Šumava-Železná Ruda

 

Prvními osídlenci byli ve třináctém století strážci hranice. Vlastní historie města začíná až v šestnáctém století, kdy zde byla nalezena bohatá ložiska hnědele.

Období sto padesáti let, kdy se zde ruda těžila a zpracovávala, patřilo k období rozkvětu kraje. Nebyli to pouze horníci, kteří rudu těžili, doly přinesly obživu pro další řemeslníky. Ruda se zde tavila a zároveň se zde železo v hamrech dále zpracovávalo na nářadí nebo železné pruty, určené k dalšímu prodeji. Ke zpracování bylo potřeba dřevo, které těžili dřevorubci. Ze dřeva uhlíři pálili uhlí a kolomazníci vyráběli kolomaz na mazání pohyblivých částí hamrů. Z té doby se zachovalo několik místních názvů – Železný potok, Červené jámy, Hamry.

Vytěžením zásob železné rudy období rozkvětu neskončilo. V okolí Železné Rudy se nacházela i ložiska křemene a vápence, byl zde i dostatek dřeva k výrobě potaše (vyrábí se vyluhováním dřevěného popela) a tak si v první polovině sedmnáctého století hrabě Jindřich Nothaft z Wernecku zažádal o povolení k zakládání skláren. Vznikla zde řada hutí, např. na Normankách, v Gerlově Huti, pod Čertovým jezerem, na Hůrce, v Alžbětině. Alžbětínská sklárna se stala jednou z největších na Šumavě, vynikala zejména tabulovým sklem. K postupnému útlumu docházelo od první poloviny devatenáctého století, kdy byly zásoby křemene téměř vyčerpány a vzrostla i cena dřeva, tzn. velmi se zvýšily náklady na výrobu. Místní sklárny již nemohly konkurovat těm z vnitrozemí, které využívaly levnou železniční dopravu a levné černé uhlí.

V té době se zde začínal rozvíjet turistický ruch, který trvá dodnes. Přínosem k rozmachu turismu se stala výstavba železniční tratě Deggendorf – Plzeň a výstavba společného hraničního nádraží v roce 1877, které je od roku 1991 znovu v provozu. V současné době je Železná Ruda vyhledávána rekreanty a turisty celoročně. V letním období zde obdivují panenskou přírodu a historické památky. Na jednodenní pěší výlet se odtud můžete vydat např. k nejznámějším a nejkrásnějším jezerům na Šumavě, a to k Černému a Čertovu. V zimě zde návštěvníci najdou řadu sjezdovek různých obtížností. Pro běžkaře je zde připraveno přibližně 100 kilometrů upravených běžeckých stop.

Železná Ruda.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků