Z Rybniště do Rybniště, to je přece krása - tip na výlet s dětmi

Rybniště nepatří k centrům turistiky v Lužických horách, ale má velkou výhodu, že se zde sbíhají železniční tratě od Děčína, Rumburku, Varnsdorfu a od České Lípy. Když připojíme, že tudy prochází silnice č. 264 od Varnsdorfu s napojením na silnici 1. třídy č. 9 od Svoru do Rumburku, a dál na Chřibskou, Českou Kamenici, případně sem vede silnice č. 263 od Krásné Lípy a Rumburka, je sem vynikající spojení.

Historie:

Místní část Chřibská Nová Ves se zmiňuje roku 1475 , v roce 1715 se připomíná na místě vypuštěného rybníka osada Rybniště. Žili zde zemědělci a vedle obvyklých řemesel i tkalci a niťaři. Důležitost obce stoupa zprovozněním železniční tratě. Zdejší sklárna založená v roce 1873 se zaměřila se na výrobu osvětlovacího skla. Z dalších provozů zde byla velká parní pila založena roku 1890, tkalcovna s barevnou a niťárna.

Na katastru obce jsou dva rybníky, Velký, který je s 46 ha největší rybník na okrese Děčín, a Školní, a vodní nádrž Chřibská s 13,8 ha.

Památky:

Z původního rybníka, na jehož místě obec vyrostla, se dochovala hráz s mohutnými lípami. Dominantou obce je secesní kostel sv. Josefa v let 1909 až1911. Dále tu stojí kaplička z roku 1775 tzv. “Tříkrálová” s obrazem “Klanění tří králů”, která stojí na rozvodí mezi Severním a Baltským mořem.

Výlet - Široký vrch:

Trasu začneme u kostela, nedaleko zastávky autobusu. Dáme se po červené k nádraží a dál k Farské kapli s nedalekým upraveným pramenem. Pak již dojdeme na rozcestí Pod Kočičákem, kde využijeme žlutou značku. Ta nás provede po vrcholu Širokého vrchu (586 m n.m), kde je pěkné výhledové místo Karlova výšina (Lužické hory, Českosaské Švýcarsko). Dále tu jsou skalky a suťové kužely, například znělcová Dračí skála na jižním úbočí.

Vápenka:

Po žluté dojdeme opět na červenou,která nás dovede na silnici do Krásné Lípy s rozcestím Nad Vápenkou. K ní míří zelená značka. Zde se skutečně těžil a zpracovával vápenec, dodnes je tu štola, bohužel nepřístupná. určitě stojí zato si místo lépe prohlédnout.

Doubice:

Pokračuje dál po zelené, až dojdeme na silnici nad Doubicí, kde značku opustíme a vstoupíme do vsi. jde o starou sklářskou a později dřevařskou osadu s kostele a také se Starou hospodou. Za ní totiž vstoupíte do světa fantazie. Najdete tu sbírku kuriozit, dětských prolejzaček, vojenské techniky, soch a podobně. Pokud máte sebou děti, ty se zde skutečně vyřádí.

Hrbolec:

U Staré hospody najdeme žlutou značku, po které se dáme směrem na Spravedlnost. Výstup na vrchol není obtížný, je tu pěkný rozhled, ale je mimo plánovanou trasu. My totiž pokračujeme bez značek po silnici k Rybništi. Po delší rovince vlevo u cesty je upravená studánka Blaženka. Kousek za ní, než vyjdeme z lesa v místech prudší levotočivé zatáčky, odbočíme na pěšinu vpravo a dojdeme asi po 200 metrech k 15 metrů vysoké čedičové skále Hrbolec či Piklštejn (516 m). Na vrcholu skály byla v roce 1894 upravena vyhlídka, dnes je však zničená.

Cíl v Rybništi:

Vrátíme se na silnici a dojdeme již v pohodě do Rybniště. Na kraji obce se můžeme dát vlevo po zelené přes nádraží, ale jinak můžeme jít stále po silnici, což je o kousek kratší.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je Doubice (387 m), nejvyšším Široký vrch (587 m), celkově nastoupáme asi 350 metrů, což výlet zařazuje mezi ty rovinatější. Trasa je také vhodná pro kole, jen je nutno vynechat žlutou přes Široký vrch a obejít si ho pěšmo.

Kočičí Skála na Širokém Vrchu
Hrbolec
U staré hospody v Doubici
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků