Výlet v okolí Teplic nad Metují - tip na rodinný výlet.

Dnes se vydáme na cestu po okolí Teplic nad Metují, ale nepůjdeme do zdejších skal, kam by asi většina lidí zamířila, ale vyrazíme k hranicím s Polska a na cestě navštívíme některá zajímavá místa.

Teplice nad Metují budou tedy našim startem, a to jako obvykle to bude na náměstí u rozcestníku turistických tras, nedaleko městského úřadu a informačního centra. Dáme se po červené k severu po Horní ulici kolem kostela sv. Vavřince a jdeme pak Čapkovou ulicí. Vyjdeme za město a podél potůčku a loukami dorazíme k Novému Dvoru. Vystoupáme do zalesněného sedla mezi Mračným vrchem (587 m) a Studánkou (624 m), kde červenou opustíme a údolím klesneme k severu až na vrstevnicovou cestu, po které se dáme vpravo. Asi po 200 metrech dojdeme k betonovému bunkru z roku 1936, který měl chránit prostor horních Vernéřovic.

Od bunkru se dáme vrstevnicovou cestu zpět, ale nevystoupáme zpět do sedla, ale pokračujeme k severozápadu, až narazíme na námi dříve opuštěnou červenou značku. Pak po ní lesem dojdeme k Vernéřovické studánce.

Vernéřovice:

Obec Vernéřovice, dříve u Německé Vernéřovice, vznikla zřejmě v 2. polovině 13. století, ale je uváděná roku 1351. Z významných staveb tu je Dientzehoferův kostel z let 1719 až 1720. Poutním místem lidí z okolí byla ale za obcí novogotická poutní kaple Panny Marie Pomocné z let 1892 až 1894 s Křížovou cestou. Byla postavena nedaleko studánky v místech tzv. Vernéřovického zázraku.

Pomník smíření:

Od rozcestí u kostelíka se nyní dáme po žluté značce a dojdeme do sedla pod Bukovou horou (638 m) nedaleko polských hranic. Odkud se odbočkou dostaneme k Památníku smíření z roku 2002, jehož autorem je Petr Honzátko.

Teplice - cíl:

U pomníku opustíme značky a pokračujeme jihozápadně po okraji lesa a na jeho špici odbočíme luční cestou vpravo. Přejdeme lesíkem severním úbočím výšiny a vstoupíme do údolí potoka Bučnice. Další luční cesta vede nad jeho pravým břehem a pak stoupne výš vpravo pod hranici lesa na úbočí skalnatého vrchu Lada (623m). Zde se stočíme k jihu kolem mohutného stromu s křížkem a podél lesa dojdeme na silnici z Adršpachu do Teplic.

Můžeme pokračovat po silnici, ale určitě bude milejší, když půjdeme po méně frekventovaných cestách. Proto přejdeme přes potok a hned odbočíme vlevo na silničku do Horních Teplic. Jdeme takřka po kraji lesa, a když jeho okraj se stočí vpravo, na špici si můžeme prohlédnout další z předválečných bunkrů. Tady cesta vede vpravo od vysokého napětí, pak projdeme pod ním, ale na křižovatce před prvními domy Horních Teplic odbočíme vpravo a sejdeme k zemědělským objektům a pod nimi na značky modrou a žlutou. Ty nás dovedou již zpět do centra Teplic nad Metují.

Trasa měří 14 km, převýšení je vcelku nevýznamné, od nejnižšího místa na startu 470 m n.m. po 601 metrů pod Bukovou horou. Celkově po trase nastoupáme asi 400 metrů. Trasa je vhodná o pro cyklisty, zvládnou ji na kolech i menší děti.

Bunkr nad Vernéřovicemi
Pomník smíření
Vernéřovická Studánka
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků