český ráj nabízí desítky možností turistických tras, ale dnes nenabídneme nějaký známý cíl, ale vydáme se do okolí Mladé Boleslavi. Výlet není náročný, vede turisticky méně navštěvovanou oblastí a je také určen pro milovníky památek.

Krnsko:

Obec Krnsko leží 50 km jihozápadně od Mladé Boleslavi na pravém břehu Jizery. Celá tato oblast je osídlená velmi dlouho, dodnes tu jsou zbytky hradišť a mnohých středověkých hradů a tvrzí. Krnsko již v polovině 14.století bylo samostatným statkem s tvrzí. Na jejím místě v Horním Krnsku stojí pěkný, dnes soukromý, zámek s věží s cibulovitou bání. Původní románský kostel byl zbořen a nahrazen barokní stavbou v roce 1787.

Start - Nový Stránov:

Výlet začneme na místní vlakové zastávce a jdeme po červené a žluté značce, automobilisté ať raději zastaví u kostela, kolem kterého vede trasa. To již stojíme pod mohutným Stránovským viaduktem, železobetonovou stavbou z roku 1924 o délce 152 m a výšce 27 m, oblouky mají rozpětí 28 metrů.

Pod viaduktem se odpojíme od červené a pokračujeme již jen po žluté na zámek Nový Stránov. Základem zámku je gotická tvrz ze 14. a hrad z 15. století. Pak objekt prošel renesanční přestavbou a romantickou úpravou na konci 19. století. Dnes je zámek soukromý, přístupný veřejnosti a pořádají se zde mnohé kulturní akce.

Málkov:

Z Nového Stránova (hrad Starý Stránov stojí na protějším břehu Jizery) sejdeme neznačenou lesní cestou do Dolního Krnska. po silnici se dáme vlevo a za autob. zastávkou Strenice odbočíme na místní komunikaci vpravo do Horní Krnska. Zde si prohlédneme pěkný zámek, který ale přístupný není. Od zastávky autobusu se dáme západně, ne po silnici, projdeme kolem hospodářských budov zámku a pokračujeme polní cestou na křižovatku. Zde se dáme vlevo a sejdeme opět na údolní silnici. Po té jdeme vpravo do Podčejk. Jde o velmi starý mlýn a stály zde dva hrady. Málkov ze14. a 15.století na ostrožně nad penzionem Lovecký zámeček Podčejk, je však značně zarostlý. Na druhé straně údolí nad bývalým mlýnem jsou za oplocení obory zbytky rozsáhlého hradu a kostela sv. Kateřiny, bohužel obojí nepřístupné.

Niměřice:

Pokračujeme dál po silnici do obce Strenice.Ta je také připomínaná ve 14.století, kostela sv. Bartoloměje se připomíná r. 1362 a u vchodu jsou zachovány čtyři náhrobky z pol. 16. století, kostel je dnes barokní, pěkná je i sousední fara z r. 1739. Asi 150 metrů za autobusovou zastávkou odbočíme vlevo a vystoupáme lesem k Velkým Horkám. Zdejšímu hospodářskému dvoru dominuje věž středověké tvrze, zbytky paláce jsou v sousedních hospodářských budovách.

Od dvora se dáme po silnici jižně a hned vpravo a kolem hřbitova dojdeme do Niměřic. Zde stojí za pozornost pseudorománská kaple P. Marie z roku 1864 a naproti pěkný zámek s věží, ale nepřístupný.

Cesta zpět:

Od zámku sejdeme lesem přes těleso bývalé želez. tratě do chatové oblasti a podle Strenického potoka dojdeme do Strenic. Za prvním domem se dáme vlevo a za potokem vpravo kolem aut. zastávky a podle potoka ke strenickému kostelu. Za kostelem odbočíme z hlavní silnice na místní komunikaci vlevo a pak dále po silnici kolem odbočky do Řehnic do Horního Krnska. Z křižovatky jdeme dál po silnici až na žel. zastávku Krnsko, automobilisté sejdou pod most ke kostelu.

Trasa maří 14 km, nejnižším místem je Strenický potok pod viaduktem 200 m n.m., nejvyšším Niměřice 285 m, celkově se po malých kouscích nastoupá 400 metrů. Trasu lze projet i na kole, ale není vhodná pro časté odbočování a zastávky.

Záměk Niměřice
Niměřice
Zámek Nový Stránov
Stranovský viadukt
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků