Cesta zámků v Podšumaví - Kojšice, Loučová, Horní Chlum,

Některé cesty Šumavou jsou doslova světoznámé, ani je nebudeme jmenovat. Ale právě proto, že otvíráte tyto stránky, myslíme si, že máte snahu navštívit i něco jiného, třeba méně okoukané, i když neříkáme, že tím pádem o něco méně krásného. Na podhůři Šumavy se snad trochu zapomíná, takže vám nabídneme trasu, na které poznáte právě Podšumaví z jiné stránky. Je to také pěkná příroda, výhledy, ale i památky, dnes to budou například méně známé zámečky.

Petrovice u Sušice:

Trasu výletu začneme v Petrovicích u Šumavy. Zdejší kostel je zbytkem středověkého hradu, na druhé straně zdejší zámek Kojšice je secesní z roku 1907, památky vskutku rozdílného stáří. Na zdejším turistickém rozcestí se setkávají modrá značka s třemi naučnými stezkami. Trasy některých ještě využijeme, nyní se ale vydáme sice po NS Rýžování zlata po silnici směrem na Sušice, ale ještě ve vsi odbočíme vpravo směr Hartmanice. Vyjdeme ze vsi, projdeme lesíkem a v místech, kde se k silnici přiblíží zprava vedlejší hřbet Hrnčíře (622 m), po pěšince vystoupáme na tento hřbítek a staneme u valů zapomenutého hradu. Je tak zapomenutý, že neznáme ani jeho jméno, ale podle archeologie existoval v polovině 13. století.

Kojšice:

Sejdeme opět na silnici a pokračujeme proti toku Volšovky do Jiřičné. Zde narazíme na žlutou značku a NS Rýžování zlata, a tak se vydáme po značkách k prvnímu ze zámku, ke Kojšicím. Sídlo zde se uvádí v 15. století, dnešní podoba zámečku je z 19. století v duchu romantismu. Ve vsi rostou i dvě památné lípy. Ze vsi pokračujeme již jen po žluté a vystoupáme do vsi Loučová.

Loučová:

Zdejší zámek číslo 2 je pouze přízemní budova s mansardovou střechou a pochází z 18. století. V dalším století zámek vlastnil vlastenec, spisovatel a starosta Sušice JUDr. J. A. Gabriel. K zámku patří i malá kaplička. Ve vsi stojí také osamocený bugr z roku 1937-8. Ve vsi opustíme na krátký čas značku a silničkou klesneme na hlavní silnici ve Světlé. Dáme se po silnici vlevo a u autobusové zastávky odbočíme na místní komunikaci vpravo a za potůčky u křížku vlevo na luční cestu, kterou vystoupáme do osady Horní Chlum.

Horní Chlum:

Nyní jsme došli k zámku číslo 3. Jde původně o statek z 15. století, později zámeček a pivovar. Zámek je patrová budova krytá mansardovou střechou s věžičkou, do zámecké kaple je vchod zezadu. Naproti zámku vystoupáme k sadu a podle remízky do osady Dolejší Těšov.

Dolejší Těšov:

Je humorné, že v osadě Dolejší Těšov jsme na nejvyšším místě našeho výletu. Navíc jsme tu na zámku číslo 4. Zdejší tvrz vnikla v polovině 16. století, ale byla v 18. století upravena barokně. I tento zámek měl kapli, ta je z roku 1746. Ve vsi se také napojíme na dvě NS - Farmářskou a Dolování zlata a po nic dojdeme do Vlastějova.

Jiřičná:

Promotáme se Vlastějovem, odpojíme se od značek a po silnici kolem památné lípy sejdeme do Jiřičné. Vsí jsme již procházeli, ale jinou částí, nyní dojdeme k zámku číslo 5. Jde o obdélnou patrovou budova s věžičkou na střeše, původně to byla tvrz v 16. století, ale pak přestavěná na zámek, v letech 1719 až 22 byla k němu přistavěna kaple. Dnes je zde penzion Tvrz Hrnčíř. V zahradě stojí kruhová věž připomínající středověk.

Cíl Petrovice:

V Jiřičné se od zámku vrátíme k rozcestí s křížkem a pokračujeme po NS Rýžování zlata do Petrovic.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je mostek přes Kepelský potok v Petrovicích (540 m), nejvyšším pak Dolejší Těšov (730 m), celkově nastoupáme asi 450 metrů, což určitě není mnoho. Trasa je vhodná i pro cyklisty, pro ně a při rychlosti bude asi větším problémem orientace se spoustou křižovatek a odboček.

Tvrz Hrnčíř v Jiřičné
Dolní Těšov
Zámek Kojšice
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků