Na vrchol Radhoště z Dolní Bečvy

Symbolem Beskyd je Radhošť, to asi nemusíme nikomu vykládat. Jde o jednu z našich tisícovek, má výšku 1129 metrů nad mořem. Příjemné na ní je, že jde o holý vrchol a tím pádem nám skýtá jeden z nejkrásnějších pohledů na panoráma Beskyd. Ale jsou vidět i Tatry, a nejen ty, které jezdí v údolí po silnicích, ale i ty Západní. A nemyslete si ale, že se na horu dostali první turisté, naši slovanští předci této hoře dali mýtický význam a pořádali zde také své obřady, ve kterých pěli chválu na boha Radegasta, který jim pak umožnil bohatou sklizeň, hojnost dobytka a všeho pohostinství.

Dolní Bečva:

Jedním z východisek na Radhošť je i Dolní Bečva. Nemůžete zde využít žádné lanovky, jen svých nohou, ale hora pěšky dobytá má úplně jiné kouzlo, než když se na ni dostanete lanovkou a dokonce někdy i autem. Dolní Bečva se rozkládá v údolí Rožnovské Bečvy 4 km východně od Rožnova pod Radhoštěm. Prochází jimi silnice 1. třídy č. 35 z Rožnova na státní hranice v Bumbálce.

Historie:

První zmínka o vsi je z roku 1597, od roku 1610 jde již o samostatnou obcí. Šlo vždy o pasekářskou obec s neúrodnou půdou vhodnou tak leda k pasení. V 17. století různá povstání, barbarské nájezdy Tatarů a Turků, to bylo asi to nejhorší, co mohlo vesničany potkat. Jenže tu byla všude přítomná bída, až v 19. století možnost obživy v manufakturách a také stěhování do zámoří začalo měnit zdejší život. Zde vznikly vodní elektrárna, pila, výroba cementového zboží, dřevěného uhlí a loukotí, v okolí byly i sklářské hutě. Za 2. světové války byla Dolní Bečva základnou protifašistického odboje, v roce 1944 zde bylo popraveno 5 odbojářů a další zahynuli v koncentračních táborech.

Památky:

Do katastru obce patří i vrchol Radhoště s kaplí sv. Cyrila a Metoděje i sochou Radegasta. V centru obce dominuje kostel sv. Antonína Paduánského s farou. K památkám se řadí i kaple Panny Marie Bolestné v Horním Rozpitém a také dřevěná zvonice na Pavlově lúce.

Výlet - Radhosť:

Start našeho výletu opět najdeme v centru obce, u turistického rozcestníku u autobusové zastávky. Zde si vybereme zelenou značku vedoucí na Radhošť. Tady asi nenastane žádný problém, protože značka nás dovede k hlavnímu cíly, na hřeben a vrchol Radhoště. Po cestě přijdeme hřeben Kamenného, mineme studánku Na sídle a dojdeme na rozcestí Radhošť- hřeben. Pokud mám dostatek sil a času, můžeme odbočit vpravo a kolem sochy Radhoště dojít až na Pústevny, jsou to 3km tam a sem.

Radhošť:

Na rozcestí na hřebenu Radhoště zahneme vlevo a po kilometru dospějeme na vrchol. Stojí zde kaple s monumentálním sousoším sv. Cyrila a Metoděje od A. Poláška, který je autorem i nedaleké sochy Radegasta. Podle počasí a dní doby se pokocháme pohledem a vlastně můžeme vyrazit na cestu zpět.

Černá hora:

Z vrcholu Radhoště se dáme po červené a modré přes Velkou Polanu (981 m) po hřebeni na Černou horu. Jde o to, že kráčíme stále po hřebeni a v místech, kde se značka stáčí vpravo, my jdeme po neznačené cestě dál po hřebeni. Vyjdeme před nepatrnou vyvýšeninu (901 m),ale teď pozor! Hlavní hřeben se stáčí vlevo, ale my si držíme směr jih a začneme klesat zalesněnou strání stále jižním směrem. Lesní cesta nás dovede na silničku a turistické rozcestí u chaty Mír.

Cíl v Dolní Bečvě:

Přímo od rozcestí, ostatně jde jen o jednu žlutou značku, pokračujeme v klesání podle lesa a lesem pak po vcelku nevýrazném hřbetu klesneme do Dolní Bečvy.

Trasa měří 14 km, ale počítejme s tím, že výškový rozdíl startu a Radhoště je 700 metrů. Trasa proto není vhodná pro cyklisty, i když nejde o kvalitu cest, ale jen o výškové stoupání.

Centrum Dolní Bečvy
Dolní Bečva
Vrchol Radhoště
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků