Přes hory a doly z Chřibské do Chřibské

Chřibská je městem až od roku 2006 a rozkládá se podél říčky Chřibské Kamenice v délce téměř 5 kilometrů. Chřibskou prochází silnice II/263 z České Kamenice do Rybniště, nejbližší železniční tratí je z Děčína do Rumburka a i když se zastávka jmenuje Chřibská, je od centra vzdálená skoro 4 km pěšky a přes 5 km automobilem, bližší je ale nádraží v Rybništi jak pěšky tak i autem.

Historie:

Ves údajně založili v 11. století skupina Srbů, která se utekla před pomstou německého císaře. Nejstarší písemná zmínka pochází sice z roku 1352, ale při přestavbě kostela byl objeven kámen s letopočtem 1144. Původní statut města dostala Chřibská, ostatně toto české jméno vymyslel až František Palacký, jinak šlo o Kreibitz, v roce 1570. Rozvíjela se tu řemesla, zejména sklářství, a to již od počátku 15. století, spolky. Chřibská měla také právo hrdelní vykonávané na nedalekém vrchu Spravedlnost. Nedaleko něho stával hrádek, údajně jako sídlo soudního úředníka, zvaného fojt.

Památky:

Dominantou města je kostel svatého Jiří, původně gotický, zcela přestavěný kol roku 1596, ale později upravovaný, pseudogoticky roku 1901. Jde o síňové trojlodí s třístrannou kruchtou. V centru města na náměstí najdeme i další památky, silniční most se sochami svatého Jana Nepomuckého a Panny Marie, budovu radnice v novogotickém slohu postavenou kolem roku 1870 na místě staré radnice. Vedle stojí rodný dům Tadeuse Haenkeho (1761–1817), lékaře, cestovatele a přírodovědce, který například objevil největší leknínovou rostlinu světa viktorii královskou, ale i další jeho objevy z pralesů Jižní Ameriky mají platnost dodnes. V domě je městské muzeum otevřené roku 2002. Památné jsou některé lidové usedlosti a pak i akvadukt, ale k němu také dojdeme.

Výlet - Spravedlnost:

Start výletu si dáme u turistického rozcestníku na náměstí, kde si vybereme žlutou značku. Ta nás provede částí města a po 750 metrech odbočíme vpravo a přes samotu Liščí Bělidlo se dostaneme na rozcestí pod Spravedlností. Šibenice na vrchu již sice nestojí, ale je odsud úžasný pohled na Lužické hory a České Švýcarsko. Sejdeme na rozcestí pod vrcholem a dojdeme na silnici do Doubice.

Malá skalní brána:

V místech, kde ze silnice odbočuje vpravo místní komunikace jako jednosměrka, my zahneme na neznačenou luční cestu vlevo a dojdeme k domům Nové Doubice. Na rozcestí pod elektrickým vedením se dáme vlevo a v rohu lesa po jeho okraji vpravo. Projdeme pak částečně po louce a vstoupíme do lesa. Tady je opravdu nutné si dát pozor, protože v lese po necelých 100 metrech odbočuje vlevo pěšina, která takřka hned klesne do skalnatého údolí a pak již jde podél potůčku. Z pěšinky se stane postupně lesní silnička, která se z jižního směru stočí k západu. Jakmile vystoupíme z úzkého údolí do míst, kde přitékají další potůčky zprava, odbočíme vpravo a podle toku potoka jdeme k jihovýchodu. Ujdeme asi 300 metrů a nad námi vlevo je skalní útvar Malá skalní brána.

Chřibský hrádek:

Vrátíme se na lesní silničku a pokračujeme vlevo. Tady silnička obchází skalní ostroh, na který po pěšině vystoupíme a objevíme zbytky skalního Chřibského hrádku. O něm jsme již psali, ale o jeho historii není nic známo, jen podle archeologického výzkumu pochází z 13. až z 1. poloviny 14.století.

Sejdeme z hrádku opět na lesní silničku a dojdeme na silnici z Dolní Chřibské do Doubice. Dáme se vpravo a za kousek staneme na další rozcestí. Zde je v malém domku informační centrum.

Tokáň:

Od křižovatky je 3 km vzdálené místo Tokáň s pěknými dřevěnými budovami, skalním koupalištěm a možností občerstvení. Toto úžasné romantické místo je ale mimo naši trasu, takže počítejte kilometry navíc.

Akvadukt:

Od informačního centra se dáme zpět po silnici a jdeme směrem na Dolní Chřibskou. Jakmile však vyjdeme na okraj lesa, dáme se vpravo po okraji lesa a silničkou obejdeme po severním a západním úbočí Český vrch (426 m). Na západním hřbetu přejdeme přes další lesní silničku jižním směrem, klesneme a přes malou výšinu dojdeme na silnici z Dolní Chřibské do Rynartic. Dáme se po silnici vpravo až dospějeme k penzionu pro důchodce Na potocích. Zde se dáme vlevo a kolem altánku a kolem zbytků tkalcovny proti toku vody dojdeme k akvaduktu. Jde o dílo roku 1886, byl to náhon na stroje tkalcovny, kolem jejichž zbytků jsme sem šli. V těchto místech šla voda po mostě asi 8 metrů nad hladinou Chřibské Kamenice a dál vedla dvěma skalními tunely.

Cíl v Chřibské:

Dáme se po mostě akvaduktu a pěšinou mezi skalami vystoupáme na okraj lesa. Pokračujeme stále k severovýchodu a sejdeme mezi domy Dolní Chřibské. Po hlavní silnici přejdeme přes rozcestí do Doubice a asi po 400 metrech opustíme vpravo hlavní silnici, přejdeme přes mostek a pokračujeme proti toku říčky vedlejší komunikací. Před čističkou odpadních vod opět přejdeme na hlavní silnici, ale zakrátko již narazíme na mám známou žlutou, která nás odvede na náměstí v Chřibské.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je penzion pro důchodce Na potocích (298m), nejvyšším pak vrch Spravedlnosti (533 m), celkově nastoupáme necelých 500 metrů, což jistě není mnoho vzhledem k délce výletu. Trasu lze absolvovat i na horských kolech, jen jsou obtížnější úseky pod Spravedlností po pěšině do skalního údolíčka, výstup na Chřibský hrádek a pak stoupání od akvaduktu na okraj lesa. 

Malá skalní brána
Chřibský hrádek
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků