Rodinný výlet v Orlických horách - Výrov, Klopotovské údolí, Vaňkova skála, Slavoňov

Nové Město nad Metují patří mezi nejkrásnější městečka v naší zemi. Kdo ho zná, tomu se takové věci nemusejí vykládat, a ti ostatní se mohou sami přesvědčit. Okolí města nabízí široké možnosti různých aktivit. Nové Město je zejména turistickým východiskem do Orlických hor, ale my se vydáme do údolí, a věřte, že nebudete litovat.

Poloha a doprava:

Nové Město nad Metují se nachází 27 km severovýchodně od Hradce Králové a 7 km jižně od Náchoda. Řeka Metuje zde mění směr, přitéká od severu a stáčí se k západu, kde v Jaroměři vtéká do Labe. Město leží na silnici 1. třídy č. 14 od Náchoda do Rychnova nad Kněžnou, ale také na silnici 285 z Jaroměře do Olešnice v Orlických horách. Městem prochází také železniční trať z Náchoda do Týniště nad Orlicí.

Historie:

Město s hradem založil Jan Černický z Kácova kolem roku 1500, po požáru v roce 1526 bylo celé město do poloviny 16. století vystavěno v jednotném duchu za Vojtěcha z Pernštejna. Město si zachovalo renesanční ráz do dnešních dnů, i když některé části byly rekonstruovány. Demoliční snahy se vybyly na branách a opevnění, takže se dochovala jen část hradeb a věž Zázvorka s branou. Město se proslavilo výrobou hodinek značky Prim.

Památky:

Nové Město je památkovou rezervací, stojí zde zámek, kostel Nejsv. Trojice, mariánský sloup z roku 1696, stará radnice, na předměstí stojí bývalý klášter s kostelem Narození P. Marie s roku 1767 a hřbitovním kostelem z roku 1582.

Výlet - Výrov:

Od rozcestí Pod branou na jihu pod historickým jádrem se vydáme po červené k Sepskému mostu, kde zahneme vlevo a lesem vystoupáme ke zřícenině hradu Výrova. Původní jméno hradu není známé, ale určitě zde stál daleko dřív než Nové Město. Dochovaly se zbytky zdiva, mohutné štítové zdi a příkop. Od hradu je překrásný výhled na Nové Město.

Klopotovské údolí:

Jedním z častých cílů u Nového Města nad Metují je Klopotovské údolí. My se do něho vydáme od hradu Výrova.Kolem Juránkovy vyhlídky přejdeme na silnici do Blažkova a jdeme po ní vpravo dolu, ale asi po 200 metrech přejdeme vpravo na zkracovací pěšinu. Tou dojdeme do údolí Bohdašínského potoka a na žlutou značku, kterou se vydáme proti vodě potoka.

Atrakcí údolí jsou zejména malé obory s ochočenou lesní zvěří, na začátku s divokými prasaty. Ta se nechávají krmit i drbat. Dále je zde voliéra s ptáky: koroptvemi, perličkami a krocany a jsou tu i jeleni lesní.

Jdeme dál údolím kolem zajímavých skalních útvarů, třeba Čertova šlápota je hladký balvan v potočišti s prohlubní připomínající otisk kopyta. Opodál je i Čertova jeskyně. Kolem Lesní studánky dojdeme k Mertově díře, což je ústí stříbrného dolu z 15. století.

Vaňkova skála:

Asi 100 metrů za Mertovou dírou odbočíme ze žluté vpravo na stoupající pěšinu a vyjdeme až na náhorní rovinu, kde se dáme po okraji svahu vlevo. Cesta mírně stoupá skoro východně až na roh louky. Zde zahneme na lesní cestu vlevo a stočíme se opět k východu, jen nesmíme na rozcestí vyjít na louku nad námi, protože cesta nás svede do údolí na soutoku Bohdašínského potoka a potoka od Vanovky. Místu dominuje Vaňkova skála s jeskyní pod převislou skálou, kde kdysi tábořili cikáni, dnes již jen trampové.

Slavoňov:

Od Vaňkovy skály se dáme podél Bohdašínského potoka, což je tok severnější. Cesta stoupá severovýchodně a pak kolem polí a sadů vstoupí do Slavoňova. Zde si prohlédneme dřevěný kostel sv. Jana Křtitele z roku 1553 se zvonicí, márnicí a kamenným křížem. Do kostela pokračujeme po žluté zpět do Klopotovského údolí.

Libchyně:

Jdeme opět údolím, jeho horní částí. Na konci asi 200 metrů dlouhé podélné louky však jdeme rovně, když žlutá odbočí vlevo. Vystoupáme lesem na louku nad námi a po cestě dorazíme do Blažkova. Na silnici se dáme vpravo a na konci vsi odbočíme na Mezilesí. Za zemědělskými budovami odbočíme u křížku vlevo a u lesa opět vlevo a lesní silnička nás dovede do Libchyně.

Rezek:

Podle potoka v Libchyni vede zelená značka, po které se dáme podle toku potoka. Po soutoku s potokem od Blažkova asi po 100 metrech odbočíme vlevo a asi po 50 metech vpravo po vrstevnici. Lesní cesta za chvilku dorazí na modrou značku, po které dojdeme k bývalým lázním Rezek. Dnes je zde restaurace, kaplička, pramen, idylka.

Cíl v Novém Městě:

Od Rezku sejdeme po zelené k Pavlátově louce a pokračujeme po zelené až do Nového Města.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je Metuje v Novém Městě (292m), nejvyšším cesta před Libchyní (436), celkové ale nastoupáme asi 500 metrů. Trasa je vhodná i pro zdatnější cyklisty, jen je třeba při větší rychlosti dávat pozor na orientaci.

Kostel Slavoňov
Mertova díra
Výrov
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků