Putování Slezskem - Leuchtenštejn, Biskupská kopa, Jarnoltowek

Zlaté Hory je pěkné slezské město, které leží v severovýchodní části okresu Jeseník těsně u hranic s Polskem. Město má dlouhou historii spojenou s těžbou a rýžováním zlata, zachovala se zde řada historických památek. Hlavní atrakcí jsou obnovené zlatorudné doly. My se ale vydáme trochu jinam, na rozhlednu i do Polska, určitě jde o atraktivní trasu.

Start - Leuchtenštejn:

Jako obvykle vyhledáme rozcestník turistických tras v centru města, zde je to na náměstí nedaleko hornického muzea. Vydáme se po žluté směrem na Leuchtenštejn, tedy na sever. Zahneme vpravo, mineme hřbitov, projdeme osadou Rožmitál a dojdeme na rozcestí z modrou značkou, která nás dovede na zříceninu hradu Leuchtenštejnu. Hrad vznikl na ochranu zdejšího území na konci 13. století, ale opuštěn byla asi na poč. 15.století. Zbylo zde zdivo věže, trochu z paláce a hradeb.

Biskupská kopa:

Nejvyšším bodem na naší cestě bude Biskupská kopa či Bišovka (890 m n.m.), kam nás dovede naše modrá značka. Je zde rozhledna z roku 1898 a také poštovna s vlastním razítkem, ale je otevřená od května do října, zato rozhledna celoročně, ovšem mimo sezonu jen o víkendech.

Jarnoltowek:

Po zdolání rozhledny se vydáme po hraniční pěšině na sever, tedy trochu vpravo od cesty, po které jsme na hory vystoupali. Sejdeme asi 400 metrů a krátkou spojkou vpravo dojdeme k polské chatě Pod Biskupskou kopou a ke žluté značce. Tou budeme klesat přes Starou Lešniczovku do Jarnoltowku. Jde také o starou hornickou obec, z památek stojí za pozornost neogotický kostel a na místě tvrze postavený zámek, ovšem ještě s obranným příkopem. Pro osvěžení se zde také nabízí relaxační bazén s mořskou vodou, masážní trysky, infrasauny, whirlpool s vodní masáží aj.

Zlaté Hory - cíl:

Od rozcestníku před zámkem se vydáme po zelené západním směrem, přejdeme hranici a po silnici od hraničního přechodu dojdeme do Zlatých Hor.

Trasa měří 14 km, ovšem je tu převýšení, od nejnižšího místa v Jarnoltowku (344 m) po vrchol Biskupské kopy (890m) to je skoro 550 metrů. Pro převýšení cesta asi nebude vhodná pro horská kole, ale kdo si troufne...

Jarnoltowek
Zlaté hory
Biskupská kopa
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků