Krkonoše - Procházka renesančním okolí Vrchlabí

Turistika je, to přece víme, hlavně cestování v přírodě. Dnes to ale značně porušíme, protože se budeme zejména procházet ulicemi Vrchlabí. Ale nebojte se, budeme chodit po vedlejších silnicích, které tu budeme nazývat po jejich jménech. To nám totiž usnadní orientaci, protože nebudeme chodit po značených turistických cestách.

Vrchlabí:

Psát o Vrchlabí turistům, je asi stejné jako nošení sov do Athén, proto jen krátce. Po středověku se v 16. století zdejší kraj začal velmi rozmáhat zejména díky těžbě drahých kovů, resp. jejich rud, a také zpracováním železa. Z doby se nám dochovaly, ale i nedochovaly, některé zámky. A právě my se dnes tyto zámky vydáme hledat.

Liščí Kopec:

Start naší trasy si dáme u vrchlabského informačního centra. Dáme se kousek po červené na jih Krkonošskou ulicí až na rozcestí u Tyršova domu, resp. u zimního stadionu. Zde se červená odklání vlevo a my pokračujeme již bez značek Slovanskou až na její konec. Zde se setkávají zprava ulice Komenského a zleva pak Tyršova, ovšem pokračujeme Nerudovou kolem Kabla a za ním zahneme vlevo do ulice Ve Svahu. Tady jdeme krásně podél Labe a když se odkloníme, zahneme vlevo do Větrné. V této části stával v 16. století zámek Liščí Kopec. Byl pojmenován podle zrzavých vlasů majitele Hanuše Cetryse z Karyše. Ten byl manželem nejstarší dcery majitele Vrchlabí Kryštofa z Gendorfu Pauly z Gendorfu, který jim tuto tvrz nechal vystavět.Hanušův náhrobek je dodnes k vidění ve zdi vrchlabského kostela sv. Vavřince. Později zde byla textilní továrna, objekty byly zbořeny v 19. století.

Podhůří:

Na dolním konci Větrné ulice se dáme podél lesa pěšinou vlevo podél Labe a dojdeme do ulice Luční. Po té se dáme vlevo a přejdeme Labe. Přetneme Dělnickou a pokračujeme ulicí Na Nivě a vpravo pak Poštovní. Na jejím konci vlevo spatříme zámek Podhůří. Jeho základem byl poplužní dvůr prvně připomínaný roku 1574, který byl kolem roku 1750 přestaven na zámek. Ten byl po roce 1870 přestavěn pseudorenesančně a přistavěna byla i jeho věž.

Horní Branná:

Od zámku Podhůří se dáme na západ, přejdeme Vápenický potok a jdeme Lipovou ulicí, ovšem před tratí zahneme vlevo do ulice Jana Opletala. Tou jdeme kolem Hartaclubu až na její konec na křižovatce v Kunčicích. Po přejití železniční trati zahneme vpravo a po mostě přes Labe směr Dolní Branná. Zde se ulice jednotlivě nijak nejmenují, takže orientace bude těžší. Kráčíme proti toku potoka Sovinky až na křižovatku s hlavní silnicí u pošty. Dáme se vlevo, přejdeme přes potok a zahneme vpravo ke kostelu. Po této rovné komunikaci jdeme stále ve směru proti toku potoka, přejdeme ho a stále pozvolna stoupáme. Přejdeme přes koleje a podle potoka vejdeme do Horní Branné. Potok nás pak dovede až ke zdejšímu renesančnímu zámku. Ten byl postaven v letech 1553 - 1582 pro Zdeňka z Valdštejna, dnes slouží reprezentativním účelům a je tu i muzeum J. A. Komenského a spisovatele J. Šíry.

Vrchlabí, cíl naší cesty:

Abychom nechali odpočinout našim nohám od asfaltu, půjdeme kousek cesty přírodou. Před zámkem se dáme po hlavní cestě vpravo k potoku a za ním odbočíme prudce vlevo za školu a na další křižovatce obloukovitě vpravo. Pak již jdeme rovně severovýchodním směrem polní cestou k výšině Malý Kozinec, resp. k jejímu východnímu konci. Přejdeme přes hřbet výšiny a klesneme rovnou na silnici z Horní Branné do Vrchlabí. cesta se stočí vpravo a splyne se silnicí č. 14. Tou se dáme směrem na Vrchlabí, ale na kruháku se dáme vlevo směr Špindlerův Mlýn. Za restaurací Svatý Kryštof zahneme vpravo a hned vlevo na pěšinu podle pole, která vede rovnoběžně se silnicí na Špindl. Přijdeme do zahradní osady Letná, zahneme vpravo a projdeme zahrádkami až do ulice Za Pilou. Tou dojdeme na její konec v ulici Dobrovského, kde vstoupíme do parku u vrchlabského zámku, která také pochází ze 16. století. Projdeme parkem a vyjdeme branou na náměstí TGM, kde je náš cíl.

Trasa měří 14 km, nejnižším místem je most přes Labe v Kunčicích (418 m), nejvyšším hřeben Malý Kozínek (545 m), celkově nastoupáme pouhých 250 metrů. Trasu je možno projet i na kolech, případně i s kočárkem s většími koly, jen pozor na Malém Kozinku.

Zámek v Podhůří ve Vrchlabí
Zámek v Horní Branné
Zámek ve Vrchlabí
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků