Výlet v okolí Chotěbuze, Albrechtice, Archeopark - Výlet v podhůří Beskyd

Dnes se vydáme na výlet v kraji Beskydském, ovšem nebude to v horách, ale v širém podhůří, v rovinách poblíž Českého Těšína. Start si dáme u nádraží v Chotěbuzi, u silnice 1. třídy č. 67 z Karviné do Chotěbuze a Českého Těšína.

Od rozcestníku u nádraží vychází jen jedna zelená značka, a tou se dáme. Sejdeme z hlavní silnice a za posledními stavbami vpravo a rybníčkem vlevo dojdeme k betonovému předválečnému bunkru. Pak pokračujeme silničkou až na rozcestí Chotěbuz - obora, hájovna. Zde odbočíme vlevo a jdeme po žluté silnicí, ulicí K Oboře. Na křižovatce mezi domky odbočíme ze žluté po ulici Pod Zbrojnicí a tou dorazíme skutečně k hasičské zbrojnici. O tu nám ale v tomto místě nepůjde, stojíme totiž před velmi historickým místem, zámkem a zbytkem starého středověkého dvora, 10 metrů vysokou hláskou. Není to zbytek hradu, ale opevněného dvora připomínaného již roku 1229. Zámek tu je od 16. století, i když prošel pozdějšími přestavbami.

Albrechtice:

Za zámkem pokračujeme ulicí Na Šancích, za posledními domky zahneme vlevo, přejdeme louku a lesíkem klesneme k říčce Chotěbuzce. Přejdeme přes ní a pokračujeme Chotěbuzskou ulicí, až dojdeme na křižovatce s Mikulovou ulicí na zelenou značku. Po ní pokračujeme severozápadním směrem na rozcestí v Albrechticích, kde kousek za školou stojí dřevěný kostel sv. Petra a Pavla z roku 1766. Kostel je dlouhý 17 metrů a věž vysoká 18 metrů. Jde o velmi vzácně dochovaný kostel a dodnes se v něm slouží mše, byť jen většinou dvakrát ročně.

Archeopark:

Od kostela se vrátíme na rozcestí Albrechtice, odkud pokračujeme po neznačené cestě severně (vlevo) se jménem Osvobození. Přejdeme Chotěbuzku a na další křižovatce zahneme vpravo do Pasecké ulice. Procházíme teď osadou Paseky a opět dojdeme na zelenou značku, po které pokračujeme, ale směr nezměníme. Značka nás vede pak lesem na lesní silničku, se kterou vystoupíme mezi domky v ulici Myslivecká. tady pozor, zahneme sice vlevo po asfaltce, ale po kraji lesa zahneme na lesní cestu vedoucí vlevo za domky. Pak touto cestou jdeme stále rovně přes různá rozcestí, stále zhruba na východ. Po jednom kilometru, kdy již cesta vstoupí do úzkého údolíčka, přijdeme na křižovatku v podobě kříže, kde se dáme vlevo. Po 350 metrech rovné cesty na další křižovatce zatočíme vpravo a opět jdeme stále rovně, až dojdeme k Archeoparku.

Rekonstrukce hradiště stojí skutečně v místech starého osídlení, žili tu Keltové v letech asi 800 až 400 př. n. l. a pak to bylo hlavní sídlo Holasiců od poloviny 8. asi do konce 11. století, kdy byl vybudováno hradiště dnes v polském Těšíně.

Cíl, nádraží Chotěbuz:

Po prohlídce hradiště a dalších atrakcí v okolí, zejména Rybího domu s obřími akvárii s našimi i zahraničními rybami, restaurací, ale také jsou tu dřevěné sochy, se již vydáme do cíle, tedy jihovýchodně proti toku Loucké Mlýnky. Do cíle je to pak již jen 800 metrů.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je přechod Chotěbuzky u Pasek 246 m n.m., nejvyšším pak zámek Chotěbuz 351 m, celkově vystoupáme asi 300 metrů, výlet lze pokládat za rovinný. Lze ho proto snadno zvládnout i na kole, jen pozor na lesní úseky. 

Kostel Albrechtice
Zámek Chotěbuz
Archeopark Podobora - Český Ťěšín
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků