Výlet pod Orlickými horami v okolí Kostelce nad Orlicí. Erbenka, Vrbice, Doudleby

Oblast Orlických hor je většině turistů, kteří milují hory, dobře známá. Dnes se ale vydáme v podhůří na nenáročnou trasu, po které ale poznáme mnoho zajímavých věcí.

Kostelec nad Orlicí:

Nejstarší záznam hovoří o smrti Jana z Vartenberka, muže statečného a znamenitého bojovníka, v roce 1316 při dobývání pevnosti kostelní blízko Hradce, která se nazývá Kostel. A dnes se mu jmenuje Kostelec. Ale je zajímavé, že tu asi žádný hrad nestál, jen opevněný kostel. Kostelec je městečkem již od roku 1341 a do 17. století patřil k panství Potštejn. Roku 1746 koupil Potštejn slezsky podnikatel hrabě Harbuvalovi de Chamaré, známý z Jiráskovy knihy Poklad.

Na náměstí Fr. Palackého se nachází několika význačných měšťanských domů, Mariánský sloup z roku 1707, novogotický Sloup Nejsvětější Trojice z roku 1874 a empírová kašna z počátku 19. století. Stará radnice z roku 1574 byla barokně a klasicistně přestavěna. Nová radnice byla postavena v roce 1887. Kostel sv. Jiří je barokní z let 1769 až 73, hřbitovní kostel sv. Anny je raně barokní z let 1686 až 91. Kostel J. A. Komenského, renesanční z let 1580 až 86, byl původně modlitebnou Českých bratří. Empírový Nový zámek z let 1829 až 35 má kolem sebe krásný park a uvnitř bohatě vybavené místnosti. Starý zámek, původní tvrz, byl postaven před rokem 1620, jako zámek po požáru roku 1668.

Erbenka:

Po prohlídce města se vydáme na cestu, a to po červené od kostela sv. Jiří . Přejdeme přes železniční trať i přes Divokou Orlici a dojdeme ke kapli Navštívení Panny Marie z roku 1879 na místě kaple z roku 1687. Od kaple stoupá křížová cesta, kterou dojdeme k Památníků sportovců v podobě velkého kamene. To jsme vystoupali na návrší nad řekou a po jeho hraně se stočíme k východu k pomníku Erbenky, což byla slavná borovice zašlá v roce 1934. Mimochodem kráčíme po zvláštní dlážděné štětové cestě, která vedla do zdejších lomů.

Rozhledna Vrbice:

Pokračujeme dál po červené a po horní hraně lesoparku Lipová stráň dál přes Suchou Rybnou s kapličkou z roku 1912. Pak po silnici a jedné zkratce vystoupáme k rozhledně Vrbice. Návrší se jmenuje Kastel, dříve Na kostele, kóta 445. Dřevěná rozhledna otevřená v roce 2006 má dvě plošiny, ve výšce 11 a 25,5 metru a můžeme vidět Vysočinu, Krkonoše, Orlické hory a za dobré viditelnosti i Jeseníky.

Doudleby:

Od rozhledny pokračujeme po červené kolem penzionu Pod rozhlednou s možností občerstvení, přes Vrbice k její části Draha. Zde se odpojíme od červené značky a severovýchodně po místní komunikaci dojdeme k poslednímu stavení čp. 29. Po pěšině za domem klesneme zalesněným srázem k další samotě V Sádkách. Pokračujeme zhruba k severu do osady Vyhnánov, kde však za první usedlostí zahneme vlevo po místní komunikaci a dojdeme do Příkaz. Zde narazíme na modrou značku, která nás dovede do Doudleb. Hlavní památkou obce je nádherný renesanční zámek ze 16.století, celý ozdobený sgrafity. Dnes je v soukromých rukách, ale je přístupný veřejnosti, určitě ho navštivte.

Cíl v Kostelci:

Vrátíme se po značce za řeku a kolem evangelického kostela jdeme rovně Fügnerovou ulicí podél řeky. Ulice se změní na pěšinu, kterou dojdeme k přístřešku na žluté značce. A po té se již dostaneme kolem Seykorovy studánky, přes splav a kolem areálu koupaliště zpět do Kostelce.

Trasa měří 14 km, nejnižším bodem je most přes Divokou Orlici v Kostelci, nejvyšším je rozhledna Vrbice (438 + 25,5 metru n.m.). Trasa je snadná, pro cyklisty upozorňujeme na lesní klesání mezi Vrbicí a Vyhnánovem.   

Rozhledna Vrbice
Zámek Doudleby
Nový zámek v Kostelci nad Orlicí
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků