Deštné v Orlických horách - Tip na výlet po jeho okolí.

 

Toto nejnavštěvovanější středisko zimních sportů i letní turistiky Orlických hor leží v údolí říčky Bělé a Deštenského potoka pod Velkou a Malou Deštnou. Nejstarší zmínka o obci pochází z roku 1362. (Odkaz).

 

Místní obyvatelstvo se původně živilo především, těžbou dřeva, prací na pilách, pálením dřevěného uhlí, výrobou potaše pro sklárny a ve sklářských hutích. Nejvýznamnější ze sklářských hutí byla sklárna přímo v Deštném, která byla založena ve druhé polovině šestnáctého století. Postupem času se tato sklárna dostala do majetku rychnovských Kolowratů. Z důvodu spotřebování dřeva v nejbližším okolí se postupně přesouvala ke hřebeni hor. Nakonec byla postavena až ve výšce 940 m n. m. na úbočí Malé Deštné, kde fungovala od roku 1660 až do roku 1760. Vyrábělo se v ní barokní luxusní sklo, tzv. kolowratský křišťál, který české sklo reprezentoval v celé Evropě. Sklářskou tradici obce každoročně připomínají Sklářské slavnosti, kde se provádí tavba dřevem.

 

Mezi světovými válkami se v Deštném výrazně rozvíjel turistický ruch. V místní části Dříš se v roce 1921 konala velká slavnost Klubu československých turistů, která proběhla při příležitosti otevření Jiráskovy turistické magistrály, vedoucí po hřebeni Orlických hor. V Dříši stojí památník JUDr. Jindřicha Štemberky, který byl průkopníkem české turistiky.

 

Z historických památek stojí za zmínku barokní kostel sv. Máří Magdalény postavený v letech 1723 až 1726 s cennými barokními varhanami a poutní místo s kaplí a křížovou cestou na Dříši.

 

Při návštěvě Deštného rozhodně navštivte zdejší muzeum. Seznámí vás zde s historií zimních sportů a zaujmou vás exponáty – proutěná vázání, sportovní i dopravní saně, dlouhé a široké lyže. Součástí je i ucelená kolekce z historie a současnosti skibobového sportu, kde si můžete prohlédnout nejcennější trofeje devětadvaceti násobné mistryně světa Ireny Francové – Dohnálkové. (Odkaz).

 

Navštívíte-li Deštné ve kterémkoliv ročním období, určitě se zde nebudete nudit. V zimě můžete vyzkoušet některé z mnoha sjezdovek různé obtížnosti nebo se na běžkách vydat po značených bežkařských trasách na hřebeny. V létě se na tyto hřebeny dostanete po značených turistických cestách.

Deštné v Orlických horách
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků